Avukat Müridlere Sorular

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek

Şimdii Müridler hepimizin hukuki işleri oluyordur az çok aramızda avukat müridlerde var 

Bu konu altından müridlerin sorularını avukat mürid ve müridelerimiz yorumlasada herkez aydınlansa

Benim sorularım  şunlar ;

1-) güncel geçerli bir tahliye taahhütnamesi nasıl olmalıdır yasa gereği maddeleriyle 

2-) geçerli bir senet nasıl hukuka uygun bir şekilde yazılmalıdır

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GNDZYRYN
    GNDZYRYN's avatar
    Erkek

Anadolu hayatta bireysel emeklilik hesabı açtırdım. 60 gün dolmadan sözleşmeden cayma hakkımı kullandım. Ama şerefsizler paramı geri ödemiyor. Her aradığımda en kısa sürede ödenecektir diyorlar ama yok. 10 gün içinde ödenmesi gereken para 10 şubattan beri ödenmedi. Bu konuda ne yapabilirim?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Benim de bir sorum var.

Ninem Y den maas aliyor.

X bankasindan kredi alacak. Kadin krediyi veririm nakit olarak sonra Y den blokeyi kaldirtirsiniz (Yde de kredi var) sonra maasi bizden alirsiniz dedi.

Ninemin ustune su an ev var sadece. O evi dayim ustune alip ertesi gun krediyi cekecek.

Sormak istedigim emekli maasina el koyulabilir mi?

Maasi 950. 600u zaten halihazirda krediye kesiliyor.

Edit: asil meseleyi unuttum. Kredi geri odenmemek uzere cekilecek.

joe_black tarafından 23/Tem/17 19:52 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Tahliye taahhütnamesi pratik olarak pek bir işe yaramaz. O taahütname ile tahliye davası açılıp daha hızlı karar alınması için hazırlanır ama tarih kısmının sonradan doldurulduğu ispat edilebileceği için her zaman işe yaramaz. Hele ki fotokopi verirseniz komple yalan olur. 

Senedin zorunlu unsurları vardır, bunları tek tek saymayacağım, zaten hepsini hatırlamıyorum. Kısacası bütün boşlukları doldurulmuş bir senet, sorunsuz bir senettir. Sadece düzenleme ve ödeme tarihi boş bırakılmalıdır uygulama için. 

Dayının üzerine evi geçirip kredi çekmek mal kaçırma kastını sonuçlar, tasarrufun iptali davası açılabilir. Dayına yapılan işlem muvazaalı işlem olduğu için iptal edilir. Alakasız ve güvenilir başka bir kişiye devri gerekir. Uzun hikaye ama kısacası o işe girmeyin. 

Bireysel emeklilik konularında bilgim yok. 

Avukatlık bittiği için sanırım son cevaplarım bunlar. Pek tatmin edici cevaplar olmadığının farkındayım ama cidden ayrıntılı cevap vermek gerekirse sayfalar dolusu yazmak gerekir ki her soru için piyasada yazılmış sayfalarca kitap var. Özet geçtim. 

Bu arada başka avukat yok mu forumda. 

Errare Humanum Est
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek
    TaRuZ bunu yazdı

Tahliye taahhütnamesi pratik olarak pek bir işe yaramaz. O taahütname ile tahliye davası açılıp daha hızlı karar alınması için hazırlanır ama tarih kısmının sonradan doldurulduğu ispat edilebileceği için her zaman işe yaramaz. Hele ki fotokopi verirseniz komple yalan olur. 

Hocam kiracılara isim soyisim yazıldırılıp imza attırılsa ve hiç bir nüshası verilmese

Tahliye ve düzenleme tarihleri sonradan aynı kalem ile doldurulsa gecerli olmaz mı ?

Yada altına imza atan ıslak bir şekilde veya taahhütnameye ek madde olarak eklense kişi hiç bir baskı altında kalmadan imzaladım v.s diye nasıl olur yada hukuki olarak ne yazmak gerek

Senedin zorunlu unsurları vardır, bunları tek tek saymayacağım, zaten hepsini hatırlamıyorum. Kısacası bütün boşlukları doldurulmuş bir senet, sorunsuz bir senettir. Sadece düzenleme ve ödeme tarihi boş bırakılmalıdır uygulama için. 

