folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Confluence İle Proje Dokümantasyonu Yönetimi

Confluence İle Proje Dokümantasyonu Yönetimi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Gereksinim analizi, müşteri onayı, implementasyon, test, depolyment, release mevzularını artık dağıldı gitti. Herşey heryerlere dağıldı gitti. Büyük projeler için jira ile task yönetimi yapıyoruz ve uçtan uca jira-confluence arasında entegrasyon arıyoruz. Genel olarak istediğim, müşteri ile kurulan ilk kontaktan, ürünün teslimine ve bakım sürecine kadar olan tüm işleri atlassian içerisinde halledebilmek. Burada da dokümansyon yönetimi kısmında confluence çözüm sunuyor ancak mevcut template'ler tam olarak istediğim şablon ve düzende değil. Tekerleği keşfetmeden önce mevcut template'ler ve akışlarlı anlayıp, sonrasıda kendi süreçlerimize göre düzenlemek istiyorum. Bu konuda siz neler yapıyorsunuz baştan sonra bir işin tamamlanması için hangi araçları nasıl kullanıyorsunuz? Confluence'de kullandığınız template'ler varsa paylaşabilirsinizde ekstra sevap point olur.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

clickup denediniz mi ? ben jirayi gereksiz yere karisik buluyorum

clickupı kafama göre değiştirip jiradaki her şeyi yaptırabiliyordum. hatta formlar ile direkt müşteriden bilgi alıp task falan da açtırabiliyodum (google form gibi public form yapıyosun biri onu doldurunca task açılıyo ).

şimdi jiraya geçtik 2 aydır, clickupta 2-3 tıkla yaptığım şeyler için jirada baya uğraşmam gerekti.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

clickup denememiştim. bi bakayım bakalım nasılmış diye. jira dediğin gibi çok karışık. hatta jira adminliği olayı varmış artık :D şu aşamada atlassian tarafında kalmak gibi bir düşüncüm var.

1) fiyat (10 kişiye kadar ücretsiz) oldukça uygun

2) piyasada çok yaygın kullanıldığı için hemen hemen herkes aşina

3) atlassian'ın diğer ürün gruplarıyla birinci elden entegre olabiliyorsun (bu kısım gelecekte de atlassian kullanmak için güzel bir avantaj bence)

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

clickupı kafama göre değiştirip jiradaki her şeyi yaptırabiliyordum. hatta formlar ile direkt müşteriden bilgi alıp task falan da açtırabiliyodum (google form gibi public form yapıyosun biri onu doldurunca task açılıyo ).

şimdi jiraya geçtik 2 aydır, clickupta 2-3 tıkla yaptığım şeyler için jirada baya uğraşmam gerekti.

hocam jira'yı tek başına düşününce haklısın. biraz karışık gibi. ama bitbucket ile tam entegrasyon içinde olduğu için. task'ı reference göstererek bir features branch açıp pull requestleri filan yönetince çok verimli bir hale geliyor. clickup'ı hiç duymamıştım zoho teamwork jira kendim yazdığım tooları filan de kullandım ama clickup aradan kaçmış :) ona da bir bakayım. confluence ise çalıştığım firmalardan bazıları kullanıyor ve bana link gönderiyor döküman istersem sadece uç kullanıcı olarak gayet mantıklı şekilde her istediğim şeye her zaman ulaşabiliyorum. ama malesef templateler hakkında bir bilgim yok. konuyu takip ediyorum ne öğrenirsek kardır :)

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    manglerman bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

hocam jira'yı tek başına düşününce haklısın. biraz karışık gibi. ama bitbucket ile tam entegrasyon içinde olduğu için. task'ı reference göstererek bir features branch açıp pull requestleri filan yönetince çok verimli bir hale geliyor. clickup'ı hiç duymamıştım zoho teamwork jira kendim yazdığım tooları filan de kullandım ama clickup aradan kaçmış :) ona da bir bakayım. confluence ise çalıştığım firmalardan bazıları kullanıyor ve bana link gönderiyor döküman istersem sadece uç kullanıcı olarak gayet mantıklı şekilde her istediğim şeye her zaman ulaşabiliyorum. ama malesef templateler hakkında bir bilgim yok. konuyu takip ediyorum ne öğrenirsek kardır :)

dediğin entegrasyon clickupta da var hocam belki jira kadar gelişmiş değildir ama. 

clickupin en cok sevdiğim yanı raporlamasi. muhtemelen jirada da aynı raporlar yapiliyordur ama bi ton ugras gerektiriyodur, ben baktım bulamadım 

click up da direkt hangi task ne kadar süre almış, hangi müşteri ne kadar vaktimizi çalmış, en cok kim task kapamış vs seyleri iki tıkla dokebiliyorum önüme. 

bi de clickupin time tracking olayı var. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Developemtn için ne kullanıyorsunuz?

Örneğin test deployment ve release konuları devops da durması lazım, dökümantasyon gereksinimi varsa, o zaman sadece confluıence e geçmesi lazım.

Onun haricinde müşteri onayı vs gibi durumların tüm dökümantasyonu conlfuence içinde tutulabilir. ama gereksinim listesi gene devopsda durmalıdır diye düşünüyorum.

Biz kodlama için azure devops geri kalan tüm dökümantasyon için jira core + jira confluence kullanıyoruz.

Çok memnunum ama cocuğun gibi emek harcaman gerekiyor.

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
Toplam Hit: 981 Toplam Mesaj: 6
confluence atlassian jira