Cloud Database Tavsiyesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar

Sira sira kafamdaki sorulari soruyorum :) sira geldi veritabanina :)

Hazirladigim projede DB olarak mysql kullanmayi düsünüyorum ki projeyi ona göre yazdim.. Sistemi büyük ihtimalle azure'da kullanacagim ve azurun cesitli DB servisleri var. Mysql de var mssql de cosmos db altinda mongodb de var..

Ben mongoDB'yi harici olarak kullanmayi düsünüyorum ama ana veritabani olarak mongoDB ye güvenmiyorum, lisans ücreti yüzünden mssql yerine mysql'de karar kildim.

Azure'un 12 aylik ücretsiz servisleri var. Buna 250 GB mssql DB dahil ancak mysql ücretsiz hizmeti vermiyor. Bu hizmeti satin aldigimda tahminimce aylik 100-150-200 dolar gibi bir ücret cikacak görünüyor cünkü baya pahali ve sadece DB icin bu ücreti ödemek istemiyorum.

Aklimdaki fikirler sunlar: tavsiyelerinizi bekliyorum hatta farkli fikirleriniz olursa sevinirim.

1- sistemi mssql olarak tasarlayayim ve azure'un mssql 250 GB ücretsiz database servisinden faydalanayim (umarim ekstra masraf cikmaz)

2- azure yine 1 gb ram, 1 cpu, 64 GB lik ücretsiz sanal makine veriyor 12 ay icin. Bu makineye sadece MySql  kurayim ve web uygulamami app services altinda yayinlayayim ve DB icin bu virtual machine'i kullanayim. Ama burada iki cekingem var

a- performans

b- güvenlik (servisin yayinlandigi makinenin IP sine sadece izin vermeyi düsünüyorum uzaktan baglanma icin  ya da bir nodejs API yazip Db islemlerini bu ekstra api ile yapayim diyorum ama bu sefer kaynaklari zaten düsük bu makinede mysql server + node calismis olacak)

3- google cloud'da 300 dolar civari ücretsiz kredim var, burada bir mysql db olusturup buradan devam edeyim..

4- harici bir Db sunucu bulayim?

Önemli Not: Verilerin isvicre lokasyonunda kaydedilmesi sart. Hem azure hem google cloud bu hizmeti sagliyor.

Bu konuda her türlü fikir, öneri, deneyim vs acigim

güvenli, perfromansli ve fiyat acisindan uygun bir sistem tasarlamak baya zormus :) web benim alanim olmadigi icin cok fazla tecrübem yok. Daha cok elektronik, mobile ve desktop üzerine calistim.. Yakin bir süredir de web ile ilgili projeler gelistiriyorum ama hala ögrenenilmesi gereken cok sey var. O yüzden burada tecrübesi benimkinden cok olan arkadaslarin fikirlerini önemsiyorum. Baya arastiriyorum ayni zamanda ama buradaki fikirler de cok önemli

tesekkürler

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

Google cloudun startup programı var, yüz bin dolares veriyo. Ona bak hocam. Mongodb atlasin da benzer programi var o da 5k falan veriyordu

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    insidae
    insidae's avatar
    Erkek

digitalocean baktınmı hocam

Bir güldün yar sen, hep elime batan.Seni dalından kopardım, kandoldu avuçlarım..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

Google cloudun startup programı var, yüz bin dolares veriyo. Ona bak hocam. Mongodb atlasin da benzer programi var o da 5k falan veriyordu

hocam muhtemelen startup programi icin belge isteyecekler. Ben sirketi actim ama dondurdum. Bu isleri bitirdikten sonra projeyi yayina aldiktan sonra tekrar aktif ettirecegim. O yüzden bana gelistirme sürecinde de gerekiyor. Ama bakayim bu programa da google'a pek güvenemiyorum nedense :) admob hesabima bagli email kapandi diye bir türlü hesabima giremedim. Irlanda'daki google yetkilileri ile görüsmeme ragmen mail sunucunun google ile anlasmasi bittigi icin giremedim öyle kaldi. O yüzden google'a dayanarak cok is yapma taraftari degilim :)

insidae   listelerinde isvicre yok hocam https://www.digitalocean.com/docs/platform/availability-matrix/ bu olmazsa olmaz maalesef. Verilerin hepsi isvicre'de saklanmasi sart

