folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Bilgisayarım Sürekli Mavi Ekran Veriyor Sorunu Bulamıyorum

Bilgisayarım Sürekli Mavi Ekran Veriyor Sorunu Bulamıyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yasiftt
    yasiftt's avatar
    Erkek

Herkese merhaba. Bilgisayar sureklı mavı ekran verıyor. Verdiği sorun kodu surekli değişiyor. Bazende oyun oynarken ekran kararıyor kasadan pc ye reset atıyorum açıldığında ekran kartı driveri sılınmıs oluyor. Bunla alakalı yardımcı olcak murıd varmı. Memtest86 ile ramleri tek tek test ettim sıkıntı cıkmadı. Asagıya minidump dosyasını koyuyorum

https://drive.google.com/file/d/1LskbPFEMD1g0WFNu298zJwq1OWr-PBla/view?usp=drive_link

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek

Çeşitli sorunlar ve çözümler olabilir.

-Kasa temizlik istiyor olabilir. Takılıp çıkarılabilen tüm donanımlar sökülüp saç kurutma makinesi+elektrik süpürgesi yardımıyla temizlenip tekrar takılır.

-Aygıt yönetisini bi kontrol etmek gerekir. Her şey yolunda mı...

-Ekran kartı driver güncellemesi istiyor olabilir.  

-Kasa arkasında takılı usb vs ne varsa çıkarılıp denenebilir.

-Kasada elektrik kaçağı ihtimaline karşı kontrol kalemi ile kontrol yapılabilir.

-Güç kaynağı dahil mevcut tüm fanların elk. süpürgesi yardımıyla temizliği gerekebilir.

Bunlar benim aklıma gelenler. Bunlar çözüm olmazsa da sanırım direk format.

Huzur islamda... Yok, yanlış. Para islamda. Net...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

Daha önce bu tarz sorun benim de başıma gelmişti.

İşlemcinin termal macunu kurumuş, yenilediğimde düzelmişti.

İşlemci çok ısınınca bu tarz dallamalıklar yapıyordu bende.

Sana da bu çözümü önerebilirim, oyun oynarken kapanması genelde işlemciye çok fazla yük bindiğinde jontayı yakmasından olabiliyor.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Ramleri ayrı ayrı çıkarıp test et. Yerlerini değiştir felan.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Oyun oynarken ekran karardığında ses geliyor mu? Sesi hdmi üzerinden mi yoksa normal jacklerden mi alıyorsun?

Oyun oynarken ekran karardığında CTRL+Sol SHIFT+WINKEY+B tuşlarını dener misin?

En çabuk yöntem aida64 ile yük testi yapman. Orada sıcaklık değerleri hatta sistem destekliyorsa işlemci, gpu güç tüketimini de görebilirsin. Sıcaklık normal fakat güç tüketimi benzer değerlerde mavi ekran veriyorsa sıkıntı güç kaynaklı. PSU muhtemelen. Fakat ben belirsiz mavi ekranların ramlerden, çok çok nadir de işlemciden olduğunu deneyimledim.

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    spybreak
    spybreak's avatar
    Erkek

hocam bad pool header 19 hatası alıyormuşsun dump analizine göre. bu hatalı overclock veya ram arızalıysa ortaya çıkar genelde. ramlerin dual olarak takılıysa a1 a2 yerine a1 b1 şeklinde montajlanmış olabilir. kasayı açıp ramlerin takılı olduğu yuvaları kontrol etmen, biosu sıfırlaman gerekiyor. eğer bunlarla düzelmezse farklı bir ram temin edip denemen faydalı olacaktır. bir de tam donanım listeni yazarsan (aida64 ile alabilirsin) daha doğru tespitlerde bulunulabilir. 

REMEMBER! RESPECT IS EVERYTHING
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Pc de takılı ramler 1.5 volt idi her nedense bios varsayılanında 1.35 secili oluyordu. Bundan dolayı zamanında seninkine benzer hatalar almıstım. Biostan ram voltaj degerini 1.5 yapınca cozmustum. Buma benzer bir sorun olabilir. Veya islemcin arızalı veya fanın yeterince sogutmuyor.

Syntax error..
Toplam Hit: 572 Toplam Mesaj: 7
mavi ekran arızası