folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bu Durumda Kime Gidilir? Nere Şikayet Edilir?(Türkiye-Polonya Arasındaki Vize Sorunu)

Bu Durumda Kime Gidilir? Nere Şikayet Edilir?(Türkiye-Polonya Arasındaki Vize Sorunu)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Polonya'da öğrenci olmamdan dolayı vize almam gerekiyor. Önceleri konsolosluk hiç bir sorun yaratmazken ve 1 yıllık vize dağıtırken öğrencilere, başımızdaki hükümet yüzünden bu durum baya zorlaştı.

Polonya'dan Türkiye'ye gelen erasmus öğrencilerine Egemen Bağış döneminde çok çile çektirildi. Lehlere verilen uzun süreli vize sınırlandırıldı. Polonyalı öğrenciler Türkiye'de yabancı şubede sürünüyorlardı.

Bundan mütevellit bir nevi misilleme gibi, Polonya Türk öğrencilere bir çok zorluk çıkartmaya başladı. Artık bütün Türklere 3 aylık vize veriyorlardı. Yani onlarda sınırlandırdı. Ve Türk öğrenciler Polonya'da 

oturum izni için Polonya Hükümeti tarafıdan süründürüyolar.

Daha sonraları Davutoğlu bu durumu düzeltmek için Polonya'ya vizeleri kaldırsada Polonya, Egemen Bağış döneminde Polonyalılara yapılanları unutmadı ve Türkiye'ye vizeleri kaldırmadı. Üstüne üstlük hala 3 aylık veriyolar ve Polonya'da oturum iznine belge toplicaz onu yapcaz bunu yapcaz diye derslere bile çalışmakta zorlanır olduk. Süründürüyorlar kısacası.

Geçen hafta vize başvurumu yaptım. Dün sonuçlandı ve banada her  Türk öğrenciye yaptıkları gibi 3 aylık vize verdiler. Dahası vize için gerekli olan evraklarda babamın banka hesap cüzdanı vardı. Onu iade etmeleri gerekirken iade etmediler. Konsolosluğu aradım. Leh bir kadın çıktı adam gibi anlattım. Hesap cüzdanının lazım olduğunu benim olmadığını babama ait olduğunu söyledim. Kadın hiç uslubunu bozmadan veremeyiz,  öyle uygun görüldü, arşive gitti v.b.  bürsürü bahaneyle susturmaya çalıştı beni. Sonra tartışma çıktı. Bana sonunda "alamazsınız üzerine bir bardak su iç" dedi.  Sonuç olarak alamadım. Artık Uçuşumu 28'ine yapmama rağmen(göstermelik rezarvasyondu). Vizeyi 29'una vermişler ayın.

Tabi konu bu değil. Sadece örnek vermek istedim. 

Konu şu ki bu vize olayını nasıl ne yapar düzeltiriz? Politika ve hükümet yüzünden çektiğimiz bu kısıtlamayı, süründürmeyi nasıl hallederiz? Bakanlıklara yazsam, girişimde bulunmalarını istesem, kampanya başlatsam? Bilmiyorum artık... Ama bir şeyler yapmak istiyorum çünkü gerçekten bıktım.

balbazar tarafından 03/Eyl/15 20:32 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

çok yanlış bilgilerle kafan dolmuş :)

öncelikle polonya ciddi anlamda kolay vize veren bir ülke.. Benim arkadaşım 1 haftada 1 yllık vize alabiliyorken ben 2 ay bekledim çek cumhuriyetinden vize almak için :) ayrıca senin yaşadığın sorunların 10 katını yaşadım. 4 tane biletim yandı benim ki rezervasyon kabul etmiyorlardı başvuruda orjinal bileti göstermek zorundasın :)  ayrıca daha bir yıl önce arkadaş uzun dönem vizeyi kısa sürede aldı.. Öncelikle sende bir problem olabilir yani belgelerinle ilgili sorun çıkmış olabilir, güvenilir değilsindir v.s.

Polonya nın vizeleri kaldırması gibi bir şey olamaz çünkü schengen ülkesi ve vizeleri kaldırırlarsa tüm schengen e girebilirsin demek oluyor. yunanlılar sadece yunan adaları için kaldırdılar vizeleri ama yine de kısıtlı bir şey bu. O yüzden polonya nın vize kaldırma olayına kızma hakkın yok çünkü schengen üye ülkesi değilsin.

