folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bir Kardiyologdan Daha İyi Ritim Bozukluğu Tanıyan Sistem

Bir Kardiyologdan Daha İyi Ritim Bozukluğu Tanıyan Sistem

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Başlık biraz uzun oldu ama tam olarak olay bu :) Stanford ML grup tarafından yapılan bir proje bu.

Sistem 34 katmanlı CNN 'ü 30 saniyelik 200Hzlik EKG sinyalleriyle eğiterek oluşturulmuş.

Eğitim için yaklaşık 30 bin hastandan toplanan 64 bin küsür EKG kaydı kullanılmış.

328 hastadan toplanan 336 EKG kaydının bir grup kardiyolog tarafından işaretlenmesiyle test verisi oluşturulmuş. Bu gruba dahil olmayan birkaç kardiyologdan da bu verileri tek tek değerlendirmelerini istemişler ve sonuç olarak sistem ritim bozukluğunu tanımada daha başarılı olmuş.

https://stanfordmlgroup.github.io/projects/ecg/

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Doktorların pasifize edilmesi gereken en acil konu "teşhis koyma".

Eldeki verileri kendi tecrübeleriyle kıyaslayıp teşhis koyuyorlar oysa makineler bunun binlerce kat daha iyisini yapabilir.

Teşhis koyma ve tedavi önerisinde işi makinelere bırakmak gerekiyor.

Doktorlar sadece makinenin söylediği tedavileri uygulamayla görevlendirilmeli.

Aslında bunu da makine yapabilir belki ama uçağı düşünün çok akıllı makineler pilotsuz da uçurabilirler ama makineler her şeye hakimken son uygulamanın insansa kalması gerektiğini düşünüyorum.

zeybekustasi tarafından 08/Tem/17 19:32 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Verilerin matematiksel olarak okunabildiği her durumda makineler insanları geçer diye düşünüyorum. 

Tıp sektörünün makine sektörüyle çok daha içli dışlı çalışması gerekiyor.

Sektöre ilk girdiğim zamanlar bende yaparım ulan diyordum ama işin içine gördükçe, yaparım ulan , nah yaparsına döndü.

Sadece yapmakla kalmıyor olay, bir dünya belgesi, testi falan var.

Teknoloji çok hızlı ilerliyor.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek

Kalp de extra atım olur hasta anlık af ye girer öyle bir dünya yok 

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

Sadece makinelere bırakılamaz. Tip sektöründe tanı teşhis ilk muayene gözle başlar. 

Ama su yapılan çok başarılı gerçekten. Biraz inceledim bu olay tüm ekg ve monitörlere dahil edilirse müthiş olur.

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek

336 tane 30sn'lik veri kümesi traning için az bir sayı olarak geldi gözüme.

Edit: Pardon, 30k hastadan 64k ekg kaydı ile traning yapılmış. Güzel veri.

PcK0 tarafından 09/Tem/17 02:41 tarihinde düzenlenmiştir

Sadece bi imza..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    tolgasen bunu yazdı

Ama su yapılan çok başarılı gerçekten. Biraz inceledim bu olay tüm ekg ve monitörlere dahil edilirse müthiş olur.

Keşke yanılsam ama muhtemelen adamlar bunu patentleyip satmak, para kazanmak için yapıyordur. O yüzden tüm ekglerde görmemizin mümkün olduğunu sanmıyorum. Bu arada şuanki ekgler de kendince yorumluyor. Henüz kardiyologtan iyi yorumladığını görmedim. Belki kalp hızını ölçmesine güvenebilirsin (o genelde doğru oluyor) ama onu bile kardiyolog kendisi hesaplıyor ne olur ne olmaz diye.

Linki inceledim lisans ile ilgili bir kısım göremedim ama github ise özgür yazılım mı oluyor? Öyle ise sonuna kadar desteklerim...

Son yorumum: eninde sonunda neredeyse tüm işler, meslekler AI lara kalacak. Sonuçta insan da bir çok işte belli algoritmalarla hareket ederek iş yapar. Bunlar otomatize edilmeye devam edecek ama bu otomatizmanın mesleğin kendisine zarar vereceğini düşünmüyorum. Ne güzel işte robot yapabiliyorsa yapsın :) ha robotlar insanlardan zeki olduklarında biraz sıkıntı olabilir ama bu kaçınılmaz bir gelecek, iyi ya da kötü insan merak ediyor :)

ben de sevgiden yanayım...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek

Ekg resmini yüklesek teşhis koysa nasıl olur :))

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek

Hekimlik ortadan kalmaz ama daha çok mühendisliğe evrilecek.

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
Toplam Hit: 2113 Toplam Mesaj: 9
machine learning ekg convolutional neural networks