folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Bir Bilgisayarda 2 İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?

Bir Bilgisayarda 2 İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    revengefire
    revengefire's avatar
    Erkek
    selam dostlar, benim bilgisayarda c:\ sürücüsünde win XP kurulu. Ben D:\ sürücüsüne de win 98 kurmak istiyorum, win 98 "i normal olarak D:\ sürücüsüne kurabilir miyim? bilirsiniz kurduktan sonra açılışta win xp de mi? win 98 de mi? açmak istiyorsunuz diye sorar ya!! işte bunu nasıl yaparım.. lütfen bilenler bana yardımcı olsun..

Şimdi intikam zamanı..!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sabri
    sabri's avatar
    Erkek
    önce xp"yi kur krek servis pack falan filan hallettikten sonra 98"i D:"ye kur önce 98"i kurarsan ya da aynı sürücüye her ikisini de kurarsan sorun cıkartıyor
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bdivrik
    bdivrik's avatar
    Erkek
    bildiğim kadarıyla önce eskiyi sonra yeniyi
    yoksa xp nin bootu gider sadece 98 açar şahsen denedim :))
    xp nin 98 i tanıma meselesi
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NeCRoMaNCeR
    NeCRoMaNCeR's avatar
    Erkek
    Öncelikle eski olan işletim sistemini kurmak daha mantıklıdır.Diğer gerekli olan şey de sürücülerinin farklılığı.Sürücüleriden birine xp yi birine de 98 i kur.işletim sistemi seçeneklerini de xp yi kurduktan sonra xp kendisi getirir...Bir de eğer default olarak bir işletim sistemini seçmek istiyorsan xp de Denetim masası\sistem den gelişmiş e gir.En alttaki başlangıç ve kutarma nın altındaki ayarları tıkla.oradan istediğin gibi ayarlayabilirsin...

Her zaman dürüst ol ki ihtiyacın olunduğunda yalana başvurabilesin!!! (NeCRoMaNCeR)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AyHaNN
    AyHaNN's avatar
    Erkek
    partition magic 8.0 programi ile daha kolay yaparsin usta

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hast
    Hast's avatar
    Erkek
    sabri bunu yazdı:
    -----------------------------
    önce xp"yi kur krek servis pack falan filan hallettikten sonra 98"i D:"ye kur önce 98"i kurarsan ya da aynı sürücüye her ikisini de kurarsan sorun cıkartıyor
    -----------------------------
    Dedinmi dur buraya cevap yazıyım ama önce sana bir iki sorum olacak sen bilgisayarı nerede öğrendin hayır yazda kimse gitmesin oraya
    )8 mi eski xp mi Nfs partitionunu desteklemeyen hangisi çoklu partition destekleyen hangisi
    bir bilgisayara 2000 , 2000server , Xp , 98 ve linux kurdunmu ben bööle kullanıyorum ama sadece hava olsun diyeyaptım aslında linux kullanıyorum şu anda linuxtayım asıl amacımda linux desteği almaktı ama kimse kullanmadığı içinyok

SORUNUN CEVABI BURADA :

Arkadaşım hdd yi böl formatını felan attıktan sonra c ye win 98 i kur bittimi tanıtımlarını felan yap tamaaamm şimdi tak xp cd sini boot et pcni başlarken bas bir tuşa haa seçeneklerden d: yi seç hdd olarak ama ntfs kurma yoksa 98 deyken sorun çıkabilir bilgisayarıma felan girerken tamam şimdi buda bittimi restartet makinanı olduu bak başlangıçta sordu sana 98 mi xp mi diye üşenme partition magic kur 98 e (daha hızlı oluyor) hımm böl sondan birtane daha tak linuxu yükle son hdd ne şimdide linux soruyordimi hemgi işletim sistemi diye oldudabitti maaşallah
    Hadi kolaygelsin bilmeyen yazmasın adamada yazık yaa uğraşmıştırşimdi önce xp yi kur 2 saat sonra tak 98 cd sini boot et doğrudan dalsın makinenin partitionlarını birleştirsin fdısk yapsın arkasından formatı bassın ohooo bilmiyorsan yazmak zorunda değilsinki kardeşim ya adam denediyse senin dediğini bak bilmiyor yardım almaya çalışıyor seni sorduğun adresin tam tersine yollasalar ne yaparsın dimi ama
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    knoppix
    knoppix's avatar
    Erkek
    aslinda fazla ugrasmana hic gerek yok. once 98i yükle. sonra xpyi açıp Yükseltme değilde ayrı yükleme seçeneğini seçip yükle.
    xp kendi kendini D:ye kurar. sonra bilgisyar her açılışında
    sana bi soru sorar

