folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder AWS Certification Hakkında

AWS Certification Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Son zamanlarda takip ettiğim bir trend var. Herkes baştan sonra sırtını AWS'ye dayayıp geliştirme yapıyor ve bir çok senaryodada mantıklı. Bazende sonradan AWS'ye geçmek gerekiyor.

Şuanda Türkiye'de ne kadar AWS Certificated adam var bilmiyorum. Ancak Türkiye ve dünyada AWS'ye geçişle beraber AWS Certificated danışmanlığın büyük önem kazanacağını düşünüyorum. Çünkü AWS hem sunduğu imkanların birbirleri ile koralasyonları hemde bu koralasyonlardaki fayda-fiyat karmaşası bir çok firmanın kafası karıştırıyor. Ya AWS kullanmaktan vazgeçip kendi dertlerinde boğuluyorlar yada yanlış mimari ile istediklerini elde edemiyorlar yada çok pahalı ücretlere elde edebiliyorlar.

Bunlar benim düşüncelerim. Forumda bu konularda fikri/bilgisi olan müritlerde vardır elbette. Bu başlık altında bunu konuşabiliriz. Hemde AWS Sertifikası almank mantıklı mı? Yol haritası ne olmalı? Gibi şeyleri çıkartabiliriz diye düşünüyorum.

TeRRoR tarafından 02/Ara/16 14:15 tarihinde düzenlenmiştir

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

Hocam sadece AWS değil de Google Cloud ve diğer cloud servislerin de benzer şekilde sertifikasyon olayları var diye biliyorum. Onlar da incelenebilir.

Açıkçası sertifika ne işe yarar bilemiyorum ama belki işe alım sürecinde vs. faydalı olabilir. Bunun yanında olaya sadece sertifika değil de öğrenme boyutunda bakarsak, çalışmayı ve öğrenmeyi arttırır, motivasyon sağlar.

Gereksiz bilgi: Ayrıca, AWS yi biraz kullanıyorum (S3, Route53, CloudFront vs.) ama bu aralar Lambda servisi ilgimi çekiyor. Bu servis ile "serverless" sistemler geliştirilebiliyor. Mesela sunucuda nodejs çalıştırmak yerine, kodları lamdbda ya uyguluyorsunuz ve sunucu tabanlı hiçbir probleminiz kalmıyor, adamlar da servisin yaptığı işlem başına para alıyorlar, yani ne kadar hesaplama o kadar para.. 

RockZs tarafından 02/Ara/16 14:29 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı

Hocam sadece AWS değil de Google Cloud ve diğer cloud servislerin de benzer şekilde sertifikasyon olayları var diye biliyorum. Onlar da incelenebilir.

Açıkçası sertifika ne işe yarar bilemiyorum ama belki işe alım sürecinde vs. faydalı olabilir. Bunun yanında olaya sadece sertifika değil de öğrenme boyutunda bakarsak, çalışmayı ve öğrenmeyi arttırır, motivasyon sağlar.

Gereksiz bilgi: Ayrıca, AWS yi biraz kullanıyorum (S3, Route53, CloudFront vs.) ama bu aralar Lambda servisi ilgimi çekiyor. Bu servis ile "serverless" sistemler geliştirilebiliyor. Mesela sunucuda nodejs çalıştırmak yerine, kodları lamdbda ya uyguluyorsunuz ve sunucu tabanlı hiçbir probleminiz kalmıyor, adamlar da servisin yaptığı işlem başına para alıyorlar, yani ne kadar hesaplama o kadar para.. 

Aynı şekilde Azure'da piyasada ancak popülarite ve imkanları açısından AWS'yi düşündüm. Sertifikasyon konusundada işe girişden çok danışmanlık için düşündüm. Sonuçta developer her zaman developer biraz bakıp api'yi kullanabiliyor ancak baştan sona bir firmanın AWS'ye geçişinde ve sonrasında danışmanlık vermek bence oldukça faydalı bir hizmet olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca developer ve firma için AWS'nin güncellemeleri, değişiklikleri, yenilikliklerini takip etmen zor olur diye düşünüyorum.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı

Aynı şekilde Azure'da piyasada ancak popülarite ve imkanları açısından AWS'yi düşündüm. Sertifikasyon konusundada işe girişden çok danışmanlık için düşündüm. Sonuçta developer her zaman developer biraz bakıp api'yi kullanabiliyor ancak baştan sona bir firmanın AWS'ye geçişinde ve sonrasında danışmanlık vermek bence oldukça faydalı bir hizmet olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca developer ve firma için AWS'nin güncellemeleri, değişiklikleri, yenilikliklerini takip etmen zor olur diye düşünüyorum.

