folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Aynı Miktardaki Farklı Maddeler Yanınca Aynı Isıyı Mı Verir?

Aynı Miktardaki Farklı Maddeler Yanınca Aynı Isıyı Mı Verir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamgibi
    adamgibi's avatar
    Erkek

Merhaba kafam güzel olsa da sanki geçse de mantıklı gibi gelecekmiş bir soru gibi algıladım bunu iiçinden çıkamadım işin kafası güzel diye sallamayın bence soru normal durumdaki biğri için de mantıklı değilse silinsin zaten :D

Şimdi şuraya bi göz attım Öz ısı kavramıyla alakalı gibi geldi ama orada maddenin ısını arttırmak için gereken enerjiden bahsediyor https://fizikdersi.gen.tr/oz-isi-isi-sigasi-nedir-isi-sicaklik-grafikleri/

Benim öğrenmek istediğim şu ki aynı miktardaki farklı maddeler yanınca farklı ısı mı verir aynı mı ? Aynıysa da farkllı ise de sebebi nediir ?

Bir de burada aynı miktarı nasıl tutturucaz yani maddenin yaygın üç hali var su için tamam da diğer tüm maddeler de aynı oranda ölçülebilir mi yani misal gaz halindeki maddeler dondurularak katı hale getirilip kütle cinsinden mi eşitlenecek 30gr odun ile 30gr doğalgazın vereceği ısı farkını bulmak için?

Ama farklı halde de olsa o dondurulmuş olan doğalgaz mesela yanması için donmuş halde olmasına rağmen muhtemelen bir odundan ya da alevlenme ısısı düşük bir maddeden daha as ısı vermek gerekecek neyse burası bi yere bağlanmayacakmış :D

Evet sanırsam soruyu sordum ben yaa uzatırsam tribe girmişimdir herhalde :D

Not: Isı,sıcaklık,yanma,alevlenme gibi kelimeleri teknik anlamlarının dışında kullanmış olabilirim hatta alevlenme diye bir kelime hiç kullanmamış da olabilirim ama sormak istediğim anlaşıldı değil mi yanmaya başladıklarında dışarıya aynı ısı mı verirler farklı mı ve nedeni nedir ? 

kontra bisiklet
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Öz ısı maddenin  1kg ını 1 santigrat derce Artırmak veya azaltmak için gereken ısıdır..

Yanma ısıl değeri ise o madde eğer yanabiliyorsa 1 kgını yakınca ortaya çıkan ısı enerjisi miktarıdır farklı şeyler yani...

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adanakebap
    Khaine
    Khaine's avatar
    Erkek

Vermez.

ΔH⚬ = reaksiyona girenlerin toplam bağ enerjileri - çıkan ürünlerin toplam bağ enerjileri < 0'sa ısı veren yanma oluşur, 

Aşağıdaki linkte örnekleri var:

Demir oksitlendiğinde (4Fe  + 3O2 ) : 1648 kJ/mol
    Doğalgaz (CH4  + 3O2 ): 890 kJ/mol
    Hidrojen (H2 +O2): 483.6 kJ/mol

https://en.wikipedia.org/wiki/Exothermic_reaction

özetle: maddenin miktarından ziyade,  reaksiyon sırasında değişen bağ enerjisi miktarı, ne kadar ısı verceğini belirler.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamgibi
    adamgibi's avatar
    Erkek
    Khaine bunu yazdı

reaksiyon sırasında değişen bağ enerjisi miktarı, ne kadar ısı verceğini belirler.

Peki bu bağ enerjisi miktarı nelere bağlıdır hocam maddenin atom yapısına mı,kümeslerine mi ya da ne bileyim işte bundaki etken tam olarka nedir biliyor musunuz ?

kontra bisiklet
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    adamgibi bunu yazdı
    Khaine bunu yazdı

reaksiyon sırasında değişen bağ enerjisi miktarı, ne kadar ısı verceğini belirler.

Peki bu bağ enerjisi miktarı nelere bağlıdır hocam maddenin atom yapısına mı,kümeslerine mi ya da ne bileyim işte bundaki etken tam olarka nedir biliyor musunuz ?

Fiziko kimya oku.. 

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamgibi
    adamgibi's avatar
    Erkek

Anlatmakla olmaz diyorsun ha hocam :D Eywallah araştırıcam bu konuyu ya taktım walla :D

kontra bisiklet
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    adamgibi bunu yazdı

Anlatmakla olmaz diyorsun ha hocam :D Eywallah araştırıcam bu konuyu ya taktım walla :D

Unut.. Evlen çoluk çocuğa karış..

Atomu bileceksin.. öğreneceksin .. bir adım daha ilerleyeceksin .. bir de bakacaksın bildiklerin hep yanlış eksik alaksız...

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Aynı Miktardaki Farklı Maddeler Yanınca Aynı Isıyı Mı Verir?

Keşke öyle olsa, o zaman 100 gr brokoli ile 100 gr. çikolata aynı kalori olurdu. Diet/rejim diye birşey kalmazdı :)

Sorunun cevabı : Lise Fizik - Isı ve sıcaklık konusu

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

bilimsel uzun cevap veremicem hocam ama şu basit soruyu kendine sor.

üçü de sonuçta kömür olduğuna göre neden millet portakal limon ya da fındık kömür kullanıyor?

aynı cins maddelerde bile farklı ısı elde ediliyorken farklı maddelerde aynı olamaz diye direkt ulaşabilirsin bence.

tıpkı yoğunluk gibi. her maddenin farklı

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

Kömürle inek boku aynı ısıyı verir mi

Toplam Hit: 1208 Toplam Mesaj: 10
ısı maddeler sıcaklık yanma farklı