folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder Codeigniter Da Authentication Yaptım Olmuş Mu Bakar Mısınız?

Codeigniter Da Authentication Yaptım Olmuş Mu Bakar Mısınız?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

aAsp.net mvc de ne yapıyorsam aynılarını codeigniter a uyarlamaya çalışıyorum.

system/core klasöründe bulunan Controller.php dosyasının içine aşağıdaki kodu ekledim

class CI_AuthController extends CI_Controller {

function __construct()
        {
            parent::__construct();
            session_start();

$isAuth =  isset($_SESSION["login"]) ? $_SESSION["login"] : false;

if(!$isAuth)
            {

Header("Location:/anasayfa");
                exit;
            }
        }
    }

Bundan sonra herkesin girmesini istemediğim controllerlarımı CI_AuthController dan türetiyorum. Bu kadar kod yeterli midir? Denedim çalışıyor acaba yinede yapılması gereken başka birşey var mı? Bu php nin object oriented kısmıda değişik biraz düzgün anlatan da bulamadım pek.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

Ion auth ve flexi auth a bakabilirsin

black implies white, self implies other, life implies death.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı

aAsp.net mvc de ne yapıyorsam aynılarını codeigniter a uyarlamaya çalışıyorum.

system/core klasöründe bulunan Controller.php dosyasının içine aşağıdaki kodu ekledim

class CI_AuthController extends CI_Controller {

function __construct()
        {
            parent::__construct();
            session_start();

$isAuth =  isset($_SESSION["login"]) ? $_SESSION["login"] : false;

if(!$isAuth)
            {

Header("Location:/anasayfa");
                exit;
            }
        }
    }

Bundan sonra herkesin girmesini istemediğim controllerlarımı CI_AuthController dan türetiyorum. Bu kadar kod yeterli midir? Denedim çalışıyor acaba yinede yapılması gereken başka birşey var mı? Bu php nin object oriented kısmıda değişik biraz düzgün anlatan da bulamadım pek.

Hocam tam hatirlamiyorum ama sanirsam MY_Controller.php dosyasi olsuturuyorsun. Orada extend edebilirisin orada mi yaptin ?

Birde nacizane tavsiyem eger yapabiliyorsan kesinlikle isini goren third libraryler kullan. Isini goremeyen bir sey varsa kendin yaz.

Ha ogrenmek icin diyorsan eyw.

Koduna gelecek olursak direkt $_SESSION kullanma madem CI kullaniyorsun

Session eklemek icin

$this->session->set_userdata($array);

Session okumak icin

$this->session->item 
    //VEYA
    $this->session->userdata('item');

olarak kutuphaneleri kullan SESSION icin https://www.codeigniter.com/user_guide/libraries/sessions.html#adding-session-data

Ayrica redirect icinde ayni sekilde kutuphane kullan

Guvenlik icin ben uzmani olmasamda token ve saire kullanman gerek.

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wm-t
    wm-t's avatar
    Erkek

Benim yazdığım Aauth u kullanabilirsin

https://github.com/magefly/CodeIgniter-Aauth

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek

@dhmm muride katiliyorum, kendine ait ve her controller icerisinden extend edecegin bir main controller icinde login kontrolunu yapmalisin. Genel olarak olarak My_Controller adinda bir controller olusturulur, burada constructor icerisinde login kontrolu yapilir. Bu controller dosyasi codeigniter in kendi CI_Controller dosyasini extend eder, boylece diger controller lar icerisinde My_Controller dosyasini extend ederek hem codeigniter in kendi controlleri extend edilmis olunur, hem de projeye ozgu ve her controller in yapmasi gereken fonksiyon ve islemler yapilmis olur.

admin paneline erisim icin login kontrolu zorunlu oldugundan ben genelde Admin_Controller dosyasi olustururum ve kontrolu burada yaparim.

duzenleme: yanlis okumusum, evet hocam dogru kodun. girilmesini istemedigin controller lar icerisinden bu controlleri extend etmen yeterli.

herlocksholmes tarafından 19/Tem/17 10:39 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Teşekkürü unutmuşum yapılan her yorumu okuyorum teşekkürler ilginiz için. Şuan için yapıyı bu şekilde bıraktım. 3.parti bi kütüphane kullanmadım. Ama müridin yazdıgını inceledim bi ara deneyeceğim.

Toplam Hit: 2447 Toplam Mesaj: 6
php codeigniter authentication