folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Bilgisayarımdaki Ubuntu(Lar)? Ve Win7 Kurma Sorunum

Bilgisayarımdaki Ubuntu(Lar)? Ve Win7 Kurma Sorunum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    the_SuNShiNe
    the_SuNShiNe's avatar
    Erkek

[URL=http://img191.imageshack.us/i/131220092087.jpg/][IMG]http://img191.imageshack.us/img191/7305/131220092087.th.jpg[/IMG][/URL]

Merhaba,

Bilgisayarımda Vistanın yanında ubuntu kurulu. Bilgisayarı açtığımda fotoğraftaki ekrandan seçiyorum gireceğim işletim sistemini. Ancak birden fazla ubuntu var. Ben en üsttekine giriyorum her zaman. Her birinin de recovery si var hemen altında. Fazlalıkların ayrı bir işlevi var mıdır? Neden çıktılar ve nasıl kaldırabilirim eğer gereksizlerse?

Diğer bir sorum da vistayı tamamen kaldırıp windows7 kurmak isityorum. Ama bir türlü windows7 kurulumu gelmiyor bilgisayarı yeniden başlattığımda. İlk seçenekte de disck driver var. Onu da kontrol ettim. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Şu alacalı bulacalı yeryüzünde bir adam dolaşır, ne zengin, ne yoksul, ne mümin ne kafir, yaltaklanmaz hiçbir hakikate, saygısı yok hiçbir kanuna... Şu alacalı bulacalı yeryüzünde, bu yiğit ve hüzünlü adam kim ola?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

hocam benim sana önerim; boot edilebilen bi win7 indir, düşük hızda dvd ye yazdır, komple bi format at harddisklere ve Win7 kur tadını çıkar. Windowsa alıştıysan ubuntu karmaşık geliyo insana..

aa iyi olmuş lan. güncelleme yapayım imzaya bi ara :W
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    the_SuNShiNe
    the_SuNShiNe's avatar
    Erkek

Hocam tüm disclere toptan format nasıl atabilirim peki? Boot edilebilen bir windows7 ile yapabilir miyim bunu? Bir de ubuntunun disk biçimlendirme şekli farklı (ext3..) windows ta ise ntfs. Format attığımda ubuntu için kullandığım diskleri geri kurtarabilir miyim?

Ubuntu gerekli ya, gerekli olmasa uğraşmazdım pek :)

Şu alacalı bulacalı yeryüzünde bir adam dolaşır, ne zengin, ne yoksul, ne mümin ne kafir, yaltaklanmaz hiçbir hakikate, saygısı yok hiçbir kanuna... Şu alacalı bulacalı yeryüzünde, bu yiğit ve hüzünlü adam kim ola?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

win7 görüyor diğer diskleri. fakat kurulum esnasında. kurarken bütün diskleri siler, yeni disk oluşturursun ve yüklersin...

illaki ubuntu da kullanacaksan windows için portable ubuntu var diye biliyorum..

edütbidüt:

http://portableubuntu.demonccc.com.ar/

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    the_SuNShiNe
    the_SuNShiNe's avatar
    Erkek

Tamam hocam ben bir deneyeyim, tüm disklere format atıp oyle kurayım windows7 yi. Dediğin gibi ubuntuyu da ayrı bir işletim sistemi olarak kurmam, karıştrmasın ortalığı.

Ama windows7 nin kurulum ekranı gelmiyor hiç ki format atayım. Direkt işletim sistemi seçme ekranı geliyor. Düngün bir windows7 cd si ile hallolur mu o? Sorun benimkimde mi diyorsun?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

biosta boot cd-room  ayarlıysa sorun cd dedir..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Z-CHAN
    Z-CHAN's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

1 - Hocam en üsttekini seçerek doğru olanı yapıyorsun. En üsttekinin recovery'si ve en alttaki mem86 dışındakiler sistemin eski çekirdekleridir. Güncellemeler sonrasında geçerliliğini yitirirler. Elinle silebilirsin veya bu işi temizce yapan programlara başvurabilirsin.

Ubuntu Tweak

Bu paketi yükle: getdeb

Sonra daa bunu: http://www.getdeb.net/install/ubuntu-tweak

2- Windows 7 kurmada kolay gelsin :) BIOS ayarlarını iyice kontrol et.

Ayrıca Win 7 yi yüklersen sabit diskine dos uyumlu bir önyükleyici kurulur. Ubuntu'nun GRUB'unu tekrar kurman gerekebilir.

.
Toplam Hit: 1141 Toplam Mesaj: 7