98i mi açmak istersin
    xpyimi die.
    bende su anda 3işletim sistemi kullanıyorum.ç

linux xp
    98i sildim:)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    avkan
    avkan's avatar
    Erkek
    selam arkadaşlar
    öncelikle sorulan konuyu iyi bilmeyen arkadaşlar yardım isteyen kişilere atmasyon yapmasın ayıp karşındaki insanı boş yere uğraştırmaktan başka bir yardımın olamaz biliyorsunuz bilgisayar kurmak zaten külfetli iş formatı beklemek,windowsun kurulmasını beklemek driverları yüklemek ve gerekli programları yüklemek gibi şimdi iyice bilmeden niye sallıyosunuz

bak sevgili kardeş revengefire sorduğun soruya en yakın cevabı hast isimli kardeşin verdiğini görüyorum
    ama oda yetersiz haa bu aradasoruya cevap veren arkadaşlarda bu adamda bilmişlik taslıyo demesinler

çünkü ben bir senelk hardiskine 40 defa format 5 defa F disk atmış bir adamım ayrıca sorulan sorulara ne kadar düzeyli ve doğru cevap yazdığımı daha önceki sorulan sorulara verdiğim cevaplarda görebilirsiniz ayrıca sabırla bıkmadan usanmadan cevaplamaya çalışıyorum

şimdi gelelim konuya eğer bilgisayarın güçlü değilse
    zaten hiç bu işe kalkışma üzülürsün çünkü 2 işletim sistemli bilgisayaracaip yavaşlıyo birde sen buna bir sürü program ilave edecen ...ama güçlü bir bilgisayarın varsa en azından P-4 2.0 256 mb ddr ram
    o zaman yap yalnız buişi şöyle yapabilirsin
    hardiskini f diske girerek 2 "ye böl bilmiyorsan hiç deneme simsiyah ekrana bakıp bakıp durursun sona bir bilene yaptır bu konuda yardımcı olamam çünkü anlatması uzun hikaye
    2 ncisi öle win 98 üzerine kur d yi seç diyenleri dinleme çünkü 98 eski olduğu içinbölünmemiş hardiskte XP cart diye 98 "in üstüne kurulur 98 olur sadece XP hiç bişe yapmasan yakınındaki bilgisayarcı birine git ver 10-20 milyon kadar bu işi sana 2 dakkada yaparlar bence en iyiside bu yoksa fdiskte 1
    2 nci seçeneklermei diye dolanıp durursun

şimdi REVENGE

ayrıca bu hevesin XP"nin görselliğine kapılıpda doğdu ise hiç tavsiye etmem çünkü XP çok sorun çıkaran bir program gerek internete bağlanırken gerek program yüklerken xp ms dos tabanlı olmadığından bazı programlarda cart diye run 32 dll diye bir uyarı alıp bigisayar masanı kırabilirsin
    ama illaki kuracam bi görim dersen yukarıdaki tavsiyelerime uy en iyi işletim sistemi 98 second
    bence milenyumda çok dll hataları veriyor
    ancak 98 dede driverları otomatik görmüyor kendin tanıtacan toparlarsak microsoft 4 - 4 lük bir işletim sistemi yok başkada yok benim tecrübeme dayanarak sana 98 second ı öneririm başarılar

avkan
Toplam Hit: 5402 Toplam Mesaj: 8