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    unbalanced bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

hocam muhtemelen startup programi icin belge isteyecekler. Ben sirketi actim ama dondurdum. Bu isleri bitirdikten sonra projeyi yayina aldiktan sonra tekrar aktif ettirecegim. O yüzden bana gelistirme sürecinde de gerekiyor. Ama bakayim bu programa da google'a pek güvenemiyorum nedense :) admob hesabima bagli email kapandi diye bir türlü hesabima giremedim. Irlanda'daki google yetkilileri ile görüsmeme ragmen mail sunucunun google ile anlasmasi bittigi icin giremedim öyle kaldi. O yüzden google'a dayanarak cok is yapma taraftari degilim :)

insidae   listelerinde isvicre yok hocam https://www.digitalocean.com/docs/platform/availability-matrix/ bu olmazsa olmaz maalesef. Verilerin hepsi isvicre'de saklanmasi sart

haci o zaman siktir et cloudu, bi dedicated al geç. çok çok daha ucuz oluyo. hetzner de 50 euroya 64 gb ramli aletler var mesela (onlarda isviçre lokasyon yok sanırım) al bitane, upworkten bitane sys admine de 100 dolar ateşle güzelce kursun sana otu boku. günlük yedek alır devam edersin

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

haci o zaman siktir et cloudu, bi dedicated al geç. çok çok daha ucuz oluyo. hetzner de 50 euroya 64 gb ramli aletler var mesela (onlarda isviçre lokasyon yok sanırım) al bitane, upworkten bitane sys admine de 100 dolar ateşle güzelce kursun sana otu boku. günlük yedek alır devam edersin

hetzner cok güzel hocam ama isvicre'de sunuculari yok.. Yoksa gözüm kapali alacagim yer hetzner olurdu. Suan google cloud'da bir mysql server olusturdum, kendi ip'ime baglanti izni verdirdim daha sonra mysql workbench ile kolayca db'yi oraya migrate ettim ve web uygulamam da sikintisiz calisti (hala localde, onu da web'e atip performansa bakarim) ama tek sikintisi fiyat gibi görünüyor

suan standard olani kullaniyorum, aylik ücreti 64 dolar, HA(high-availability) de 128 dolar diyor artik farki neyse.. Acayip pahali fiyatlar sadece bir DB icin..

Iki ihtimalim var: ya azure ile 250 GB lik mssql kullanacagim

ya da dedigin gibi bir dedicated server alip ona node + mysql kuracagim.. sys admine gerek yok hocam böyle olunca.. cünkü db'yi disari acmayacagim, bir webservisle veritabanina yazma-okuma gerceklestirecegim. ilgili webserviste sadece benim ip ile calisacak sekilde olacak..

azure'un 1 yillik ücretsiz kullanimi cezbediyor, cünkü mysql'den mssql e gecirmekten baska bir ekstra is olmayacak benim icin.. Hala kararimi veremedim..

https://www.green.ch/en-us/cloudserver/greendedicatedserver/eco.aspx

söyle basit bir dedicated makine (8 gb ram, 1 cpu, 1tb hdd (Ssd bile degil), fiyati 60 dolar aylik.. burda maalesef hizmetler baya pahali.. zaten bu kadar cok yüksek ödeyeceksem daha düzgün bir makine alip, kendi API'imi ve websitemi de burada host ederim :) düsündükce azure suan en mantikli geleni.. En azindan bir süre idare ettikten sonra, sartlara göre scale up/down yaparim ya da yeni bir yere gecerim.. (dükkan tutarsam o zamana kadar belki kendi server'imi kurarim :) )

edit:

gerci azure'da mssql icin isvicre'yi sectirmedi... bu durumda büyük ihtimalle dedicated server bakmam gerekecek..

