folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bilgisayarın Zararları Ortostatik Hipotansiyon

Bilgisayarın Zararları Ortostatik Hipotansiyon

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    theagartaman
    theagartaman's avatar
    Erkek

bilgisayarın genel zararalarını hemen hemen herkes biliyor.

gös sağlığı falan ama bu konuda uzun süreli bilgisayar kullanmanın (günde min 4 saat)

zararlarını anlatıcağım

nedir bu ortostatik hipotansiyon:

insan vücudu her gün belirli bir miktar hareket etmek zorundadır özellikle günümüzde ortan 

asosyallik ile çoğu insan bilgisayar televizyon başında aşırı derece zaman harcıyor.

oturma ve yatma pozisyonlarında çok fazla zaman harcayınca insan vücudu buna adapte oluyor ve kan basıncı düşüyor

hareket edince (ayağa kalkınca) yerçekiminden dolayı düşük basınclı kan beyine ulaşmıyor ve

-geçici göz kararması

-bayılma

-halsizlik

-düşme

-ölüm

gibi sonuçlar doğuruyor.

peki neden kan basıncı yükselmiyor derseniz vücut gün içinde fazla hareket etmeyince damarlardaki kaslar tembelleşiyor

görevini yerine getiremiyor ve kan basıncı dengelenmesi geç yapılıyor bu yüzden beyine kan gitmiyor.

normalde yaşlılarda görülen bu hastalığın bilgisayarla alakası ne :

online oyunların altın çağını yaşadığı şu dönemde insanlar çok uzun süre bilgisayar başında kalıyor.

biraz düşünürsek=

günde 5 saat bilgisayar+ 8 saat uyku 4 saat telefonda vakit geçirme,yemek ve diğer hareketsiz eylemler dersek

toplamda günde 17 saat hareketsiz kalıyoruz

masa başı iş yapanlar için bu 20 saati buluyor ve insanlar bunu hergün yaptığı için

5-6 yıl içinde veya yaş ilerleyince bu hastalık ortaya çıkıyor.

bir önemli noktada şu ki bu hastalığı ciddi bir şekilde yaşayacak olan günümüz neslidir.

peki tedavisi nedir açıkçası ilaç tedavisi yok galiba hiç bir yerde raslamadım

ama gün içinde bazı önlemler alarak hastalığın iyileştirilmesi sağlanabilir.

bu yazıda bilgisayar sebebi ile oluşan ortostaik hipo tansiyondan bahsettm hastalık başka sebeblerden de olşuyor.(yaşlılık, bazı ilaçların yan etkisi ile vs)

bu arada bendede ortostatik hipotansiyon bulunmaktadır. bendeki belirtileri 

-baş dönmesi ve göz kararmasıydı bir kaç kez kısa süreli baygınlık yaşayınca ciddi birşey olduğunu anladım...

erken teşhis önemlidir...

bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aksata
    aksata's avatar
    Erkek

her sabah 1 saat koşuya çık hiçbirşey kalmaz çakı gibi olursun :)

Bazıları özgürlüğü sadece kendileri gibi düşünenlere reva görüyor...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HolySeclorum
    HolySeclorum's avatar
    Erkek

Gençler bu konunun önemini fark edin, şimdi müdehale etmezseniz ileride o size çok güzel ediyor.Aşağıdaki belirtileri birazda olsa taşıyorsanız hareket etmeye şimdiden başlayın. Bir haftadır anam ağladı bu problemlerden sonra bu arkadaşın yazısına rastladım neyseki ne olduğunu öğrendim. Öyle birşeyki durduk yere aniden ortaya çıkıyor anksiyeteyle çok benzer belirtileri var o yüzden ikisi karıştırılabilir. Karın ve ayak kaslarının kasılması, mide ve bağırsaklarda aşırı gaz sıkısması (gece bile şiddetli karın ağrısıyla uyandırıyor,bağırsaklarda gazın hareket ettiğini duyabiliyorsun ama onu çıkarmak çok büyük problem oluyor sanırım hareketsizlikten mide ve bağırsak hareketleri yavaşlıyor),yedikerlini sindirmede güçlük, ani tansiyon düşmeleri yada çıkmaları, göz kararması (kalkıp odadan odaya geçerken bile göz kararması yaşanabiliyor), bayılıcakmıssın hissi (bu insanı baya etkiliyor ve yoruyor yürürken resmen bayılıcak gibi oluyorsun algılar zayıflıyor o bayılma halini yaşıyorsun hemen oturunca düzelmeye başlıyor ama gün içinde tekrar ediyor), iştah kapanması bunun gibi belirtilerini gördüm ben. Geceleri yürüyüş yapmanın faydasını görmeye başladımi akşam yemeğinden sonra yanınıza birini alıp mutlaka yürüyüşe çıkın.

