folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Bat Dosyasında Unicode Kullanımı Hk. (Yardım)

Bat Dosyasında Unicode Kullanımı Hk. (Yardım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek

merhaba,

ağ üzerindeki bi konumda bulunan bazı dosyaları günlük olarak otomatik yedeklemek istiyorum bunun için gerekli komutları buldum bir şekilde ama sorun şu ki yedeklemek istediğim klasörün adında "ü" ve "ı"  harfleri var ... bunları değiştiremem çünkü bu konumdaki excel tablolarına bağlı veri alan en az 10 farklı dosya daha var ... bu çözüm seçeneğini kullanamıyorum . bunun haricinde örnek kod aşağıdaki gibidir :

"C:\Program Files\WinRAR\rar.exe" a -ag_yyyy-MM-dd -r -ep1 -ed C:\Users\Serdar\Desktop\yedekarsivi\yedek_ C:\Users\Serdar\Desktop\olücağkmıbakalımhadi
    "C:\Program Files\WinRAR\rar.exe" a -ag_yyyy-MM-dd -r -ep1 -ed C:\Users\Serdar\Desktop\yedekarsivi\yedek_ C:\Users\Serdar\Desktop\bukesinolur

1. satırdaki kod ile bat dosyası oluşturduğumda çalışmıyor  ; 2. satırdaki çalışıyor ... 1. satırdaki komutta unicode karakterler olduğu için çalışmıyor . bu sorunu aşmanın bir yolu varmıdır ?

not : bu komutu windows zamanlanmış görevi olarak kullanacağım ...

şimdidden teşekkürler ...

valar morghulis ...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

chcp 1252

"C:\Program Files\WinRAR\rar.exe" a -ag_yyyy-MM-dd -r -ep1 -ed C:\Users\Tolga\Desktop\ C:\Users\Tolga\Desktop\x\öküz

pause

DE5TROY3R tarafından 06/Eyl/16 23:02 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek

"C:\Program Files\WinRAR\rar.exe" a -ag_yyyy-MM-dd -r -ep1 -ed "C:\Users\Serdar\Desktop\yedekarsivi\yedek_" "C:\Users\Serdar\Desktop\olücağkmıbakalımhadi"

şeklinde dener misin?

İmza...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek
    DE5TROY3R bunu yazdı
    chcp 1252
    "C:\Program Files\WinRAR\rar.exe" a -ag_yyyy-MM-dd -r -ep1 -ed C:\Users\Tolga\Desktop\ C:\Users\Tolga\Desktop\x\öküz
    pause

olmadı hajı . denedim ... sadece onu da değil ...  65001   857  felan ne bulduysam denedim -,-   ... 

Notepad++ ile yeni dosya açıp encoding > character sets > Turkish > OEM 857  seçip sonra komutu bu dosyaya yapıştırıp bat dosyası olarak kaydedince oldu . düzenlemek için açtığımda karakteler bayağı değişik çıkıyor yalnız .

edit 1 :

pSkpt bunu yazdı

"C:\Program Files\WinRAR\rar.exe" a -ag_yyyy-MM-dd -r -ep1 -ed "C:\Users\Serdar\Desktop\yedekarsivi\yedek_" "C:\Users\Serdar\Desktop\olücağkmıbakalımhadi"

şeklinde dener misin?

bunu denedim hocam . adreslerde boşluk olduğu zaman işe yarıyor sanırsam ...

edit 2 :

notepad++ ile cmd dosyası olarak kaydettiğimde satır şu hale dönüştü ,

"C:\Program Files\WinRAR\rar.exe" a -ag_yyyy-MM-dd -r -ep1 -ed C:\Users\Serdar\Desktop\yedekarsivi\yedek1_ C:\Users\Serdar\Desktop\olca§kmbakalmhadi

radres tarafından 06/Eyl/16 23:05 tarihinde düzenlenmiştir

valar morghulis ...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

@echo off

chcp 1254

echo Yedekleniyor. Test: öÜçÇşŞiİıÖü 

"C:\Program Files\WinRAR\rar.exe" a -ag_yyyy-MM-dd -r -ep1 -ed "C:\Users\Tolga\Desktop\" "C:\Users\Tolga\Desktop\x\olücağ kmıbakalımhadi"

pause>nul

edit:

- Chcp 1254  TR karakterleri çözdü

- Klasör yolunu "" içine alınca boşluk olayını çözdü

DE5TROY3R tarafından 06/Eyl/16 22:45 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek
    DE5TROY3R bunu yazdı

@echo off

chcp 1254

echo Yedekleniyor. Test: öÜçÇşŞiİıÖü 

"C:\Program Files\WinRAR\rar.exe" a -ag_yyyy-MM-dd -r -ep1 -ed "C:\Users\Tolga\Desktop\" "C:\Users\Tolga\Desktop\x\olücağ kmıbakalımhadi"

pause>nul

edit:

- Chcp 1254  TR karakterleri çözdü

- Klasör yolunu "" içine alınca boşluk olayını çözdü

edit edit büdüt : tmmdır ... 1252 de amigolu versiyon çalıştı sadece onu silince nedense düzgün çalışmadı , 1254 ile komple düzgün çalışıyor :)

teşekkürler ...

radres tarafından 06/Eyl/16 22:53 tarihinde düzenlenmiştir

valar morghulis ...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

edit: 1252 de 

üÜöÖçÇi çalışıyor. İşŞğĞ çalışmıyor

DE5TROY3R tarafından 06/Eyl/16 23:00 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    StruggleR
    StruggleR's avatar
    Erkek

"C:\Program Files\WinRAR\rar.exe" a -ag_yyyy-MM-dd -r -ep1 -ed C:\Users\Serdar\Desktop\yedekarsivi\yedek_ C:\Users\Serdar\Desktop\"olücağkmıbakalımhadi"

Bu şekilde veya

"C:\Program Files\WinRAR\rar.exe" a -ag_yyyy-MM-dd -r -ep1 -ed C:\Users\Serdar\Desktop\yedekarsivi\yedek_ "C:\Users\Serdar\Desktop\olücağkmıbakalımhadi"

Bu şekilde dener misin?

Toplam Hit: 1242 Toplam Mesaj: 8
batch dos unicode bat cmd