unbalanced tarafından 15/Nis/20 03:30 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

selam hocam.

tutacağın datalar relational datalar mı ? denormalizasyon yapman sıkıntı mı? nosql bir tavsiyemi istiyorsun bunları tam olarak anlamadım :) ama saydığın maddelerin üstünden sırayla geçecek olursak.

eğer relational bir db olacaksa free mysql iyidir. ama türkiyenin en büyük haber sitelerinden birinde yazılım ekip liderliği yaptım. serverdaki mssql kaçaktı :) yaşadığın ülkede bu konular sıkıntılıysa mysql değilse mssql den devam edebilrsnç

nosql tarafınad elasticle çok güzel işler çıkardık ortaya. performansı efsane. halen twitter'in günlük akışının çok büyük kısmını tutabiliyorlar. milyarlarca tweet iyi oturtulmuş bir elasticte cluster'inde sürekli çalışıyor. kendi kendine günlere haftalara ve aylara göre indexler oluşturup aliaslarla uygun tarihlerde arama yaptırabiliyoruz filan. datanın olduğu bütün node'lar zaten ubuntu. iptables ile sadece bağlandığmz bir kaç ip ye izin vererek güvenliği arşı alaya çıkarıyoruz.

konunun gidişatına göre bazı noktalar aydınlanırsa kullandığım teknolojilerden uygun olan varsa tavsiyede bulunabilirim hocam.

kolay gelsin.

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    manglerman bunu yazdı

selam hocam.

tutacağın datalar relational datalar mı ? denormalizasyon yapman sıkıntı mı? nosql bir tavsiyemi istiyorsun bunları tam olarak anlamadım :) ama saydığın maddelerin üstünden sırayla geçecek olursak.

eğer relational bir db olacaksa free mysql iyidir. ama türkiyenin en büyük haber sitelerinden birinde yazılım ekip liderliği yaptım. serverdaki mssql kaçaktı :) yaşadığın ülkede bu konular sıkıntılıysa mysql değilse mssql den devam edebilrsnç

nosql tarafınad elasticle çok güzel işler çıkardık ortaya. performansı efsane. halen twitter'in günlük akışının çok büyük kısmını tutabiliyorlar. milyarlarca tweet iyi oturtulmuş bir elasticte cluster'inde sürekli çalışıyor. kendi kendine günlere haftalara ve aylara göre indexler oluşturup aliaslarla uygun tarihlerde arama yaptırabiliyoruz filan. datanın olduğu bütün node'lar zaten ubuntu. iptables ile sadece bağlandığmz bir kaç ip ye izin vererek güvenliği arşı alaya çıkarıyoruz.

konunun gidişatına göre bazı noktalar aydınlanırsa kullandığım teknolojilerden uygun olan varsa tavsiyede bulunabilirim hocam.

kolay gelsin.

Cevap icin tesekkürler hocam.. Sordugun sorulara cevap vereyim.

Evet relational datalardan olusuyor ve hala eklemedigim bazi tablolar daha var. NoSql cözüm istemiyorum, zaten onu kullanacagim yerler olacak. Belki harici olarak bir tabloyu da nosql'e tasirim ama henüz o asamada degilim..

lisans olayina takilmiyorum pek ama ne olursa olsun mysql daha rahat geliyor bana (her ne kadar uzun yillar mssql ile calissam da, mysql'i tercih ederim). Azure'un 250 gb mssql hizmeti var ücretsiz ancak dün olusturmaya calistigimda isvicre lokasyonu olmasina ragmen secmeme müsade etmedi. Hem free trial hem pay as you go subscription ile denedim (Farkli iki hesap), ikisi de olmadi.

Suan tek secenegim kaldi bir tane VM olusturacagim. Azure yine hem windows hem linux makine veriyor 1 cpu,1gb ram.. bu makine mysql + node server kaldirir ama ne kadar performansli olur kestiremiyorum.. O yüzden diger ihtimal de bir dedicated server alip bu ikiliyi orada kurmak.