Ancak bir süredir yürütülmüş olan vize muafiyeti var ama bu da sınırlı tabi, genelde her ülke bu şekilde tabiidir yani 3 aylık vizesiz gitme hakkı oluyor insanlar ama bizden vize isteniyor. Tabi adamlar da kendilerine göre haklı. Öncelikle sınır kontrollerimiz berbat derecede. Bugün avrupaya kaçak giden hemen hemen herkes türkiye üzerinden gidiyor, bi de vizeler kalkarsa sen düşün :) O kadar kolay mı vize kaldırmak ?

İkinci olarak belge vermeye gelelim, senden orjinal belgeyi götürmen gerektiğini kim söyledi? Bildiğim kadarıyla polonya vizesi için istenilen belgelerin bir çoğunun fotokopisi yetiyor. Çek cumhuriyetinde özellikle ankarada her belgenin noter onayı isteniyor orjinali bile yetmiyor :) Yani suç biraz biraz senin, orjinal istenmeyen bir şeyi verirsen onlar da işe yaramıyordur diye almışlardır. Normalde vizen rededdilmediği müddetçe pasaport hariç başka bir şeyi geri vermezler. Bunları bilmiyorsan da senin sorunun..

Kısacası çok dolmuşsun ama kendi iş bilmezliğin yüzünden bunlar olmuş. 

Son olarak da konsolosluk çalışanları genelleme yapmak istemiyorum ama gördüklerimin hemen hemen hepsi süzme o.ç .. Cidden öyleler.. Dünyanın en kıl adamları kimse sanki seçmece karpuz gibi oraya koymuşlar. Beni saatlerce dışarda bekletip sonra randevunuz alınmamış diyerek gönderdiler ve tekrar randevu almamı istediler. Arayıp konuştuğumda görevliyle, dedim ben randevu almıştım, cevap olarak da dedi ki kadın, sanırım konuştuğunuz arkadaş dalga geçmiş sizle :)

Sana saatlerce başımdan geçen olayları anlatırım.. Bu  süreç böyle.. Kıç kadar ülkeler böyle vizeler yüzünden bizi süründürüyorlar. Sen yine dua et polonya için başvurdun.. Ben isviçre ye gelebilmek için 1 dönem (6 ay) kaybettim ve sonra 3 ay vize bekledim ayrıca 1000 tl ye yakın sadece kargo parası ödedim.. Benim yaşadıklarımın %1 ini bile yaşamamışsındır hocam. Emin ol yaşadıkların en hafiflerinden..

çek vizesi bekleyen bir arkadaşa 82 günde çıktı :) kız az daha intihar edecekti vizesi çıkmadı diye.. Onlarca psikolojisi bozuk adam tanıdım, gece gündüz ağlıyorlardı.. kendini denize atmak isteyen mi, tuhaf tuhaf şeyler.. Kısacası yaşadıkların hiç bir şey.. 

edit: o bahsettiğin 3 aylık vize de giriş vizesidir hocam.. O vizeyle gireceksin ülkeye, daha sonra oturum izni için başvuracaksın yabancılar ofisinden. Onun çıkması biraz sürdüğü için o kadar süreli bir giriş vizesi veriliyor.

unbalanced tarafından 03/Eyl/15 22:06 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

çok yanlış bilgilerle kafan dolmuş :)

öncelikle polonya ciddi anlamda kolay vize veren bir ülke.. Benim arkadaşım 1 haftada 1 yllık vize alabiliyorken ben 2 ay bekledim çek cumhuriyetinden vize almak için :) ayrıca senin yaşadığın sorunların 10 katını yaşadım. 4 tane biletim yandı benim ki rezervasyon kabul etmiyorlardı başvuruda orjinal bileti göstermek zorundasın :)  ayrıca daha bir yıl önce arkadaş uzun dönem vizeyi kısa sürede aldı.. Öncelikle sende bir problem olabilir yani belgelerinle ilgili sorun çıkmış olabilir, güvenilir değilsindir v.s.

Polonya nın vizeleri kaldırması gibi bir şey olamaz çünkü schengen ülkesi ve vizeleri kaldırırlarsa tüm schengen e girebilirsin demek oluyor. yunanlılar sadece yunan adaları için kaldırdılar vizeleri ama yine de kısıtlı bir şey bu. O yüzden polonya nın vize kaldırma olayına kızma hakkın yok çünkü schengen üye ülkesi değilsin.