Her Hakkım Saklıdır
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elmor
    elmor's avatar
    Erkek

ayni sorun 2 hafta once bende basladi. gozler kararip, el ayak kesilip bayilma 2 sn lik olay. tansiyonun dusmus diyor doktor. sorunun kaynagi hareketsizlik. yararli konu olmus eyw.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

ciddi konuşmak gerekirse günde min 10 - 16 saat pc başındayım. ve hareket 0.

geleceği sikme konusunda sidik yarıştırabilirim.

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    masTR
    masTR's avatar
    Erkek
    FOXXLY bunu yazdı

sabah 9 akşam 6 pc başındayım . 9 saat yapar. eve gidince 8 ile 1 arası internet kullanıyorum film filan izliyorum . 5 saatte burdan gelir 14 saat yapar.  24 saatin 14 saati bilgisayar başındayım. sanırım 5-6 senedir bu şekildeyim. haftasonları bazen basketbol , bazende yüzmeye gidiyorum.gözlerimde hiç problem yok , ayağa kalktığımda hiç problem yaşamadım bu güne kadar . ne biçim insanım ben ya. bilgisayarcıyım ama gözlüğüm bile yok. sanırım saati arttırsam iyi olcak

hsyn.ackgz > skype
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

günde 12 saate yakın bilgisayar kullanıyorum kışın bı kadar değil tabi 2-3 saat filan bende de yakın zamanda birkaç aydır bu göz kararması olayı var, kalkıyorum evin içinde bi yere gidecekken gözlerim kararıyor, bazen başım da dönüyor... hareket şart anlaşılan

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek
    masTR bunu yazdı
    FOXXLY bunu yazdı

sabah 9 akşam 6 pc başındayım . 9 saat yapar. eve gidince 8 ile 1 arası internet kullanıyorum film filan izliyorum . 5 saatte burdan gelir 14 saat yapar.  24 saatin 14 saati bilgisayar başındayım. sanırım 5-6 senedir bu şekildeyim. haftasonları bazen basketbol , bazende yüzmeye gidiyorum.gözlerimde hiç problem yok , ayağa kalktığımda hiç problem yaşamadım bu güne kadar . ne biçim insanım ben ya. bilgisayarcıyım ama gözlüğüm bile yok. sanırım saati arttırsam iyi olcak

valla işin gerçeği bendede bi sik yok. gözlerde problem yok, göz kararması baş dönmesi filan yok. bayılma hiç yok. bende de 3 senedir bu şekilde.

ondan önce okuldu filan bu kadar oturamıyordum :D

yanlız dediğim gibi gelecekten kredi çekmiş gibi hissediyorum :D er yada geç faizi göte kaçacak :D

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ustura
    ustura's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

beyine verdigi zararlar ne olacak bilgisayar insanları aptallaştırıyor gerçeklik algını yitiriyosun dahada bilmedigimiz bir ton zararı vardır  

örnek 

http://1112211.com/

ustura tarafından 05/Ağu/14 14:54 tarihinde düzenlenmiştir

itsin oglum sen adam degilsin
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

he o bendede oluyorda bu bir hastalıktan ziyade bir çok kişide görülen bir durum gibi, aniden kalkmazsanız sorun olmaz, bide bu hareketsizlik konusunda bütün gün hareketsiz kalıp akşam deli gibi spor yapıp efor sarfediyorum oradan kurtarır mıyız acaba

Toplam Hit: 1401 Toplam Mesaj: 10