folder Tahribat.com Forumları
linefolder Mobil Programlama
linefolder Cross Platform Uygulama Geliştirme Hakkında [?]

Cross Platform Uygulama Geliştirme Hakkında [?]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Merhaba hocalar,

Hem iOS hem Androidde çalışacak bir uygulama yapmam gerekiyor. Çok komplike bir şey değil server-side'da CRUD işlemleri ve üyelik olacak, mobil tarafı da client olacak diyebiliriz.

Önümde birkaç seçenek var ama pek bilgi sahibi değilim. Phonegap, Python Kivy ve Xamarin var.

Phonegap'te performans sorunları olduğunu duydum. Bu sorunlar ne düzeyde? Tasarım konusunda ne kadar rahat, işletim sistemine, sürümlere ve cihazlara göre ne kadar değişiklik gösteriyor?

Python Kivy kullanan var mı? Performansı nasıl, geliştirme süreci nasıl?

Xamarin nasıl? Artıları eksileri neler?

Mesela SMS doğrulama olacak, Phonegap bunu yapabilir mi veya diğerleri?

Detaylıca bilgi verebilecek, tecrübelerini paylaşacak müridlere şimdiden teşekkürler :)

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek

öncelikle cross platformdan beklentin nedir? native olup olmaması önemli mi? bunlara göre bir cevap verebilirim.

edit: cross platformdan beklentin derken, tek kodla hem android hem ios çıksın mı istiyorsun.

CnkGn tarafından 22/Haz/16 14:02 tarihinde düzenlenmiştir

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    CnkGn bunu yazdı

öncelikle cross platformdan beklentin nedir? native olup olmaması önemli mi? bunlara göre bir cevap verebilirim.

edit: cross platformdan beklentin derken, tek kodla hem android hem ios çıksın mı istiyorsun.

evet hocam, o yüzden kivy phonegap xamarin gibi çözümlere odaklandım zaten

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

SMS doğrulama dediğin, adam gelen SMS kodunu arayüzden girip server'a göndermiyor mu? Eğer o ise SMS inbox'ını okumaya gerek yok. iOS zaten native kod olsa bile izin vermiyor diye biliyorum ama yine de emin değilim.

Seçenek olarak da bu aralar Phonegap/Cordova'dan ziyada "Ionic" ve "React native" isimleri daha ön planda. Onlara bir göz at derim.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı
    CnkGn bunu yazdı

evet hocam, o yüzden kivy phonegap xamarin gibi çözümlere odaklandım zaten

native olması öenmli değilse hızlı bir şekilde ürün çıkarmak istiyorsan ve tek sefer yazayım diyorsan angular ile ionic frameworku öneririm. 

native önemli ise xamarin.forms ile geliştirmek biraz meşakkatli doğrusu ve ui tarafında esnek değil. xamarin native portable ise yanılmıyorsam %60 a kadar kod tekrarını önleyebildiğini iddaa ediyor. Önlediği noktalar ise, data objeleri, api wrapperları vs.

Geri kalan birçok şey yine ayrı ayrı yapman gerekecek. Daha öncesinde java ve swift/obj c tecrüben varsa burasıda pek mantıklı değil bence.

Edit : react a da bakabilirsin.

CnkGn tarafından 22/Haz/16 14:13 tarihinde düzenlenmiştir

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Burda phonegap' in committer' larından biri yorum yapmış, güzel söylemiş ama :D 

http://stackoverflow.com/questions/8212547/what-are-the-limitations-and-disadvantages-of-phonegap-or-html5-as-compared-to-t

Altındaki cevapta da maddeler halinde yanıtlamış diğer adam.

Python ve Xamarin hakkında bir fikrim yok ama native yazabiliyorsan native yazmak her zaman daha iyidir.

edit : react bildiğim kadarıyla ios için native desteği veriyordu ve android için de geliştiriliyordu. facebook ve instagram front end kısmında react kullanıyor. phonegap yerine onu inceleyebilirsin ama jquery mobile yerine react öğrenmen gerekecek.

aynı şekilde ionic de bi opsiyon ve ona bakiyim desen angular gerekiyor.

ozgunlu tarafından 22/Haz/16 14:16 tarihinde düzenlenmiştir

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

İonic ve React arasında ionic'e daha çok kanım ısındı, angular bilmiyorum gerçi ama kendi sitesinde çok sorun olmayacağını söylemiş, doğru demişlerdir diye umuyorum :)

@JPriest Gelen kodu bazı uygulamalar direk input'a dolduruyor, onu kast etmiştim ama şart değil tabi.

Toplam Hit: 2306 Toplam Mesaj: 7
xamarin phonegap mobil programlama cross-platform kivy