Ancak bir süredir yürütülmüş olan vize muafiyeti var ama bu da sınırlı tabi, genelde her ülke bu şekilde tabiidir yani 3 aylık vizesiz gitme hakkı oluyor insanlar ama bizden vize isteniyor. Tabi adamlar da kendilerine göre haklı. Öncelikle sınır kontrollerimiz berbat derecede. Bugün avrupaya kaçak giden hemen hemen herkes türkiye üzerinden gidiyor, bi de vizeler kalkarsa sen düşün :) O kadar kolay mı vize kaldırmak ?

İkinci olarak belge vermeye gelelim, senden orjinal belgeyi götürmen gerektiğini kim söyledi? Bildiğim kadarıyla polonya vizesi için istenilen belgelerin bir çoğunun fotokopisi yetiyor. Çek cumhuriyetinde özellikle ankarada her belgenin noter onayı isteniyor orjinali bile yetmiyor :) Yani suç biraz biraz senin, orjinal istenmeyen bir şeyi verirsen onlar da işe yaramıyordur diye almışlardır. Normalde vizen rededdilmediği müddetçe pasaport hariç başka bir şeyi geri vermezler. Bunları bilmiyorsan da senin sorunun..

Kısacası çok dolmuşsun ama kendi iş bilmezliğin yüzünden bunlar olmuş. 

Son olarak da konsolosluk çalışanları genelleme yapmak istemiyorum ama gördüklerimin hemen hemen hepsi süzme o.ç .. Cidden öyleler.. Dünyanın en kıl adamları kimse sanki seçmece karpuz gibi oraya koymuşlar. Beni saatlerce dışarda bekletip sonra randevunuz alınmamış diyerek gönderdiler ve tekrar randevu almamı istediler. Arayıp konuştuğumda görevliyle, dedim ben randevu almıştım, cevap olarak da dedi ki kadın, sanırım konuştuğunuz arkadaş dalga geçmiş sizle :)

Sana saatlerce başımdan geçen olayları anlatırım.. Bu  süreç böyle.. Kıç kadar ülkeler böyle vizeler yüzünden bizi süründürüyorlar. Sen yine dua et polonya için başvurdun.. Ben isviçre ye gelebilmek için 1 dönem (6 ay) kaybettim ve sonra 3 ay vize bekledim ayrıca 1000 tl ye yakın sadece kargo parası ödedim.. Benim yaşadıklarımın %1 ini bile yaşamamışsındır hocam. Emin ol yaşadıkların en hafiflerinden..

çek vizesi bekleyen bir arkadaşa 82 günde çıktı :) kız az daha intihar edecekti vizesi çıkmadı diye.. Onlarca psikolojisi bozuk adam tanıdım, gece gündüz ağlıyorlardı.. kendini denize atmak isteyen mi, tuhaf tuhaf şeyler.. Kısacası yaşadıkların hiç bir şey.. 

edit: o bahsettiğin 3 aylık vize de giriş vizesidir hocam.. O vizeyle gireceksin ülkeye, daha sonra oturum izni için başvuracaksın yabancılar ofisinden. Onun çıkması biraz sürdüğü için o kadar süreli bir giriş vizesi veriliyor.

Hocam yanlış anlamıssın beni. Bende biliyorum Polonya'nın vizeleri kaldırmayacağını. Hani öyle birşeyin imkansız olduğunu. Benim derdim bu sınırlandırma olayıyla. Ben öncesinde 1 yıl vize aldım. Tabi 1 yıllık vize alan sayısı çok azdı. Şimdi iyice azaldı. Daha doğrusu kimseye vermiyorlar artık. O hesap dökümü konusunda ise önceki aldığımda hiç şey belirmedim aynen geri iade ettiler. Ayrıca arkadaşlarım var yine hiçbir şey belirtmeden fotokobisinide koymadan veren. Orjinalini geri iade ettiler benimkini vermediler. Ayrıca sorup soruşturdum zaten hesap cüzdanını geri iade etmeleri gerekiyormuş. Bilmeden dolma gibi bir durumum yok. O olaylar yaşandı. Gözümle şahit oldum. Olaylar derken Polaklara yapılanlar.

