folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Bu Kasa Sizce Nasıl ? Fikir Ve Öneri

Bu Kasa Sizce Nasıl ? Fikir Ve Öneri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

Merhaba Üstadlar,

Render (Unreal Engine) ağırlıklı işler yapmak için bir kasa toplamam gerekiyordu bende standart olarak bu parçaları tercih ettim. Fakat bilgisi olan üstadlardan yardım talep ediyorum. Öneri fiyat performans olarak fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim.

Not: Tüm parçaların aynı şirketten (msı,asus, vb.)olması daha iyi geliyor bana fakat emin değilim bu konudada fikirlerinizi alabilirim.

İntel i9 13900KS İşlemci (14. Nesil çok iyi değil diye araştırdım)

MSI MPG Z790 CARBON WİFİ 7600 OC DDR ATX ANAKART

Corsair 32x4 6000 Mhz cl30 ddr5 dual (96 gb ramler çıkmış olayını bilmiyorum cl düşük diye bunu tercih ettim)

MSI RTX 4090 Suprim liquid x24gb 384 bit.

MSI Meg Prospect 700r tempred glass EATX Kasa

MSI MEG CORELİQUİD S360 360 MM işleçci sıvı soğutma

MSI MPG A100G PCIE5 1000W 80+ Gold PSU

MSI 2TB SPATİUM M570 GS GEN5X2 NVME 2.0 3D SSD

Seagate 12 TB İronwolf Pro HDD

EG 342C QD OLED 175 HZ 0.03MS MSI 34' Monitör

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Damat
    A_REX
    A_REX's avatar
    Erkek

Bu beni aşar beyler siz bakın :) 

Dur be kadınnnn....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek
    furkiak bunu yazdı

Not: Tüm parçaların aynı şirketten (msı,asus, vb.)olması daha iyi geliyor bana fakat emin değilim bu konudada fikirlerinizi alabilirim.

rgb dışında böyle bir uyum söz konusu değil

ayrıca aldığın işlemci dual channel

4 çubuk ram takarsan oc de sıkıntı yaşama ihtimalin var biraz şansa kalmış

unrealde performans nasıl bilmiyorum fakat ben 7950x3d li bir sistem tercih ederdim

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AndrevMask
    AndrevMask's avatar
    Erkek

Ölüm. Akar bu alet.

Herkesten, her şeyden umudunuzu kestiğiniz bir anda belki de kurtarıcı sizsinizdir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek
    KAAMOS bunu yazdı
    furkiak bunu yazdı

rgb dışında böyle bir uyum söz konusu değil

ayrıca aldığın işlemci dual channel

4 çubuk ram takarsan oc de sıkıntı yaşama ihtimalin var biraz şansa kalmış

unrealde performans nasıl bilmiyorum fakat ben 7950x3d li bir sistem tercih ederdim

GSKILL 96GB (2X48GB) Trident Z5 RGB Siyah DDR5 6800Mhz CL34 Intel XMP Dual Kit Ram Nasıl Olur Hocam ? 

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

Şimdi sana şöyle anlatayım almış olduğun parçalar yeni ve üst düzey bundan bir sene önce aynı sistemi topladım 12900k işlemci 6000mhz ram Kingston lanet ram ler Anakart data sheet lerinde uyumlu diyor fakat memory teste soktugum da sürekli hata veriyordu neyse asus a yazdım güncelleme gelecek dediler hala düzelmedi daha sonra gskil taktım onlarda aynıydı yerli yabancı formlarda araştırdım çoğunda aynı proplemler vardı xmp ayarlarımdan bütün ayatları yapıyoruz her konfigürasyonu denedim fakat düzelmedi işlemci kaynaklı dedim 12400kf ile denedim hata vermedi sonra düzeldi ama nasıl düzeldi neden düzeldi anlamadım hata almaya devam ediyorum bazen 55 hata kodu bazen 99 hata kodu alıp duruyorum konfigrasyonuna iyi bak ve araştır bir uyumsuzluk söz konusu mu? 

Isınma problemi var sağlam bir soğutma sistemi olması lazım kullandığın termal macun sıvı metal arkadaşta aynı işlemci var sogutucı asus lugiid 13 binliralık sıvı soğutucu benim gamdias 240 lık kadar performaslı değildi 10 derece sıcaklık var ben delid yaptım işlemciye soğutucu ile işlemci soğutucu bloğu üzerine bile sıvı metal kullandım cine5 testlerinde çekirdekler 100 dereceye cıkan olmadı ortalaması 82 derece de kaldı bunların testlerine iyi bak derim öyle al uyumsuzluk lar başını agrıtabilir donanım konusunda fazla bilgin becerin yoksa bilgisayarcıyla kanka olabilme olasılığın yüksek şimdi pek sorun kalmadı ama bu sorunları halledene kadar çok çektim

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek

Merhaba hocam benzer işler yapıyoruz galiba yakın zaman da bende üst değmen Pc topladım. Bana kalırsa Amd sistem topla bence daha önce 3950x ve 5950x kullanıyordum sonra yeni sisteme geçtim. 

Amd ryzen 7950x aldım 3d olan oyun odaklı olduğu için almadım.

Anakart Asus Rog croshair x670

Gskil 2x32 64 gb 6000 MHz 

Asus Rog Thor 1000w p2 

Asus Rog rujin 3 aldım sıvı soğutmaya push pul fan taktım yani tost şeklinde çift taraflı. 

2 tb Samsung 980 pro 

ekran kartı Asus Rog 3070ti aldım bütçem çıkmadı ve ekran kartı ağırlıklı render almadığım için yeterli geldi bana  

Asus Rog gr 701 kasa 

Edit : Tam yükte render aldığım zaman işlemci sıcaklığı 85 dereceyi geçmiyor. Sıvı soğutma push pull olduğu için daha performanslı ve hava akışını daha iyi yapıyor  

JuMaN tarafından 21/Ara/23 22:46 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

https://www.pugetsystems.com/solutions/real-time-engine-workstations/unreal-engine/hardware-recommendations/

unreal renderde cpu kullanırmış çak bi threadripper ekran kartına o kadar para verme 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

yorumlarınız için teşekkür ederim. threadripper için anakart vb şeyler bulmak çok sıkıntı tek biryerden toplayamıyorum. bu nedenle kafamı karıştırıyor.

Diğer bir konu amd mi intel arasında kaldım şuanda.

Toplam Hit: 485 Toplam Mesaj: 10
pc kasa render