folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder C# .Net Ve SQL İle Alakalı Mülakatlar Hak.

C# .Net Ve SQL İle Alakalı Mülakatlar Hak.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Herkese merhaba. Yeni mezunum iş arıyorum, tekrardan başladım bu arayışı kuvvetlendirmeye.

Junior - Mid seviyesinde C# bilgim, düzgünb düzenli kod yazabiliyorum. Okunabilir ve anlaşılabilir her şekilde fakat bazı birçok prensibe hakim değilim.

Başvurduğum iş yerleri beni mülakatlere çağıracaklar ve bu prensibler patternler vs vs gibi sözel kısımlarda çok zayıfım ve bu yüzden eleyebilirler.

Siz birer çalışan olarak yada iş veren olarak bu yetkinliklere sahip insanlara mülakatlerde neler sorarsınız ?

Yada size neler sordular ?

Yada "Hocam şuna şuna şuna çalış, C#'ta bunu yap, SQL'de şunu yap" gibi yorumlara ihtiyacım var.

Dip Not : Günceli takip etmeyip Desktop App'ta kaldığım için API nedir nasıl yazılır vs vs oradayım :(

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

daha önce pluralsight ve linkedin'in bir kac kursunu upload etmistim. Buradan indirebilirsin

https://yadi.sk/d/TTlTDNyEwWqlkQ/Unbalanced

buradan tavsiyelerim sunlar

Object Oriented Programming with C#

Using Generics in C#

Design patternlerin hepsini bilmene gerek yok, 2-3 tane cok sik kullanilani ögrensen kafi

C# Design Patterns Part 1

C# Design Patterns Part 2

C# Design Patterns Part 3

C# Test Driven Development (bu kisim önemli olabilir)

Learning S.O.L.I.D. Programming Principles (sasirtmak istiyorsan SOLID prensiplerini de ögrenebilirsin)

hepsi bittikten sonra su asagidaki egitim seti, cok sik sorulan sorulara, verilen cevaplari iceriyor..

Nail Your C# Developer Interview

simdiden basarilar dilerim is arayisinda :)

edit: asenkron programlama ile ilgili soran pek duymadim ama bilgin olmasi acisindan Async Programming in C# buna da bak

unbalanced tarafından 11/Şub/20 13:04 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LuCiFeR
    LuCiFeR's avatar
    Erkek

mesajım bulunsun.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

daha önce pluralsight ve linkedin'in bir kac kursunu upload etmistim. Buradan indirebilirsin

https://yadi.sk/d/TTlTDNyEwWqlkQ/Unbalanced

buradan tavsiyelerim sunlar

Object Oriented Programming with C#

Using Generics in C#

Design patternlerin hepsini bilmene gerek yok, 2-3 tane cok sik kullanilani ögrensen kafi

C# Design Patterns Part 1

C# Design Patterns Part 2

C# Design Patterns Part 3

C# Test Driven Development (bu kisim önemli olabilir)

Learning S.O.L.I.D. Programming Principles (sasirtmak istiyorsan SOLID prensiplerini de ögrenebilirsin)

hepsi bittikten sonra su asagidaki egitim seti, cok sik sorulan sorulara, verilen cevaplari iceriyor..

Nail Your C# Developer Interview

simdiden basarilar dilerim is arayisinda :)

edit: asenkron programlama ile ilgili soran pek duymadim ama bilgin olmasi acisindan Async Programming in C# buna da bak

Senin böyle uzun ve detaylı yorumlarına bayılıyorum abi. Çok teşekkürler.

Ben senin yukarıda bahsettiklerindne neleri bilip bilmediğimi yazayım kısaca.

Nesne tabanlı programlamaya hakimim. Static Constraint tanımlamalar objeler kullanımları vs vs hepsi var bende. Kendi yazdığım basit yada kapsamlı projelerde de rahatça kullanabiliyorum.

Generics kütüphanesinde de LinkedList, SortedList List vb sıklıkla kullanılan türleri kullanıyorum çokça.

Design patternleri bir türlü anlayamıyorum tam olarak. Bu yüzden kodlarıma da adapte edemiyorum, Türkçe yada ingilizce kaynaklardan bakmama rağmen 2 yıldır oturtamadım kafamda.

SOLID Prensiblerini biliyorum ve 2 basit maddesini hemen hemen her projemde uygulamamda kullanıyorum. Single responsiblity ve Open-close.