Daha önceden gitmesem tecrübbesiz olsam dediklerine okay diyeceğim ama durum senin dediğin gibi değil

Edit: Hocam ayrıca ben isveçten ordan burdan vize beklemiyorumki o ülkeler olsa tamam vermezler dicem. Altı üstü kıçı kırık Polonya benim gözümde, çek cumhuriyetide öyle..

balbazar tarafından 03/Eyl/15 22:37 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    balbazar bunu yazdı

Daha önceden gitmesem tecrübbesiz olsam dediklerine okay diyeceğim ama durum senin dediğin gibi değil

Hocam yanlış anlamıssın beni. Bende biliyorum Polonya'nın vizeleri kaldırmayacağını. Hani öyle birşeyin imkansız olduğunu. Benim derdim bu sınırlandırma olayıyla. Ben öncesinde 1 yıl vize aldım. Tabi 1 yıllık vize alan sayısı çok azdı. Şimdi iyice azaldı. Daha doğrusu kimseye vermiyorlar artık. O hesap dökümü konusunda ise önceki aldığımda hiç şey belirmedim aynen geri iade ettiler. Ayrıca arkadaşlarım var yine hiçbir şey belirtmeden fotokobisinide koymadan veren. Orjinalini geri iade ettiler benimkini vermediler. Ayrıca sorup soruşturdum zaten hesap cüzdanını geri iade etmeleri gerekiyormuş. Bilmeden dolma gibi bir durumum yok. O olaylar yaşandı. Gözümle şahit oldum. Olaylar derken Polaklara yapılanlar.

o halde sana kıllık yapmışlar hocam :) genel olan bir şey değil.. giden arkadaşla konuştum..

-selam mustafa

-sen vizeni ne kadar sürede aldın?

-slm 

-9-10 gun du heralde

Ki senin gibi erasmusla değil yüksek lisans a kendi imkanıyla gitmiş bir arkadaşım ve çok daha uzun süreli aldı vizeyi..

Senin 3 aylık almanın olayını anlattım hocam, giriş vizesidir o. Eskiden çek cumhuriyeti de öyle uzun veriyordu sonra buna çevirdiler. Ama ankara hala uzun süreli verdi bir süre. Belki konsolosluk farkıdır v.s. Gidip oradan uzattıracaksın eğer 1 yıl kalacaksan. 

Orjinal belgeyi kasıtlı vermemişler o zaman.. Yapacak bir şey yok. ama orjinalini götürmek zorunda değildin.. Geri vermek zorundalar mı değil mi bilmiyorum, olsalardı verirlerdi, demek ki zorunlu değilmişler ki almışlar

geçmiş olsun

unbalanced tarafından 03/Eyl/15 22:35 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    balbazar bunu yazdı

o halde sana kıllık yapmışlar hocam :) genel olan bir şey değil.. giden arkadaşla konuştum..

-selam mustafa

-sen vizeni ne kadar sürede aldın?

-slm 

-9-10 gun du heralde

Ki senin gibi erasmusla değil yüksek lisans a kendi imkanıyla gitmiş bir arkadaşım ve çok daha uzun süreli aldı vizeyi..

Senin 3 aylık almanın olayını anlattım hocam, giriş vizesidir o. Eskiden çek cumhuriyeti de öyle uzun veriyordu sonra buna çevirdiler. Ama ankara hala uzun süreli verdi bir süre. Belki konsolosluk farkıdır v.s. Gidip oradan uzattıracaksın eğer 1 yıl kalacaksan. 

Orjinal belgeyi kasıtlı vermemişler o zaman.. Yapacak bir şey yok. ama orjinalini götürmek zorunda değildin.. Geri vermek zorundalar mı değil mi bilmiyorum, olsalardı verirlerdi, demek ki zorunlu değilmişler ki almışlar

geçmiş olsun

Hocam aynen dediğin gibi veriyolar vermiyorlar değil. Ancak yaptıkları bokluklara uyuz oluyorum. Bu arada oturum iznini almak için orada işkence ediyorlar resmen aylarca bekleyen sürekli belge götürüp getiren insanlarla dolu oturum izni alacak diye.

Sana da geçmiş olsun hocam.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

change.org'u deneyebilirsin. böyle şeyler için ordan destek açıp imza topluyorsun, o imzalar senin belirlediğin maillere gidiyor. polonyadaki konsolosluktakileri falan bul, erasmus forumlarını, gruplarına dağıt. ordan imza topla. türkiyedeki devlet adamlarıı, bakanları falan da yaz. 

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

İngiltere fazladan koyduğum bir yaprak fotokopiyi bile geri yollamisti,  ilginç. 

Toplam Hit: 858 Toplam Mesaj: 7
vize polonya