folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Çek Ve Senet Almak Hakkında Bilgi Arıyorum

Çek Ve Senet Almak Hakkında Bilgi Arıyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Selam  başlık biraz tuhaf ama 

Ben iş hayatım boyunca ÇOK az çek ve senetle uğraştım . Bilgim yok . 

Şimdi ben 

DOĞRU  YASAL  OLAN ŞEKLİYLE BU ÇEK SENET İŞLERİNİ  ÖĞRENMEK istiyorum

Diyelim birinden 10.000 tl  çek alıcam 

Nelere dikkat etmeliyim . Doğru çek nasıl olur . Yasal  bir sürece kalırsam nelere dikkat etmeliyim. 

Aynısını senet için merak ediyorum.  Doğru senet nasıl olur . Nasıl düzenlenmeli nelere dikkat etmeliyim.

Adam ödemediği zaman  yasal olarak elimde anlamsız bir kağıt olmasını istemem . Hiç olmazssa avukata 10.000 ne kurtarırsan %20 si senin diyebilmeliyim.  

Vakti ve tecrübesi olan mürid (e )  lerden  anlamalarını  mümkünse resim ile göstermelerini rica ediyorum .

Hepinizi seviyorum tbt ailesi.  Saygılar 

Minimalist Değilim Tembelim
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek

Çek ve senetle ilgili en iyi tavsiyem çek ve senedi siktir etmen olur.

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavii
    mavii's avatar
    Erkek

Çeki aldığın zaman sorgularsın puanı yüksektir ödenecektir gibi düşünürsün 3 ay sonra tahsile gittiğinde bir bakarsın adam patlamış herkese çek vermiş kimseye ödeme yapamamış..

Factoringler var faturalı çekleri anında ödüyor adamdan çeki iste sorgulamak için firmalarla görüş bu çek var elimde alır mısın diye sana verilen para mantıklı gelirse girek götür bozdur uğraşma derim. Ama arkasını sen değil çeki aldığın cirolasın, faturalı ise seni bağlamaz zaten sen mal satmışsın..

Çek senet işlerinde en büyük kar hiç bulaşmamış olmak :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek

Hocam çek senet ile ticaret v.s yapmanı tavsiye etmem

kartaldaydın galiba sancktepedeyim

Müsait bir ara gelirsen yüzyüze tüm detaylarıyla örnekleriyle anlatırım

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MbK
    MbK's avatar
    Erkek

Kesin ve net tavsiyem; uzak dur.

Vakit her zaman nakittir.

Çok özel kadınlar tanıdım. Bana hayatı onlar tanıttılar...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Delegado_Zero
    Delegado_Zero's avatar
    Erkek

Hocam alırsın almazsın beni ilgilendirmez sadece soruna cevap vereyim. 
    Cekin önce sahte mi gerçek mi olduğunu kontrol etmen gerekir. Bunun için cekin üzerindeki şubenin telefon numarasını arayıp bu numaralı sizin şubenizin çeki geçti elime çekin doğruluğunu teyit etmek istiyorum de yardımcı olurlar. 
    cek sahte değilse yine konuştuğun şube personeline Çek sahibini sor genelde müşteri ile ilgili bilgi vermiyorlar ama yine de şansını dene. Adam yakın zamanda patlamışsa eleman mutlaka almayın adam ödemiyor der. Aynı cekin fotokopisini faktoring şirketlerine gönder bozdurmak istediğini söyle yalandan. Faktoring bozuyorsa Çek alinabilir bir nebze. Faktoring bozmuyorsa (vadesinden dolayı bozmuyorsa o ayrı ) hemen iade et. Adamların istihbaratı geniştir. 3. Bir teyit yolu ise Çek sahibinin bulunduğu sektörde komşularına sor. Sana ciro yoluyla geldiyse senden önceki ciroyu bir sorgulatabilirsin. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek
    Mylitta bunu yazdı

hiç ödemeyecek gibi düşün çeki senedi veren, bankaya gittin sana dedi ki x firma sağlam çeki var adam 2 ay sonra herkese yazdı siktir olup gitti elle göt göte oturur kalırsın mümkünse senet alacaksan arkasına ciro yaptır farklı kişileri 

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Çek kabul eden geri zekalıdır 

https://dokuz8haber.net/ekonomi/250-bin-kisiyi-ilgilendiren-yeni-cek-yasa-tasarisi-meclise-sunuldu/

Minimalist Değilim Tembelim
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NovalgiN
    NovalgiN's avatar
    Erkek

konu biraz geçmiş ama yine de çek hakkında birkaç şey yazsam fena olmaz. (:

