folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Bağlantı Kalitesini Artırma Yöntemleri

Bağlantı Kalitesini Artırma Yöntemleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkFall
    DarkFall's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Turknet kullanıcısıyım, 100 mbit hıza geçtim, 55 mbit alabiliyorum, 100mb hızı alabilmem için ne yapmam gerekiyor? Turknet bana diyor ki bölgenizdeki diğer kullanıcılar 85i görüyor, binanıza kadar 85 i veriyoruz fakat modeminizden kaynaklı olabilir diyor. Yeni binada oturuyorum, kablolar kaliteli ama ek var mı bilmiyorum.

Aşağıdakilerin hangisini yapmalıyım? Sizce gerçekten modemden mi yoksa kablo tadilatı mı yaptırmalıyım? Yani modemden olduğunu nasıl anlarım, eğer modemdense gider alır çözeriz ama kablo işleri biraz zor açıkcası.

-Modemi değiştir

-Cat6 kablo çek

-Başka öneriler

Varolan modem=ZyXEL VMG3312-B10B

Varolan modem XDSL istatistik değerleri=

============================================================================

VDSL Training Status:   Showtime

Mode:   VDSL2 Annex B

VDSL Profile:   Profile 17a

Traffic Type:   PTM Mode

Link Uptime:   0 day: 0 hour: 37 minutes

============================================================================

VDSL Port Details       Upstream         Downstream

Line Rate:      2.103 Mbps       56.674 Mbps

Actual Net Data Rate:      2.047 Mbps       56.582 Mbps

Trellis Coding:         ON                ON

SNR Margin:       31.0 dB            8.4 dB

Actual Delay:          0 ms              0 ms

Transmit Power:        3.5 dBm          14.5 dBm

Receive Power:        2.7 dBm           2.4 dBm

Actual INP:        0.0 symbols       0.0 symbols

Total Attenuation:        0.5 dB           12.0 dB

Attainable Net Data Rate:     27.559 Mbps       56.804 Mbps

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    irtifa
    irtifa's avatar
    Erkek

Dağıtıcı kutudan eve kadar gelen 2 damarlı telefon kablosunu değiştirirsen baya faydasını görürsün. ben sorunun ondan kaynaklandığını düşünüyorum.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

cat6 cekme 0.75 elektrik kablosu cek. hatda cekebilirsen bulabilirsen telekomun kendi kablolarindan cek tek damar olanlardan..kablo direnci onemli... 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cevik
    cevik's avatar
    Erkek

Turknetin apartman yada siste dağıtım noktasında modemi test edebilirsin. böylece modemden mi yoksa kata çıkan kablodan mı olduğunu  anlamış olursun.

Parlayan bizi paylar...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

bina içindeki kablolar oksitleme yapmış olabilir. bizim bina 20 yıllık, içerideki kablolar artık erimiş. apartman girişindeki kutuya 100 mbit geliyor, ancak 1. kattaki daireye 8 mbit zor geliyordu.

daha sonra kutudan direkt cat5 kablo çektik, yaklaşık 25 metre felan. şu an evdeki modem 90 mbit görüyor.

goo.gl/qBNZmW
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ErQun
    ErQun's avatar
    Erkek

SNR Margin değerin down tarafında 8.4dB(10 altında kopmalar yaşanabilir) hat kapasiten 56804, aldığın değer 56582 yani neredeyse kablo ile aldığın kapasitede download'ın tamamını vermişler sana. saha dolabına uzaklığın ne kadar bilmiyorum ama iç tesisatın da binadaki tel/int dağıtım kutusuna giden kablonda sıkıntı olabilir. öncelikle kontrol etmen gereken mevcut iç tesisat kablon eski ise yerine çekebiliyorsan cat6 ya da arkadaşların dediği gibi 0.75 kabloyu direk modemden bina kutusuna çekersen SNR değerin de iyileşmeler olacaktır yani bacaklar düzelecektir. o zaman hat kapsitende(Attainable Net Data Rate) de down tarafında artış olacaktır.xdslstatics de attığın tablo ile karşılaştırırsın.

Not: upload kapasiten yüksek gözüküyor(bacak SNR:31dB).işlemleri yapmadan gelen iki telin yönlerini değiştirip SNR değerlerinde değişme var mı bir kontrol et.

Bazen ne kadar az bakarsan, o kadar çok görürsün!
Toplam Hit: 11022 Toplam Mesaj: 6
snr internet hız artırma attainable net data