Bir Linux Hikayesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bdivrik
    bdivrik's avatar
    Erkek
    evet arkadaşlar bu 98 den sıkıldım ve linux denemeye kalktımki sormayın
    bi tane mandrake cd si buldum linuxu kurdum kendisi biçimlendirebiliyormuş bende linux svap dosyabiçimiyle hdd yi formatladım.sorunsuz 15 dakikada kuruldu.asıl sorun ondan sonra başladı
    anakart ve hdd hariç hiç bir şeyi tanımadı:))
    internetten modem sürücüleri buldum işe yaramadı.
    elimde linux oyunları vardı denemeye kalktım
    onunda kaynak kodlarını actı.yani oyun oynamanız için biraz programlama bilmeniz gerekiyor aslında linux kullanmak için biraz programala bilmek gerekiyor.baktım hiç bişey yapamıyom bari 98 e geri dönelim dedim.sistem disketiyle dosu açtım format c: dedim bu sefer de svap dosya sistemini tanimadığı için formatlayamadım.bu arada linux root hatası verdi pc yi her açışımda linux ekranı karşıma çıkıp beni deli etti.velhasıl bi arkadaşın pc de partition magiç le formatladık öle kurtuldum bu linuxtan.tavsiyem linux deniyecekseniz fat32 veya ntfs dışında dosya sistemi kullanmayın

bil gates windowsu başımızdan eksik etmesin :))
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    baba linux u boş bir partitiona kur sorun yaşamazsın
    winxp cd siyle veya linux cdsiyle o parçayı tekrar fat yapardın

ftw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    godlessturtle
    godlessturtle's avatar
    Erkek
    baba sorma yaa linux kurmaya niyetlendim bende
    o gün makinaya tam 9 format attım :))
    iki kere linux kurdum ilkinde admin şifresini ne yazdığımı unutmuşum sonra ikinciyi kurdum...
    1 saat falan takıldım bidaha sil bidaha win.
    9 kere format atılmazki bea :)))

"-.Godlessturtle.-"
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MUTINEER
    MUTINEER's avatar
    Erkek
    bu açıklamalardan sorna linux kurmaktan vazgeçtim :)))

Nush İle Uslanmayana Etmeli Tekdir Tekdirle Uslanmayanın Hakkı HACKTİR.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bdivrik
    bdivrik's avatar
    Erkek
    Alın bi tane daha
    linuxtan tırstıktan sonra
    bi süre hiç yaklaşmadım.sonra bi gün pc benim gprs li tlf yakınca,net i biraz azalttım napiim diye düşünürken mandrake 80.cd si gözüme çarptı hemen d: ye format atıp kurdum tabi bu sefer hazırlıklıydım 2.hdd de win98 ve partition magic kurulu ve ghost var
    mandrakeyi kurdum win98 e herhangi bir zarar vermedi
    bide lilo boot menüsü vardı win veya linux seçimide yapılıyor.neyse haliyle ses ve modem tanınmadı olsun driveri bulur tanıtırız vaktimiz bol dedim başladım aramaya modemi buldum ama ses kartının driveri icin nekadar aradıysamda sadece yabancı forumlarda "cx 4232 yi tanıtamadım help me "feryatlarını duydum.sonra tekrar modemle ilgilenmeye başladım bu ikisiyle
    uğraşmam tam 1.5 hafta sürdü akşam 8 lerde başlayıp sabah 4 e ama linux banamısın demiyo sonra knoppix 3.2 attım cd-rom a o ses kartını tanıyo ama yavaş installda yapılmıyo.tabii bide kernel sürümü var aynı
    olamayınca driver ler çalışmıyo sonra 100 km mesafediki izmire gittim işeyarar bi linux bulurum diye linux 2.0 buldum aynen bi iki gün onunla geçti oda makineyi kastı.adamların linuxu sadece programcılar için yazdığına kanaat getirdim
    bu gün yeter dedim bastım formatı.bu mesajdan sonra linux suz rahat bi uyku çekicem.

tavsiyemİ:illede linux kuracaksanız bi 5 sene
    falan bekleyin adam gibi bi şey çıksın ondan
    sonra.yok beleş işletim sistemi diyosanız gidin
    korsan cd satanlardan alın :))

ve de
    bill gates windowsu başımızdan eksik etmesin :))

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    L3X_CH3NT40
    L3X_CH3NT40's avatar
    Erkek
    Linux la gelen Readme dosyalarının başında Bill Gates e dua edenler ve birkaç uğraştan sonra pes edecekler yaklaşmasın yazar :o) Şaka biryana... Gerçekten Linux kurarken en küçük hatada insana bunaltı geliyor ama kurduktan sonra zevkini çıkarabiliyorsunuz!.. RedHat 7.3 kullanıyorum ve gayet memnunum... Aslında sadece Nessus ve Exploit ler için kullanıyorum ama... Linux olmasaydı olmazdı benim için... Tavsiyem; bence en kolay kurulan Linux RedHat firmasının çıkardığı pakettir... Oturu kurun biraz karıştrın öğrenin...

Avantajları:

+ Nessus open-source güvenlik tarama yazılımıdır ve bildiğim kadarıyla piyasadaki en kaliteli yazılımdır. Retina gibi Trial lerle uğraşacağınıza Linux kurun ve özgürlüğün keyfini çıkarın...