1- Öncelikle sadece güvendiğin, tanıdığın bildiğin insandan çek alınmalı. çek üzerinde yazan miktarın yazıyla ve rakamla aynı oluşuna dikkat edilmeli. 
    2- Çek tutarı kadar fatura mutlaka kesilmeli. faturasız işlem yapacaksan çek ya da senet almamalı.
    2- Risk fazlaysa eğer,  tek çek yaprağı değil de parça parça ve eğer mümkünse müşteri çeki kabul etmeli. Uzun vadede çek kesinlikle kabul edilmemeli.
    3- Findeks'e üye olunmalı.. karekodlu çekleri taratarak müşterinin çek ödeme geçmişine, riskine, ortalama ne kadar ödediğine vs. bilgilere ulaşabilirsin. Ancak oradaki bilgiler ne kadar doğru olsa da 10 gün sonra adamın patlamayacağının garantisi yok. Çek alacağın müşteriyi diğer esnaflardan sorgulatmak daha garanti bir çözümdür. 
    4- Çalıştığın bankaya çeki ve şirketi sorgulattır. firma güvenirliğini, ödemelerinin düzenli olup olmadığını kontrol ettir.
    5- Bu nokta önemli: Piyasada haddinden fazla sahte çek var. Başıma çok kez geldiği için tecrübe sahibi biri olarak konuşuyorum. Bazı kopyaları gerçeğinden ayırt edemezsin. Bankaya götürüp müdürüne kadar "bu çek orijinal, bir sıkıntı yaşamazsın" cevabını alıp geri dönmüşlüğüm var. Neyse ki içimdeki kurda yenik düşüp çeki yazana adama teyit ettirdim. çek sahteymiş. Çek müşterinin kendi müşterisinden aldığı bir çek bu arada. Eğer eline müşterinden değil de onun müşterisinden aldığı bir çek geçerse sahte olup olmadığının en garantili yolu çeki yazan adama telefon açmaktır. Sahte çeki oldu da aldın, savcılığa vermekten başka çaren kalmıyor. pek birşey çıkmıyor sonrasında. çek dava süreleri uzun. bu işi yapan adamlar genelde patlak oluyorlar. 5 yıl sonra yakalanıp hapse girerse ne ala.
    6- Çeki elden tahsil etme. Çalıştığın banka üzerinden tahsile ver. Takas dediğimiz yöntemle banka senin yerine tahsil edip parayı hesaba geçer. Sorun çıkarsa çekin yazılması daha kolay olur. Yazılan çeke banka 2.125 tl para öder.
    7- Çok sıkışmazsan faktoring'e bulaşma. Bi arkadaş yukarıda sen imzalama yazan şahıs imzalasın başın ağrımaz minvalinde bir cümle kurmuş. yanlış. faktoring firmaları senin cironu da ister. üstüne bu çekin bütün sorumluluğunun sende olduğuna ve bir sorun yaşanırsa tahsile ve icraya ilk sana geleceklerine dair bir imza alır.
    8- Çek ödenmedi ve icraya verdin diyelim. ithiyati haciz kararı aldırabilirsin. bu işlemleri hızlandırır. ancak çek tutarının %40 ı kadar teminat yatırman gerekli. sonradan bu parayı alıyorsun ama biraz uğraştırıyor. (1 senede aldığım oldu) bunun dışında normal haciz işlemi başlatablirsin. borçlu hakkında hem icra hem ceza davaları açılır. Bu raddeye gelmek ve bunlarla uğraşmak biraz can sıkar.
    9- Çek kabul etmeyin.

Yağmur dindi, yağmura inandık.|www.birboluiki.net
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    Mylitta bunu yazdı

Son zamanlar gordugum en iyi tavsiye bu :))

Sen ne kadar ogrenirsen ogren dolandiricilarda kendini o kadar iyi gelistiriyor.

Ya sahte oluyor, ya karsiligi olmuyor. Ya usulsuz oluyor :50.000 yazip yaziyla #beşbin# yazar. gitti senin 45.000. 

Şu devirde nakit paradan baskasi başkası yalan. Hatta ona bile çok  guvenme sahte olur. 

En guzeli eft, havale yaptirmak yada kredi kartiyla odeme yapsin gitsin parasi yoksa.

Yok adam mali almazmis yok ticaretin kuraliymis geciniz bunlari almazda almasin deyip yoluna bak.

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnerJiC
    EnerJiC's avatar
    Erkek

Dostum bir esnaf olarak 8 milyon para batırmış biri olarak asla kat'a uzak durmanı tavsiye ederim bugün aldığın çek bundan sonra alacaklarının da kapısını aralayacak bir kaç tl fazla kazanacağım diye sevineceksin belki bu çek ödenecek ama arkasından aldıklarından en az bir tanesi eninde sonunda patlayacak benim tavsiyem hiç bulaşma 2 tl az olsun cebinde dursun malum türkiye şartları her an değişiyor

Toplam Hit: 1375 Toplam Mesaj: 11
çek senet düzenleme