Bas Gitar Seçimi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    a4tech
    a4tech's avatar
    Erkek
    Evet sonunda alıyorum :) Bütçeme uygun olarak Cort AB5 düşünüyorum, 420 lira civari, amfi için de şöyle 120 liralık idare eden cinsten bir şey alacağım.

Öğrenim için de aldıktan sonra bakacağım. Her ne kadar "armoniyi öğren, bas gitar çal, armoni öğrenmezsen bas gitarda sadece ritm tutarsın" deseler de armoni bilen insanlar annesinin karnında öğrenmiyor. Artık zamanla onu da yapacağım. Zaten armoni bilmek okuma-yazma bilmek gibi, okuma-yazma bildiğinizde daha iyi şeyler ortaya koyabilirsiniz, ama konuşmak için okuma-yazma bilmeye gerek yok :)

Ne diyorsunuz değerli müridler?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aspirin
    aspirin's avatar
    Dişi

hayırlı olsun

gtarların ıcınde en tuttugum bas gtardır delıkanlı abımızdır kendılerı :)

bu arada marka olarak ; ne olursa olsun yamaha yı onerırım sana ...

yok illada cort alcam dıyosan almaya alıyosun bari cort A6 yı al

ama dedıgım gıbı en ıyısı dedıgımdır ...yamaha ıcınde butcene uygununu bulabılırsın :)

armonı hakkındakı duydukların dogrudur once armonıyı ogrenmeden aslında gayet ıyı basarırsın ama bır yerde ıllakı kı tıkanırsın bu gece farsız arabayla yol almaya benzer :) nereye kadar?

mimi " yim ben ...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RoadMaster
    RoadMaster's avatar
    Erkek
    cort alana kadar bence biraz daha biriktirip squier fender mb-4 al.hem oldukça iyi bir gitar hemde süper bir ses verir.senelerdir bas çalan birisi olarak mb-4 öneririm
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

gitar kursunun 3. haftasından terk bir insan olarak daha bona bile yapamazken bu konuda yorum yapamam ama...

gitar çalmak çok zevkli bir uğraş. inşallah ilerletirsin. bende ilk zaman bulduğumda tekrar gidicem. amfi konusunda seçici davranmanı tavsiye ederim.ben ucuz diye 160 ytl lik bir amfi aldım ama çok kaliteli bir şey diyemem. alacaksan sony nin ev amfileri vardı 280 ytl civarında doğubankta onlar benimkine göre biraz daha kalite :)

onları tavsiye ederim :)

hade saygılar. kolay gele... 

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    a4tech
    a4tech's avatar
    Erkek

@aspirin; http://www.senkop.com.tr/urun_yazici/1520/cort-cort-a6.htm

1050$ diye bir fiyat verilmiş, 2 sene daha para biriktirmeyle uğraşacağım senin söylediğine göre :) 

Armoniyi öğrenmeyeceğim dememiştim, gitarı aldıktan sonra çalarak ilerleteceğim demiştim, son 6 aydır sırf bu armoni yüzünden moralim yerlere düştü ve bir adım bile ileri gidemedim. Sağolsun bir kaç gün önce bir arkadaşımla konuşurken bana yol gösterdi ve almaya karar verdim, insan çalıştıkça ilerletebilir -imho-

@end aspirin

Bu arada forumlarda araştırdığıma göre Cort AB5'in en iyi başlangıç-orta seviye gitar olduğu söyleniyor, tonu ve klavyesi rahat imiş. Fiyat - Performans açısından da Cort öneriyorlar.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aspirin
    aspirin's avatar
    Dişi

gtarı aldıkdan sonra calarak ılerletmen zordur işte

şimdi şöyle izah edeyım benım ogrencımın kulagı cok ıyıydı bı turlu notayı ogrenemedı yada ogretemedım bılemıyorum :) ama acayıp guzel solo ve rtım kullanıyor verdıgım repertuarı cok guzel cıkarıyor 1 senedır de ogrencım

kendısıne dedım kı rtım atıyorsun solo yapıyorsun buna guvenme karsına nota verdımmı okuyamadıkdan sonra sen bu gtarı at çöpe kalırsın oyle aynı akor ve  ezgılerle ılerletemezsın...

