folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder "C Compiler Cc İs Not Found" Hatası

"C Compiler Cc İs Not Found" Hatası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek

merhaba hocalar saatlerdir şu aptal hataya uğraşıyorum nginx derliycem sürekli "./configure: error: C compiler cc is not found" diye hata veriyor sistemde build-essential kurulu cc -v komutunu verdiğimde aşağıdaki çıktıyı alıyorum googleda çıkan sonuçların çoğu build-essential kurun diyor diğer çözümleride bi umut denedim ama işe yaramadı

Using built-in specs.
    COLLECT_GCC=cc
    COLLECT_LTO_WRAPPER=/usr/lib/gcc/x86_64-linux-gnu/5/lto-wrapper
    Target: x86_64-linux-gnu
    Configured with: ../src/configure -v --with-pkgversion='Ubuntu 5.4.0-6ubuntu1~16.04.2' --with-bugurl=file:///usr/share/doc/gcc-5/README.Bugs --enable-languages=c,ada,c++,java,go,d,fortran,objc,obj-c++ --prefix=/usr --program-suffix=-5 --enable-shared --enable-linker-build-id --libexecdir=/usr/lib --without-included-gettext --enable-threads=posix --libdir=/usr/lib --enable-nls --with-sysroot=/ --enable-clocale=gnu --enable-libstdcxx-debug --enable-libstdcxx-time=yes --with-default-libstdcxx-abi=new --enable-gnu-unique-object --disable-vtable-verify --enable-libmpx --enable-plugin --with-system-zlib --disable-browser-plugin --enable-java-awt=gtk --enable-gtk-cairo --with-java-home=/usr/lib/jvm/java-1.5.0-gcj-5-amd64/jre --enable-java-home --with-jvm-root-dir=/usr/lib/jvm/java-1.5.0-gcj-5-amd64 --with-jvm-jar-dir=/usr/lib/jvm-exports/java-1.5.0-gcj-5-amd64 --with-arch-directory=amd64 --with-ecj-jar=/usr/share/java/eclipse-ecj.jar --enable-objc-gc --enable-multiarch --disable-werror --with-arch-32=i686 --with-abi=m64 --with-multilib-list=m32,m64,mx32 --enable-multilib --with-tune=generic --enable-checking=release --build=x86_64-linux-gnu --host=x86_64-linux-gnu --target=x86_64-linux-gnu
    Thread model: posix
    gcc version 5.4.0 20160609 (Ubuntu 5.4.0-6ubuntu1~16.04.2)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Derleme işleminden hemen önce

export PATH="/usr/bin:$PATH"

komutunu çalıştırıp, ./configure u tekrar dener misin bir hocam?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

Derleme işleminden hemen önce

export PATH="/usr/bin:$PATH"

komutunu çalıştırıp, ./configure u tekrar dener misin bir hocam?

hocam ne desem bilemiyorum valla oldu 5 saat aradım bi sonuca ulaşamadım çok teşekkür ederim yardımın için

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

which cc

komutu sana cc nerede kurulu onu verecek.

.bashrc dosyasına PATH e eklersen her seferinde o satırı eklemek zorunda kalmazsın hocam. Gerçi /usr/bin deymiş zaten.

SkynetX tarafından 30/Eyl/16 22:09 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

which cc

komutu sana cc nerede kurulu onu verecek.

.bashrc dosyasına PATH e eklersen her seferinde o satırı eklemek zorunda kalmazsın hocam. Gerçi /usr/bin deymiş zaten.

hocam peki sence neden böyle bi sorun oldu çünkü komut birkaç saat önce çalışıyordu nginx derledikten sonra bir modul daha ekleyip tekrar derlemek istediğimde böyle bir hata aldım

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Valla hocam kesin bir cevap veremem. Aklıma gelen tek şey modül derlerken, bir şekilde /usr/bin dizini PATH değişkeninden silinmiş.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

Valla hocam kesin bir cevap veremem. Aklıma gelen tek şey modül derlerken, bir şekilde /usr/bin dizini PATH değişkeninden silinmiş.

anladım hocam tekrardan çok teşekkür ederim aydınlattın resmen beni

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Rica eerim. Yardım edebildiysek ne mutlu.

Toplam Hit: 1098 Toplam Mesaj: 8
gcc nginx ubuntu 16.04 c compiler cc is not found