folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder Bsods Ekranı Ve Muhtemel Sebepleri ( Mavi Ekran - Windows )

Bsods Ekranı Ve Muhtemel Sebepleri ( Mavi Ekran - Windows )

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

merhabalar..

aklıma gelmişken yazayım dedim hala bazı hataları netten araştırıp öğrenmeye üşenen müridlerimiz var.

olurda aşağıda belirttiğim hatalardan kaynaklanan mavi ekran görüntülerinin ne anlama geldiğini bilmelerini istedim.

aklımda kaldığı kadarıyla yazdım.

ekleme yapmak isterseniz konu içine ekleyebilirsiniz.

ırqol_not_less

en çok rastlanan mavi ekran türlerinden 1.'dir.

bu hata, driverlardan kaynaklanır.. kaldırdığın veya kurduğun driverın reg veya msi dosyalarının uyuşmazlığından dolayı olur.

data_bus..

bellekten dolayıdır, ram testle kontrol edebilirsin.

bunu da basitçe yapabilirsin,  mdsched.exe' komutunu calıştırdan başlatırsın yeniden başlatmada teste geçecektir.

hatalı bir işlemle karsılaşırsan, windows'un ramlerle anlasamadıgını ifade eder.

innacessible_device ( böyle olacaktı :D )

diskte bi sıkıntı var, ide, ata/pata ahcı ayarlarından dolayı kaynaklanabilir.

bunu zararlı yazılımlarda yaptırabilir. virüs-trojan vs vs..

machine_check_exception ex kill

cpu hatasıdır.. ya saat hızında ya da cpu'da bi anormalilik vardır.. ısınmıştır, fan oynamıştır bişi olöustur fan yeterince ısıtmıyordur vs.

tamamen cpu'ya has bi hata

ntfs_file_system

en çok rastlanan mavi ekranların 2.'dir

ntfs'den de anlaşılacağı üzere, hdd ( sabit disk, hard disk ) ile alakalıdır. kablolar, eksik voltajlar yüksek voltaj gelirimlerinden de kaynaklanabilir.. sata, ve ide sürücülerinin doğru ve güncel olmamasından kaynaklanır.

ha bide, hdd'de ki sapıtmalar yüzünden fazla veri yazma silme işleminde gerçekleşir.

pfn_list_corupt

donanım ve işletim sistemi uyuşmazlığından dolayı gerçekleşen hatadır. muhtemelen başlıca sebebi ram olabilir.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

Yada mac alacak kadar paranız yoktur allahın fakirleri çakma windows kullanıyorsunuzdur dgjbgkdfjng :D:D

Şaka bi yana saol hocu bilgilendirici ve aydınlatıcı olmuş. Parladım resmen

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek
    iLLuMiNaTi bunu yazdı

Yada mac alacak kadar paranız yoktur allahın fakirleri çakma windows kullanıyorsunuzdur dgjbgkdfjng :D:D

Şaka bi yana saol hocu bilgilendirici ve aydınlatıcı olmuş. Parladım resmen

konuyu mac - win tartışmasına cekmeden..

" evet bu da muhtemel bir sebeptir :D " 

parasızlık kodu olarak ekleyebliiriz :F

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mfatihbodur
    mfatihbodur's avatar
    Erkek

Parasizlik kodu degilde Parasizlik a... kodu dyebiliriz :))

Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir. - Aliya İzzetbegoviç / mfatihbodur@tahribat.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek
    Amd-x bunu yazdı

merhabalar..

aklıma gelmişken yazayım dedim hala bazı hataları netten araştırıp öğrenmeye üşenen müridlerimiz var.

olurda aşağıda belirttiğim hatalardan kaynaklanan mavi ekran görüntülerinin ne anlama geldiğini bilmelerini istedim.

aklımda kaldığı kadarıyla yazdım.

ekleme yapmak isterseniz konu içine ekleyebilirsiniz.

ırqol_not_less

en çok rastlanan mavi ekran türlerinden 1.'dir.

bu hata, driverlardan kaynaklanır.. kaldırdığın veya kurduğun driverın reg veya msi dosyalarının uyuşmazlığından dolayı olur.

data_bus..

bellekten dolayıdır, ram testle kontrol edebilirsin.

bunu da basitçe yapabilirsin,  mdsched.exe' komutunu calıştırdan başlatırsın yeniden başlatmada teste geçecektir.

hatalı bir işlemle karsılaşırsan, windows'un ramlerle anlasamadıgını ifade eder.

innacessible_device ( böyle olacaktı :D )

diskte bi sıkıntı var, ide, ata/pata ahcı ayarlarından dolayı kaynaklanabilir.

bunu zararlı yazılımlarda yaptırabilir. virüs-trojan vs vs..

machine_check_exception ex kill

cpu hatasıdır.. ya saat hızında ya da cpu'da bi anormalilik vardır.. ısınmıştır, fan oynamıştır bişi olöustur fan yeterince ısıtmıyordur vs.

tamamen cpu'ya has bi hata

ntfs_file_system

en çok rastlanan mavi ekranların 2.'dir

ntfs'den de anlaşılacağı üzere, hdd ( sabit disk, hard disk ) ile alakalıdır. kablolar, eksik voltajlar yüksek voltaj gelirimlerinden de kaynaklanabilir.. sata, ve ide sürücülerinin doğru ve güncel olmamasından kaynaklanır.

ha bide, hdd'de ki sapıtmalar yüzünden fazla veri yazma silme işleminde gerçekleşir.

pfn_list_corupt

donanım ve işletim sistemi uyuşmazlığından dolayı gerçekleşen hatadır. muhtemelen başlıca sebebi ram olabilir.

irql_not_less_or_equal hatasını wireless anteninin tarama aralığını 1 saniyeden daha az yapınca alıyorum. Düzeltme yolu var mı?

Fatih54 tarafından 27/Ağu/13 12:17 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1345 Toplam Mesaj: 5