+ PGP -> PGP For Linux > GPG > GnuPG ; PGP Ücretlendirildikten sonra bize kalan tek şifreleme uygulamasıdır... Yine Open-Source dur ve Linux unuzda sorunsuz biçimde kullanabilirsiniz...

+ Exploit çoğunlukla .c uzantılıdır (C Uygulamları) ve Windows da bulunan kütüphanlerle bunları derleyemezsiniz (genellikle) ama Linux umuzda gcc uygulamasıyla rahatlıkla derleyip kullanabiliriz...

+ Linux uma daha önce herhangi bir virüsten dolayı yama yaptığmı hatırlamıyorum :o)

+ ... Aklıma gelmiyor... ama daha sayılacak çok avantaj var...

Dezavantaj :

- Görünüm :o) İçinizi bunaltıyor... Güzel XP imiz varken... ma onun da çaresi var XPde(http://www.xpde.com) masaüstü ortamı ile XP nize Linux dada kavuşabilirsiniz...

- Sürücü problemleri : Günümüzde her sürücü firması Linux için üretim yapıyor veya yapacak (Buna mecbur.) Benim ses kartımı ekran kartımı kendi tanıdı... Sadece Modem Driver ını kendim tanıttım (Conexant)

Başka?..

Linux özgürlüktür, Windows sadece güzellik :o) Benden bu kadar... Makale tadında bir yazı oldu, yararlanmasını bilene!..

Kolay Gelsin!

Just for fun!..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Marcorodigy
    Marcorodigy's avatar
    Erkek
    Hiç birşey bilmiyorsan yükle patition magic programını yada dengini uçur patitionu at fdısk sonra format onudamı yapamadın al linux cd sini tak kendi içinden format at partitionu eski haline getir kaldıki mandrakenin yüklemeye ihtiyacıyok cd den hep bişeyi tanıyıp yüklüyor ve kullanıyor zaten :))

"ÖĞRENİN olm ÖĞRENİN önce okuyun kendinizbilin bu işler aldım yazıyı koydum alın okuyunla dönmez elalemin sikiynen geredeğe girilmez beyler" Düzgün konuşan bir ateist olmayı öğrendiğin zaman bekleriz...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mf_akbulut
    mf_akbulut's avatar
    Erkek
    arkidisler linux ile ilgili sorularinizi

icq : 1515187 nolu arkadasa sorabilirsiniz ... kendisi cook yardimsever biridir ve bogazicinde en iyi linux bilen 3. kisidir :)

ilki asistan rabun bey onu bende sevmem zaten pekte faydasi dokunacagini zannetmem... ikincisi ericsson'da caliyor ... ucmus onunda pek faydasi olmaz.... 3.su ise bu cocuk allah'in sevgili kullarindandir kendisi BUDIST olur biraz :Pp...

derdinize derman olmazsa bana gelin :Pp dermisim ...

esen kalin arkadaslar ...

bol bol linux'lu gunler ... bende de suan redhat 9.0 war ama hic acmak istemiyorum acikcasi ... lilo geliyo ve windows'u secip islemlerimi yapiyorum ... yok bisi kur configure et ... hata versin :(

kasar abi beah :Pp

bol bol linux ...

hoscakalin ...

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NovemberRain
    NovemberRain's avatar
    Erkek
    abi nedne boyle dusunuyorsunuz ?
    ilk windows kurdugunuzu hatirliyormusunuz ?Sorun yasamadanmi kurdunuz hadi diyelim sorun yasamadiniz kac ay dayandi windows unuz ?Gunde kac kere hata aliyordunuz ?
    Linux belki kurulumu ilk kuranlar icin zordur ama gerisi muhtesemdir.hic bir sey ilk denemede tam anlamiyla olmuyor.
    Ben yaklasik 15-20 kere kurdum linux butun driverleri tanidi ben anlamiyorum nasil tanimiyor.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RobotX
    RobotX's avatar
    Erkek
    Merhaba;

hem windows tan vazgeçemiyor hem de linux kullanmak istiyorsanız bi de üstüne üstlük "ben ext2,3 le uğraşamam kurulum murulum yapmam" diyorsanız
    knoppix linux tam size göre.knoppix cd den çalışan bir linux dağatımı.sadece cd den boot ederek linuxa kavuşabilirsiniz.ayrıca partition magic programı ile
    harddiskinizde ram*2 mb kadar swap space oluşturursanız çalışmasını hızlandırısınız ve
    yine pm ile ext2 yada ext3 bölümü oluşturursanız
    knoppix ayarlarını dosyalaranızı buraya kaydedebilirsiniz...kolay gelsin
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ufujk
    ufujk's avatar
    Erkek
    Hem Bill gates'e dua ediyorsunuz hemde adamın çanağına sıçıyorsunuz. madem adamın Microsoft Windowsunu beğeniyorsunuz o zaman lisanslı windows alın ki adam da para kazansın kendini geliştirsin. Valla Benim Görüşüm bu ama siz olayın crackine kaçıyorsunuz benim gibi madem adam için boşuna dua etmeyin o olmassa bi başkası olacaktır bunu kafanıza sokunuz Bilgisayar dünyası bu saatten sonra sonlandırılamaz.. Saygılarımla...

WwW.Turk-Warez.NeT Sayglar diler
Toplam Hit: 3069 Toplam Mesaj: 11