Hocam halk olarak cogumuz senet doldurmayı tam manasıyla bilmiyoruz acıkcası

Örnek emrühavalesine kısmını cizip senedin arkasına "nama yazılıdır ciro edilemez" şerhi düşüldügünü bu gün ögrendim buda bizin verdigimiz senedin başkasına ciro edilemeyeceği anlamanı geliyor gibi

Keza alıcağın

malen mi 

Nakden mi

Kira - Teminat olarak mı yazılmasının bile farklı anlamları oldugunu

Alacaklıdan ben  borç para verdiyimde malen yazardım şükür hiç icraya düşmeden ödediler fakat burda mal verilmediyse malen yazıldıysa malın faturası v.s olması gerektiğini kambiyo senetlerin alacak tahsilinde 

Usulüne uygun örnekler ile gösteren kimi kimsede yok hal böyle olunca aslında haklıyken haksız konumuna düşebiliriz

Cevabın içinde ayrıca teşekkürler hocam tahribatımızın tüm  avukatlarını konuya bekliyoruz :)

C-force tarafından 24/Tem/17 00:57 tarihinde düzenlenmiştir

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Tahliye taahhütnamesi dediğin şekilde düzenleniyor zaten uygulamada. Ancak kafayı kıran kiracı, belgenin sonradan kendi rızası dışında doldurulduğunu iddia edebilir. Bu konuda da araştırma yapılır normal olarak. Aynı kalemle doldurma işi açıkçası iş çok ciddiye binerse bir anlam ifade etmez, belgedeki yazının mürekkebinin ne kadar eski olduğu, bazılarının önce bazılarının sonraki tarihli mürekkep izleri (yazı) olduğu artık bulunabiliyor. İş genelde o kadar geniş boyutlara ulaşmıyor ama dediğim gibi saçma sapan yerlere gidebilir. 

Ciro edilemez kaydı, senedin ciro edilmesine engel değildir. Sadece müracaat borçlusuna (ciro edilemez kaydı düşen borçlu) başvurma imkanını ortadan kaldırır. O kaydı düşen kişi, ciro zinciri içerisinden kendinden sonra gelen kişinin kendisine başvurmasına engel olur sadece. Fakat kendinden öncekiler başvurabilir. Bu kısımlar, genelde sorun çıkarsa sizi ilgilendiren şeylerdir ve tavsiyem şudur ki senet sepetle iş yapmayın. Çok güveniyorsanız çek olabilir ama bono almayın.

Teminat kaydı düşülen senet, senedin kambiyo vasfını sakatlar. Kambiyo, kayıt ve şartsız bir borç ikrarı içermelidir. Teminattır yazılması senedi sakatlar ve icra hukuku açısından senedi artık kambiyo senetlerine mahsus takibe konu edemezsin, adi takip (örnek 7) yapmak zorunda kalırsınız ki bu da itiraza tabidir. İtiraz edilirse takip durur. Kira alacakları için genelde senet de alınır. Kira alacağı için takip yapılmak zorunda kalırlarsa senedi takibe koyar delikanlı olanlar. Ama bazı uyanıklar hem kira alacağından kaynaklı takip hem de kambiyo takibi yapmaktadırlar ki bu durum mahkemelerden dönmektedir.

Başınıza iş gelmemesini istiyorsanız aklı başında ve işine sadık bir avukat ile görüşüp en azından danışmanlık hizmetlerinden ücreti mukabilinde faydalanın. Piyasa o kadar girift bir hale geldi ki, kimin eli kimin cebinde belli değil. Böyle bir ortamda ülkemiz ticari hayatı cidden Allaha emanet gidiyor. Bildiğiniz üzere zaten gitmiyor, herkes icralık. Kimsenin borcunu ödeyesi yok.

Bir üstteki yazıda gördüğümüz gibi geri ödenmeyecek bir kredi çekilme niyeti var. Kadın öldükten sonra takip mirasçılar yönünden devam edecek, reddi miras yapacaklar. Banka mirasçılarla uğraşacak, her Allahın günü arayıp rahatsız edecek. Yakalarlarsa tasarrufun iptali ile taşınmazı sattıracaklar, ondan sonra dayı da gökyüzüne bakacak, mirasçılar da.

Edit: Bu arada artık avukat değilim, ceza ile ilgili sorunlarınız olursa kafa ütülemeden sorabilirsiniz. Kavga ettim ne olur, aracımı çizmişler şikayet etsem mi, yandakine yan baktım birşey olur mu gibi sorular gelirse pis söverim haberiniz olsun..

TaRuZ tarafından 24/Tem/17 02:12 tarihinde düzenlenmiştir

Errare Humanum Est
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

https://www.tahribat.com/forum/davaci-olup-olmamak-hakkinda-217384/0#msg2941333

Şu konuda yardımcı olabilecek avukat mürit var mı?

PM ile no atabilirse detaylı konuşuruz..

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Up..........

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kimene
    kimene's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

https://www.tahribat.com/forum/davaci-olup-olmamak-hakkinda-217384/0#msg2941333

Şu konuda yardımcı olabilecek avukat mürit var mı?

PM ile no atabilirse detaylı konuşuruz..

Sorunun cevabı konuda joe_black

Toplam Hit: 1904 Toplam Mesaj: 9
avukat hukuki sorular