Com.Tr Domainler Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

müridler mevzu şu ki bir domain almak istiyorum ancak .com uzantılı hali kayıtlı ancak aktif değil. ben bu domain'in .com.tr uzantılı halini kaydetsem yarın bir gün .com 'un sahibi benimle aynı işi yapan bir web sitesi açabilir mi? (sanki marka tescili geyiğinden dolayı aynı işi yapamıyor diye hatırlıyorum). Örneğin "mamasepeti" domain in adı. ben mamasepeti.com.tr'yi tescilleyip kaydettiğimde yarın bir gün mamasepeti.com'un sahibi eleman girip benim faaliyet gösterdiğim iş kolunda eticaret sitesi yayınlayabiliyor mu?

*not: evet biraz kekoca bir soru ama sanki ne alakaysa böyle birşey vardı diye hatırlıyorum ondan bi şansımı deniyim dedim.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    4snake
    4snake's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

müridler mevzu şu ki bir domain almak istiyorum ancak .com uzantılı hali kayıtlı ancak aktif değil. ben bu domain'in .com.tr uzantılı halini kaydetsem yarın bir gün .com 'un sahibi benimle aynı işi yapan bir web sitesi açabilir mi? (sanki marka tescili geyiğinden dolayı aynı işi yapamıyor diye hatırlıyorum). Örneğin "mamasepeti" domain in adı. ben mamasepeti.com.tr'yi tescilleyip kaydettiğimde yarın bir gün mamasepeti.com'un sahibi eleman girip benim faaliyet gösterdiğim iş kolunda eticaret sitesi yayınlayabiliyor mu?

*not: evet biraz kekoca bir soru ama sanki ne alakaysa böyle birşey vardı diye hatırlıyorum ondan bi şansımı deniyim dedim.

com.tr uzantılı domainler ODTU METU tarafından nic.tr üzerinden satılır. Satın almak için alacağınız domain adına bi şirketiniz olması gerekmekte. Kişisel olarak ta kayıt izni sadece isminize yönelik veriyorlar. Aldım olduya gelmiyor aktif edebilmek için bazı evraklar isteniyor.

Kavanoz dipli dünya
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MuhammeT
    MuhammeT's avatar
    Erkek

Com.tr aldin diyelim. Com uzantida bendeyse ben istedigim siteyi yapar sitede istedigimi satarim. Senin siteden veri ve sablonu kullanmadigim surece bi yaptiriminda olamaz. 

Hangi Cennetten Geldik Bu Cehenneme
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

marka tescili basvurusi yap eger alinmamissa sonra comtr al hemen basvurugu evraginla isine bak sonra net org senin adini direk kullanan kisilere dava acip isim degistirtebilirsin ama urun satmasina yada siteyi kapatmasina karisamazsin. mamasepet.xom.tr acarsin adam mama-sepeti.com acar yani ismi domaini kullanir ama.logodur isimdir kullanamaz..

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek
    4snake bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

com.tr uzantılı domainler ODTU METU tarafından nic.tr üzerinden satılır. Satın almak için alacağınız domain adına bi şirketiniz olması gerekmekte. Kişisel olarak ta kayıt izni sadece isminize yönelik veriyorlar. Aldım olduya gelmiyor aktif edebilmek için bazı evraklar isteniyor.

Sirket olmasi gerekmez sadece marka tescil belgesi de alanadini almaniz icin yeterli.

Soruya gelince hocam isin ciddiyse sen marka patentini uluslararasi al (bol sifirlar lazim), ardindan .com sahibi senin sektorune yonelik calisma yaparsa, araya hile hurda sokarsa wipo'ya basvurursun (yine maliyet) onlar da seni hakli bulurlarsa .com domaini senin olur.

vatandaşa kafam girsin!..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    userneyime
    userneyime's avatar
    Erkek

Beyler bizim dukkanın unvan adına ekleme yapmam lazım şahıs firmasi. Esnaf odasından yapmaya calıstım bakanlık falan dıyorlar ? bana yardımcı olacak birisi varmı bu iş bu kadar zormu.

Toplam Hit: 1153 Toplam Mesaj: 6
domain domain