folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder CSMA/CD Hakkında Bi Soru (Önemli!)

CSMA/CD Hakkında Bi Soru (Önemli!)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickneyime
    nickneyime's avatar
    Erkek

Ya bu bizim bigisayar hocası bize bi döküman verdi. ama bi kısmını anlamadım 

Ethernet networkleri belli bir anda kabloyu hangi bilgisayaırn kullanacağını CSMA tekniğiyle belirler.Bu teknikte Paket gönderilmeden önce kablo kontrol edilir . Diğer bir iletişimin oluşturduğu trafik yoksa iletişime izin verilir

İki bilgisayarın birden kabloyu kullanamaya çakişması "collusion" olarak adlandırılır.Her ikisininde trafiği kaybolur.

ii güsel de burada trafik yoksa demiş amk.iki bilgisayar birden kullanmaya çlişirsa collusion olur dio. 

bnim sorum iki bilg birden kullanırsadan kasti ne? yani eternet kablosunu taktim 2 bilgisayara network oluşturdum. mesela bn dier bilgisardan film çekiom dier bilgisayarda bnden mp3 çekiosa mı yoksa başka bi durum dan bahsedio amk :s kafam karıştı :S bi yardım edin bea müridler D: 

bunch of idiots around me, yes everywhere.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSH
    SSH's avatar
    Erkek

csma/cd dediğimiz sistem çakışma olayını engelleme yani ağ üzerinde aynı anda iki bilgisayar birbirine veri gönderemiyor
    asıl mantığı bir bilgisayar veri göndermeden önce kabloyu dinliyo veri yoksa gönderiyo
    şöyle düşün bunlar diceksin nasıl çakışmıyo 1 ile 10 arası bi rakam tuttun 2 diğer bilgisayar 7
    önce 2 saniye tutan bilgisayar 2 saniye dinliyo gibi düşün bakıyo veri yok yolluyo diğer bilgisayar 7 saniye bekliyo gibi
    umarım ice karışmaz kafan genel olarak budur csma/cd

hublar nasıl aptal makinalardır paketi tüm bilgisayarlara yollar a bilgisyarı d ye yollayacakken tutar abcde hepsine yollar gibi
    router lar daha akıllı deriz hani :D paketleri sadece sahibine yollar daha hızlıdır :D  paket çakışma olayı daha düşüktür

sırıtma la.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickneyime
    nickneyime's avatar
    Erkek
    eywalla hocam saol biraz daha anladım:) ama bi kaç kişi daha anlatsa daha ii olur amk zuahahah :D saolasın yarın final war amk kafa trilyon olmuş zaten eşşek gibi ders çalişiyom :P

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSH
    SSH's avatar
    Erkek

nickneyime bunu yazdı:
    -----------------------------
    eywalla hocam saol biraz daha anladım:) ama bi kaç kişi daha anlatsa daha ii olur amk zuahahah :D saolasın yarın final war amk kafa trilyon olmuş zaten eşşek gibi ders çalişiyom :P
    -----------------------------

eyvallah nedemek korkma çıkmaz csma/cd sınavda :D topolojilere çalış :) yada NAT nedir DNS nedir onlar gelir :)  

sırıtma la.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickneyime
    nickneyime's avatar
    Erkek

oo eywalla :D topolojilerden kesin çıkcak zaten :D  OSI'den sorar ama nasil sorar. 7 katman war ama nesini sorabilirki acaba :D bi de karnaugh diyagramı sorcak amk

Toplam Hit: 1434 Toplam Mesaj: 5