Bunun dışında mülakata kadar gelebildiğim 2 firma vardı. Birisi java ile ilgiliydi. İlk mülakatimdi sadece ortamı merak ettiğim için gitmiştim. Diğer firmanında bağlantısı olan şahısın adı daha önce fatöfitö ile anılmıştı. Başıma bir iş gelir diye gitmemiştim.

Dökümanları indirdim bu mesajı yazarken ve dosyalardan bazıları hatalı(Corrupted) çıktı

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Design patternlerden sik kullanilan bir kac tane belirle hocam. Onlara odaklan sadece. Once yapilan basit örnekleri incele, sonra ayni örnegi kendin yapmaya calis.. Bu sekilde bir kac kez tekrar edersen hallolur. Kafanda cesitli uygulama örnekleri olsun. Onlarin yapisini olustursan kafi. Zaten interview'de cok fazla detaya girmezler.

Seviyeni tam ölcmek icin online sinavlara girebilirsin

https://www.pluralsight.com/product/skill-iq

https://tests4geeks.com/c-sharp-online-test

https://www.dotnettricks.com/skill-tests/c-sharp

gibi sitelerden bakabilirsin.. Yanlis yaptiklarin eksik oldugun konular diye düsünüp onlar üzerinde calisabilirsin.

O setleri tekrar upload etme sansim yok, linkedin'den gelme ve benim linkedin premium un süresi bitti.. :) daha önce indirmis arkadaslar varsa onlara sorabilirsin ya da torrent'ten bakman lazim

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı

Nesne tabanlı programlamaya hakimim. Static Constraint tanımlamalar objeler kullanımları vs vs hepsi var bende. Kendi yazdığım basit yada kapsamlı projelerde de rahatça kullanabiliyorum.

Generics kütüphanesinde de LinkedList, SortedList List vb sıklıkla kullanılan türleri kullanıyorum çokça.

Buradaki 2 satıra yönelik yorumum;

Nesne yönelimli (object oriented) programlama paradigması ile nesne tabanlı (object based) programalama paradigması farklı şeyler. https://en.wikipedia.org/wiki/Object-based_language C# programlama dillinden bahsederken. Nesne yönelimli programlama paradigmasını destekler demelisin. 

Nesne tabanlı dillerde polimorfizm yok.

Generics kütüphanesi ne demek? Bunun bir kütüphane olduğunu sana düşündürten nedir? Generics konusu bir kütüphane değil. Eğer List sınıfının generic versiyonunu (List<T>) kullanırken yukarıya yazmış olduğun using System.Collections.Generic; ifadesinin bir kütüphane olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. System.Collections.Generic bir isim alanı. Namespaces ler yani türkçe ismiyle isim alanları lojik yani mantıksal kavramlar. İsim aramaya ve isim çakışmasını önlemeye yönelik kavramlar. Yani yukarıda using System....  gibi ifadeler yazınca projene fiziksel birşey eklemiş olmuyorsun.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı
    GodKlaus bunu yazdı

Buradaki 2 satıra yönelik yorumum;

Nesne yönelimli (object oriented) programlama paradigması ile nesne tabanlı (object based) programalama paradigması farklı şeyler. https://en.wikipedia.org/wiki/Object-based_language C# programlama dillinden bahsederken. Nesne yönelimli programlama paradigmasını destekler demelisin. 

Nesne tabanlı dillerde polimorfizm yok.

Generics kütüphanesi ne demek? Bunun bir kütüphane olduğunu sana düşündürten nedir? Generics konusu bir kütüphane değil. Eğer List sınıfının generic versiyonunu (List) kullanırken yukarıya yazmış olduğun using System.Collections.Generic; ifadesinin bir kütüphane olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. System.Collections.Generic bir isim alanı. Namespaces ler yani türkçe ismiyle isim alanları lojik yani mantıksal kavramlar. İsim aramaya ve isim çakışmasını önlemeye yönelik kavramlar. Yani yukarıda using System....  gibi ifadeler yazınca projene fiziksel birşey eklemiş olmuyorsun.

Teşekkürler değerli yorumun için. Bende senin dediğin gibi using System.Collections.Generic'ten dolayı kütüphane olduğunu düşünüyordum o sebebten öyle dedim.

Ve evet bahsettiğiniz kesinlikle doğru, tamamen benim yanlış öğrenip yazmamdan kaynaklı şeyler. Ufak bir araştırma yapıp kendi bilgilerimi güncelliyorum. Çok teşekkür ederim hocam (:

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
Toplam Hit: 1112 Toplam Mesaj: 8
c# .net sorular mülakat