folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Çift Grafik İşlemcili Bilgisayarlarda İkincil Ekran Kullanımı - NVIDIA

Çift Grafik İşlemcili Bilgisayarlarda İkincil Ekran Kullanımı - NVIDIA

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    strike
    strike's avatar
    Erkek

Selam Tahribat mürit ve mürideleri

Uzun uğraşlarım sonucu beni fıtık eden bir problemi çözdüm ve sizlerle de paylaşayım istedim. Çift grafik işlemciye sahip dizüstü bilgisayarlarda (şu an piyasada mevcut olan hemen hemen tüm dizüstüler) linux tabanlı bir işletim sistemi üzerinde ikincil monitör bağlandığı zaman sistem monitörü görmüyor. Her ne kadar Nvidia driver ve kernellerini kursanız bile varsayılan olarak laptop dahili ekranını kullandığınız için sistem Nvidia yerine Intel HD Graphics çipini kullanıyor ve taktığınız harici ekran Display Port, VGA veya HDMI üzerinden bağlandığı için Nvidia sürücüsü kullanımını gerektiriyor. 

1. Güncel Nvidia driverlarını veya sadece Nvidia kernelini kurun. Tavsiyem sadece kernel kurmanız yönünde. Çünkü driver'ı kurduğunuz zaman sistem içerisinde gömülü olan Nouveau driver'ı Nvidia'nın güncel driverları ile çakışıyor, karın ağrısına sebep oluyor aq driverı. (kullandığım sistem Parrot OS - Security 4.2.2 versiyonu, debian tabanlı bir sistem.)

2. Bilgisayarı yeniden başlatın. Eğer yeniden başlattıktan sonra grafik arayüz açılmadıysa grub'a `acpi=off` parametresini ekleyerek tekar yeniden başlatmayı deneyin.

3. Aşağıya bıraktığım linkteki xorg.conf dosyasını kendinizinki ile değiştirebilir veya sizdeki xorg ile karşılaştırarak kendi xorg'unuzu editleyip benzer ayarları uygulayabilirsiniz.

4. Reset at hocu

HP Pavilion Power 15-cb007nt (Intel HD Graphics 630 ve Nvidia GTX1050 kartları var) üzerinde denendi.

xorg.conf linki için tıkla bana

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Eline sağlık. Teşekkürler.

next next next install
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

monster abra var,

opensuse ve hackintosh ta sorunsuz kullanmistim harici monitoru.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.