Hatta belki iyi bir server alip kendi CORE api'mi oraya almak + mysql de düsünüyorum..

Benim sikintim secim yapmakta :) bunlarin performans ve maliyetlerini kestiremedigim icin ne iyi olur ne kötü olur bilemiyorum. Bir startup olarak da cok fazla maddi külfet altina girmek istemiyorum. En azindan development süreci devam ederken bunlarin minimize olmasi sart.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

hocam senin ihtiyacını seninde belirttiğin gibi mysql fazlasıyla karşılıyor. :) yazdığm projelerin hepsinde startup aşamasında local işletim sistemini db server olarak kullandım. test yayınıyla beraber ilk hostu veya gerekli olan serverları aldım. eğer git svn yada team foundation tarzı bir yapıyla kodları paylaştırmıyorsan, Yazılım 4-5 koldan devam etmeyecekse maliyeti kısman açısından en azından yazılım kararlı sürüme geçene kadar local db ile geliştirebilirsn. mysql olan herhangi bir yerde çalışmak istersen integration testlerle dummy bir mysql'i ayağa kaldıracak hale getirip direk koda yoğunlaşabilirsin.  şimdiye kadar hep dbfirst kullanmıştım. blazor ile codefirst'e döndüm çok faydalı birşeymiş. core'da daha entity frameworku yeni kullanıyorum sürekli bişeyler öğreniyorum. siz hangi orm toolunu hangi yöntemle kullanıyorsunuz tam bilmiyorum ama benim bugünkü şartlar altında bir projeyi ayağa kaldırmak için kullandığım yöntemlerin kısa bir özeti yazdıklarım :)

kolay gelsin tekrardan.

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

localde devam etmemin suan icin bir sikintisi yok hocam ama development devam ederken bir yandan da bazen cözüm bulmam gerekiyor. Mesela upload edilecek resimleri file sisteme atmak farklidir, db'ye yazmak farklidir ya da azure blob storage gibi bir servis ile upload etmek farklidir. Bunu localde yapamam mecburen servisin kendisini kullanmam lazim.. Bu db olayi kismen böyle.. Eger bir dedicated server kullanacaksam ekstra bir node server'a ihtiyacim olabilir ya da olmayabilir.. Ya da nosql cözümü bir db'nin nasil devreye girecegini hesaba katmam gereken durumlar olabilir vs Tabi hala erken ama zaman ilerledikce bazen gercek sistemde test etmek istiyor insan. Suan API'yi asp.net core ile yaziyorum, web site tarafini da vue ile yapiyorum. Imkanim olunca elbette API'yi bir server'da calistirip denemek isterim ve data performansini gözetleyip ona göre belki farkli cözümlere yönelirim..

ORM olarak tam nitelendiremesem de dapper kullaniyorum :) entity framework'u uzun zaman boyunca kullandim, baya kolaylik sagliyor. Ancak yapacagim projede cok fazla data olacagi icin ve performansin bir noktadan sonra önemli olacagini düsündügüm icin (nosql kullanmadigimdan) dapper'in perfromans testlerine baktim, EF'ye baya bir fark atiyor, generic metodlarimi yazdim gectim suan bir sikintim yok.. EF core 'u da inceledim ama hala dapper önde diye dapper ile devam ediyorum. Yarin öbür gün bir seyler degisirse ben de orm tool'unu kolayca degistiririm..

sözün özü su: ne yapacagimi bilememek rahatsiz ediyor :) Yani önümü suan net göremiyorum bu konuda.. Bilinmemezlik sikinti, bir de bazen karar verememek büyük sikinti oluyor. En iyisini yapmaya calisiyorum, böyle düsününce de proje gereksiz yere uzuyor :) Ama simdilik es gecip devam etmeye calisacagim. Bakalim ilerde ne olacak

tesekkürler bu arada yorumlarin icin

unbalanced tarafından 15/Nis/20 17:40 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 1462 Toplam Mesaj: 10
mssql mysql azure cloud database google cloud platform