nitekım dedıgım gıbı oldu bana dıyordukı ben caldıkca ogrenırım ılerletırım herkez ılla bu sekılde ogrenicek dıye bırsey yok  diyen sımdı keske en basta ogrenseydım sımdı notayı ogrenmem daha da zorlastı dıyor şimdi benıde zorluyor kendısıde yoruluyor :)

senınde sonunu boyle goruyorum moralını bozmak ıstemem ama :I

:)

herseyı kuralına gore yap ıllakı alt yapısını alırsın kımbılır nereye takıldın ya sorun yasadın belkı ogrendıgın kısıden problem yasıyorsun uzerınde bıraz daha dursan keske sonra çalmaya çalıssan

yınede tabıkı sen daha ıyı bılırsın

mimi " yim ben ...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Mizikayi hep notasiz calardim ,son 1yildir nota isini az bucuk ogrendim ,daha guzel tonlar ve muzikler yapmaya basladim...nota gercekten onemli ,dogaclama calmak guzel oluyor ama nota bilince notalar arasindaki uyumuda hesap edince dogaclamalar daha bir guzel oluyor...Keman alinca universitedeki hocadan derste alacam ama ondan once temel muzik bilgilerini ogrenmek icin kursa gidecem...

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    silenceb
    silenceb's avatar
    Erkek

FENDER/USA JAZZ BASS 1979

Al , ömrünü bununla geçir...

EyvAllah

Ne Mutlu Türküm Diyene...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fistandantilus
    Fistandantilus's avatar
    Erkek
    silenceb bunu yazdı:
    -----------------------------

FENDER/USA JAZZ BASS 1979

Al , ömrünü bununla geçir...

EyvAllah

-----------------------------

1500$ ın filan varsa a4'a hediye edebilirsin bunu :)

sonunda bas gitar almaya karar vermene sevindim. Ancak armoni hakikaten çok önemli. ben armoni yüzünden basa soğudum artık pek çalmıyorum, dersi de bıraktım. umarım içindeki heves hiç sönmez :)

Fakat söyleyin kardeşlerim; insanlığın bir ereği eksikse, eksik değil midir- bizzat kendisi de?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    a4tech
    a4tech's avatar
    Erkek
    Peki öğrenen nasıl bir yöntem izliyor? Herkesin çevresinde ona nota öğretecek düzgün bir adam yok, şahsen ben Mersin'e güvenmiyorum müzik konusunda, ders alacak insan yok.. Gitarı aldıktan sonra belli bir çevre edinilir sanıyorum, bazı şeyleri bilip üzerine eklemeler yapmak daha iyi. Örneğin doğaçlama çalan (bkz.: compu) hangi notanın uyumlu olduğunu bilmiyor ama çalabiliyor, armoni öğrendikten sonra bu işin tekniğini ilerletiyor, çaldıklarının farkına varıyor.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aspirin
    aspirin's avatar
    Dişi

armoni ilk aşamada matematık gıbı ogrenılır

daha sonra calarak , deneyerek sık kullanılan armonılerı cozersın 1 - 2 senede ıyı sevıyeye gelırsın

teknıgı duzgun zor ıle kolayı ayırt edebılen ve egıtımı ıyı bır hoca gereklıdır ıyı bır muzık kursu yoksa guvenemıyorsan en yakın fakulteye dogru koş :)

elindekı tum dokuman ve ınternet destegı şart

once guzel bır armonı calısması ,ardından gamların klavye uzerınde kı yerleri yenılır yutulur

solfej calısmaları ,parmak egzersızlerı katıyyen ıhmal edılmemelı ,modlar ogrenılmelı

seslerı tanımaya calısmalısın :)

aslında gtar ogretılmez ogrenılır ,dedıgım gıbı aynen matematık ! teknıgını kavrayıp uzerınde sen calısacaksın

oncelıkle kromatık dızıyı ogrenmen gerek

gozunu korkutmak ıstemıyorum

ilk ders sabır :)

mimi " yim ben ...
Toplam Hit: 15371 Toplam Mesaj: 11