Doğrudur hocam, eğer ben komple AWS ye geçmek istiyorum diye gelecek potansiyel müşteriler varsa bence de doğru bir seçim gibi görünüyor. Ayrıca biraz baktım da şu adreste sertifikaları hakkında bilgi mevcut. SysOps, Developer, Architecting gibi ayrı ayrı sertifikaları var. Ayrıca bunlardan birini aldığınızda, Advanced Networking, Security ve Big Data speciality sertifikalarını almak için uğraşabiliyorsunuz. Developer için örnek sorular şöyle verilmiş: http://awstrainingandcertification.s3.amazonaws.com/production/AWS_certified_developer_associate_examsample.pdf

RockZs tarafından 02/Ara/16 15:09 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Buyrun AWS Solution Architect Prof. sertifikam var nasıl yardımcı olabilirim.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    sandman bunu yazdı

az kaldı ben de geliyorum bekle :z

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    Andrei bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

Sen al ben yakacağım sertifikamı :P
    Toton yiyorsa Vmware'de kapışalım

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    Andrei bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

Sen al ben yakacağım sertifikamı :P
    Toton yiyorsa Vmware'de kapışalım

ohoo expertise tarafı sececeksek sen gel red hat'te yiyiselim :D

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Hocam şuanda hangi alanda faaliyet gösteren bir firmada çalışıyorsun? Yada bir firmada mı çalışıyorsun? Danışmanlık veriyormusun? Bu sertifikayı alırken nasıl bir yol izledin. Hands on experience'in kaç yıldır var/varmı? Yazılım tarafındamı yoksa sistem tarafındamı çalışıyorsun. 

Yani sana avantajı ne oldu bunun? Soru/cevap olarak değilde genel olarak AWS ile ilgili iş hayatı tecrübelerini vs. paylaşabilirmisin?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

Hocam şuanda hangi alanda faaliyet gösteren bir firmada çalışıyorsun? Yada bir firmada mı çalışıyorsun? Danışmanlık veriyormusun? Bu sertifikayı alırken nasıl bir yol izledin. Hands on experience'in kaç yıldır var/varmı? Yazılım tarafındamı yoksa sistem tarafındamı çalışıyorsun. 

Yani sana avantajı ne oldu bunun? Soru/cevap olarak değilde genel olarak AWS ile ilgili iş hayatı tecrübelerini vs. paylaşabilirmisin?

Türkiye'nin en büyük holdinglerinden birinde mimar olarak çalışıyorum tüm dijital dönüşüm, bulut vs projeleri doğrudan bana bağlı. 8 yıldır bulut ve sanallaştırmayla iç içeyim, AWS hariçinde Vmware ve Pmp gibi farklı konularda da sertifikalarım mevcut.
    Altyapı kökenliğim ama yazılım geliştirmeden anlarım(bu işi yapacaksan onların dilinden konuşacak kadar anlaman lazım) ama şu anda tamamen strateji ve proje kısmına dönmüş durumdayım.

Ben zaten kendi projelerim için 4 yıldır AWS kullanıyorum oradan ciddi bir tecrübem vardı. Sınava hazırlanırken dump felan bulamazsın piyasadaki soruların çoğuda malesef sınavlar bire bir değil. 
    Sertifika için yapabileceklerin;mimari için konuşuyorum

1)Mimariyle ilgili tüm konuların whitepaperlarını bileceksin
    2)Ec2,storage teknolojileri,vpc(çok önemli),güvenlik teknolojileri gibi konu spesifik whitepaperları bileceksin
    3)Bir kaç senaryo üzerine çalışacaksın, ben buradan önce danışmanlık yaptığımdan ve daha çok startuplara çalıştığımdan şanslıydım

Ne artısı oldu, mevcut iş yerimdeki gücüm arttı ama eğer iş arıyor olsaydım. Globalde bazı firmalar doğrudan AWS sertifikalı adama öncelik veriyorlar.

Toplam Hit: 1189 Toplam Mesaj: 10
aws amazon