Bir Mysql Sorusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

Merhaba,

Veritabanında isim araması yapıyorum. Fakat şöyle bir sorunum var. Bazı kişiler isimlerini yazarken sesli harf yazmıyor.

Örneğin tolga aramasında E yanıtı dönüyor. Fakat tlg aramasında null veri geliyor. İsteğim tlg diye ararsa da E yanıtı dönsün.

Bu sorguyu bi oturtamadım. Nasıl yazmam gerekiyor acaba?

biri tarafından 25/Haz/18 19:46 tarihinde düzenlenmiştir

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Velespit Kampçısı
    ruhi
    ruhi's avatar
    Erkek

Yukari 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

Like kullanip Sesli harfleri alttan tre ye cevirip aratsan işini görebilir  

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

Şimdi veritabanında tolga diye kelime var. Gelen kelime tlg olunca sesli harf olmuyor içinde.

Fakat sorguda amacım sesli harfleri silmek. Gelen veride sesli harfleri silerim ama sorguda aradığım kelimede nasıl sesli harfleri silicem.

MySQL replace diye bir kaç kod denedim ama olmadı.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    tolgasen bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

Şimdi veritabanında tolga diye kelime var. Gelen kelime tlg olunca sesli harf olmuyor içinde.

Fakat sorguda amacım sesli harfleri silmek. Gelen veride sesli harfleri silerim ama sorguda aradığım kelimede nasıl sesli harfleri silicem.

MySQL replace diye bir kaç kod denedim ama olmadı.

https://www.sqlservercentral.com/Forums/Topic1420602-3077-1.aspx

Mysql remove vowels diye aratinca cikti biseyler. Belki isini gorur

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GUS
    GUS's avatar
    Erkek

mysql de yapılır mı bilmiyorumda sorgudan önce bi if yazsan sorgudaki addan sesli harfleri çıkarıpta arasa? 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

update xxx set colSessiz=Replace(Replace(Replace(Replace(Replace(colOrjin,'A',''),'E',''),'I',''),'O',''),'U','');

gibi gibi ?

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

update xxx set colSessiz=Replace(Replace(Replace(Replace(Replace(colOrjin,'A',''),'E',''),'I',''),'O',''),'U','');

gibi gibi ?

Ek olarak Like ile aramaktansa aradığın column bu şekilde replace et ve column = aranacak şeklinde yap sorgun daha hızlı çalışır like dan .. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek

Hocam similar searching arıyorsun. Çok bilgim yok konu hakkında ama lucene galiba bir diğer keyword.

Birkaç tane de aşağıya link bıraktım, incelersin. 

https://stackoverflow.com/questions/3338889/how-to-find-similar-results-and-sort-by-similarity

https://board.phpbuilder.com/d/10340672-mysql-query-to-find-similar-results/3

Edit 1: Bir de sanırım SQL ile deniyorsun. Eğer arada bir programlama dili varsa; daha rahat sonuca ulaşabilirsin. SQL'de işler nasıl dönüyor pek fikrim yok.

Edit 2: REGEX kullanabilirsin sanırım SQL'de. Onunla sesli harfleri çıkarma ihtimalin olabilir. 

Edit 3: Doğrudan LIKE ile yapabileceğini sanmıyorum.

Edit 4: Dediğim gibi çok bir fikrim de yok :)

manyaki tarafından 26/Haz/18 01:10 tarihinde düzenlenmiştir

since 2005 // tbt
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam şayet verileri çekip LCS ile dolaşırsan verileri sana çok daha iyi bir sonuç üretir. En yakın keywordleri bulmak istiyorsan :)

Maliyet , Zaman ve İsterleri karşılıyorsa LCS yapıştır SQL ile çözemezsin bunu.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

Çözemedim hiç bir şekilde. Bir çok yöntem denedim ama nafile. Sistemi komple değiştirdim.

Veritabanındaki değerleri güncellemek istemedim, olduğu gibi kalsın istedim. Çünkü bu sefer ad yazan kullanıcılar ben böyle yazmadım adımı diye şikayet ediyor.

Toplam Hit: 1570 Toplam Mesaj: 11
sql