C# Dönem Ödevi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sir
    sir's avatar
    Erkek

Klavyeden en az 4 ve en fazla 16 basamaklı en fazla 77 sayı girilecek. Girilen harf olursa kullanıcıyı uyararak yeniden sayı girmesini sağlayınız. Girilen sayılardan kaç tanesi tam olarak 2 ve kaç tanesi tam olarak 5 bölüne bildiğini gösteriniz. Eğer girilen sayıların çoğu 2 bölünebiliyorsa en uzun basamaklı sayıyı alarak 500 adımda sıfıra yaklaştırınız. Eğer girilen sayıların çoğu 5 bölünebiliyorsa en kısa basamaklı sayıyı alarak 50 adımda sıfıra yaklaştırınız. Eğer girilen sayıların çoğu ne 2 ne de 5 bölünüyorsa sayıları büyükten küçüğe doğru sıralayınız. Tüm sonuçları ekranda gösteriniz.

Yazılacak C# programında

const, değişken dizi, continue,for,break  doğru olarak en az bir kere kullanılması zorunludur.

böyle bir ödevim var ama açıkçası programlamadan hiç anlamıyorum. bilen mürid(e) ler çok uzun bir işi yoksa yardım edin. veya şunu şöyle şunu böyle yap diyerek bana yol göstersinler. şimdiden saolun.

Aman, kendini asmış yüz kiloluk bir zenci, Üstelik gece inmiş, ses gelmiyor kümesten; Ben olsam utanırım, bu ne biçim öğrenci? Hem dersini bilmiyor, hem de şişman herkesten. İyi nişan alırdı kendini asan zenci, Bira içmez ağlardı, babası değirmenci, Sizden iyi olmasın, boşanmada birinci... Çok canım sıkılıyor, kuş vuralım istersen.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fuzulli
    Fuzulli's avatar
    Erkek

Programlamadan anlamıyorsun ve C# da ödevin var ilginç. csharpnedir.com 'da yardım ederler.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XCoder
    XCoder's avatar
    Erkek
    2 ile bölünebilen ve 5 ile bölünebilen sayıların miktarını tutacak değişkenler belirle, sıfıra yaklaştırmak derken hangi yöntem ile ?

2 ve 5'e bölünme işini modüler aritmetik ile bulucan, if sayi % 2 == 0 ise bölünür şeklinde...

Ayrıca böyle bir ödevi alacak kademede eğitimdeysen, nasıl programlama hakkında hiç bir fikrin yok ?

The ability to destroy a planet is insignificant next to the power of the force.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sir
    sir's avatar
    Erkek

alttan alıorm dersi hocam, temel olarak biliyorum programlamayı ama dediğim gbi sadece basit olarak. harf ve sayı girişini nasıl algılattırıcam onu bilmiyorum mesela. sonra bölüp tam bölünüyormu diye nasıl baktırıcaz onuda bilmiyorum. kısaca bilmiyorum...

Aman, kendini asmış yüz kiloluk bir zenci, Üstelik gece inmiş, ses gelmiyor kümesten; Ben olsam utanırım, bu ne biçim öğrenci? Hem dersini bilmiyor, hem de şişman herkesten. İyi nişan alırdı kendini asan zenci, Bira içmez ağlardı, babası değirmenci, Sizden iyi olmasın, boşanmada birinci... Çok canım sıkılıyor, kuş vuralım istersen.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sir
    sir's avatar
    Erkek

XCoder bunu yazdı:
    -----------------------------
    2 ile bölünebilen ve 5 ile bölünebilen sayıların miktarını tutacak değişkenler belirle, sıfıra yaklaştırmak derken hangi yöntem ile ?

2 ve 5'e bölünme işini modüler aritmetik ile bulucan, if sayi % 2 == 0 ise bölünür şeklinde...

Ayrıca böyle bir ödevi alacak kademede eğitimdeysen, nasıl programlama hakkında hiç bir fikrin yok ?

yardım için sağol. böyle bir ödevi alacak kademede eğitimde olabilirm ama şu ödev hakkında gerçekten bi fikrim yok, ilk başı tamam en az 4 en fazla 16 basamaklı en fazla 77 sayı girilecek kısmı. ama ondan sonraki kısım şöyle mi böyle mi yapsam bile diyemiyorum.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XCoder
    XCoder's avatar
    Erkek
    for'u 77 sayı girdisi kısmında kullan. for'un içinde, girdinin harf mi olduğunu kontrol et, eğer harfse break kullan diilse continue çak. değişken dizi olayında listler var onlara bakman lazım, girilen sayıları liste atarsın..

The ability to destroy a planet is insignificant next to the power of the force.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sir
    sir's avatar
    Erkek

for'un içinde harf olup olmadğnı nasıl kontrol edicem ? convert ile bişiler yapılabilir gibime geliyor ama ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

using System;

using System.Collections.Generic;

using System.Linq;

using System.Text;

namespace ConsoleTest

{

class Program

{

static void Main(string[] args)

{

int a;

Console.WriteLine("Bi sayı gir bakim :");

a=Convert.ToInt32(Console.ReadLine());

Console.WriteLine("Girdiğin sayı = {0}",a);

Console.ReadLine();

}

}

}

hocam klavyeden sayı girme iş bu şekilde 
    77 sayı için  dizi açarsın 
    int[] dizi = new int[76]; şeklinde sayı girerkende
    for(int i=0; i<77 ; i++)
     dizi[i] =  Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
    yapıp sayıları girebilirsin kolay gelsin

Si vis pacem para bellum.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XCoder
    XCoder's avatar
    Erkek
    sir bunu yazdı:

for'un içinde harf olup olmadğnı nasıl kontrol edicem ? convert ile bişiler yapılabilir gibime geliyor ama ?

System.Char'ın altında IsDigit(), IsLetter() falan var onları kullanabilirsin.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

using System;

using System.Collections.Generic;

using System.Linq;

using System.Text;

namespace ConsoleTest

{

class Program

{

static void Main(string[] args)

{

string a;

Console.WriteLine("Bi sayı gir bakem :");

a=Console.ReadLine();

if (!Microsoft.VisualBasic.Information.IsNumeric(a))

{

Console.WriteLine("Girdiğin değer sayı değil!");

}

else

{

Console.WriteLine("Girdiğin sayı = {0}",Convert.ToInt32(a));

}

Console.ReadLine();

}

}

}

Girdiğin değerin sayı mı değil mi olduğunu öğrenmek için References 'a sağ tıklayıp add reference orda .net sekmesinden Microsoft.VisualBasic 8.0.0.0 ekleyip 
    Microsoft.VisualBasic.Information.IsNumeric() ile öğrenebilirsin

Si vis pacem para bellum.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sir
    sir's avatar
    Erkek

SinusX :

Hocam çok teşekkür ederim çok yardımın dokundu :)

Toplam Hit: 2286 Toplam Mesaj: 11