folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Bir Düğmeye Basarak Giden Elektriği Tersine Çevirme

Bir Düğmeye Basarak Giden Elektriği Tersine Çevirme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek
    Örneğin düğmeye bastığımda motor dönüyor diğer düğmeye bastığımdada motor diğer tarafa döncek bunu nasıl yapabilirim bi fikri olan varmı veya bir devre gerekirmi Not= iki bacaklı anahtar
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    faseur
    faseur's avatar
    Erkek
    elektriği tersine elindeki anahtarla çeviremezsin motor endüvi değilse ters bağlayan bir anahtar yaparak ters çevirebilirsin onu.. ki çoğunlukla içinde devresi olur motorların ve ööle ters bağlayarak çeviremezsin. ancak oyuncak motorları tarzında yapılmış küçük aletlerin motorlarında olur o ters bağlama işi.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hiDRa
    hiDRa's avatar
    Erkek
    Trifaze bir motor için iki fazın yerini değiştiren bir düzenek yeterli
    bunu elektronik düzenlerle yapabileceğin gibi butona bastığında çalışan kontaktörün çalışma esnasında kapanan kontaklarına bağlanan güç kablolarının yer değiştirmesi ile sağlanabilir.
    monofaze ise motor; hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyaç var... bazı tipleri kolayca yön değiştirirken bazı monofaze motorların yön değiştirmesi imkansızdır

M£l£kl£rin Ninnil£riyl£mi Büyütüldünüz?¿... işt£ o Zåmån Ş£ytån"ın Fısıldådıklårını Dåhå iyi Duyåbilirsiniz..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek
    Yaa normal CDROM motorlarından elektriği ters verdin mi ters dönüyoda bi düşünün bakalım bunu anahtarla nasıl yapıcaksınız , iki anahtar olcak biri motoru ileri biri geri döndürcek ama anahtar 2 bacaklı
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

Beyler bu basit bişe , iki tane kontaktör kullanacağız.Tri fazı birinci kontağa ordanda motora vericez.Ondan sonraİkinci kontaktöre trifazeden paralel çekicez ama iki fazın yrini değiştiricez burdan yine motora bağlıcaz.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    the_COMMANDO
    the_COMMANDO's avatar
    Erkek

ben daha oncelerı denedım sonuş kesın yanı

motoru normal bır sekılde bagladıgın zaman ya saga yada sola doner

motordan guç kaynagına gıden kaploları bu sefer gecen yaptıgın baglantının tam tersıne baglarsan motor bu sefer de ilkınde ters yone doner

Dalımızı Kıranın Ormanına DÖK BENZİNİ YAK HEPSİNİ
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    :)) benim kasanın önündeki ucak fanını öyle yaptım..normalde tek yönde dönüp kasaya hava üflüyor..ama eelktrik kablosunun fanın girişine takıldığı yere anahtar yaptım(basit)..tik-tak istediğim yöne çeviriom...temizlik yaparken pencereye götürüom pc yi..fanı ters yönde çeviriom 10 dk çalışıo baya toz atıo dışarı...şimdi sen ne motoru kullanacaksınn ne iş le uğraşıon onu söyle bi ona göer yardımcı olalım.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
Toplam Hit: 3958 Toplam Mesaj: 7