folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder CSS İle Mobil Cihaz Tespiti Nasıl Yapılıyor?

CSS İle Mobil Cihaz Tespiti Nasıl Yapılıyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Beyler bu css ile mobil cihaz tespiti nasıl yapılıyor? Yani media sorguları ile 900px den küçükse, 1200 ile 900px arasındayse felan diye sorgular var. Ancak bunlar yüksek çözünürlüklü cep telefonlarında yanlış algılamaya sebep verecek şeyler.

Yani laptop var 1366px

cep telefonu var 1280px

laptop var FULL HD

cep telefonu var FULL HD

laptop var 2K ekranlı

cep telefonu var 2K ekranlı.

Ya da bunun yerine sunucu tarafında, client dan gelen browser bilgilerini ve işletim sistemi bilgilerine bakarak mı css yüklemek gerek?

Bu multi resoluiton işi geldi, tasarım işi iyice karmaşıklaştı gibi geldi bana.

2k ekranlı cep telefonunda siteye nasıl bakacak bu adam? Sadece çözünürlüğü kıstas alarak css değiştirmek hata.

Birde bana css framework lazım. Herkesin kullandığı şeyler değil. Aşırı derecede az yer kaplayacak, çok kasmayacak, kullanımı basit olacak birşey.

Şu ana kadar yahoo nun kullandığı pureCSS i bulabildim. Başka fikirleriniz var mı?

Teşekkürler.

DrKill tarafından 06/Ağu/15 13:33 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ömer Kerem
    MuTReFT
    MuTReFT's avatar
    Erkek

en temiz yöntem, bir yerde host edip mobil cihazdan bakmak.

bunlarda frameworkler bak incele :)

Bootstrap
    Gridiculous
    Responsive Grid System
    Ingrid
    Foundation 3
    Less+
    Less Framework
    Gumby
    Titan Framework
    Responsive Grid System

Mecburi not: Cahilliğin verdiği CESARET ile ettiği lafın nereye gideceğini hesap edemeyen, düşünemeyen, fikir yoksunu mahlukatlara CEVAP vermiyorum.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Hocam bana 1280px bir telefonun mobile scale modunda 500pxlik bir divi ekrana sığdırdığını göster sana çözüm sunayım da

Öyle bi dünya yok. Çözünürlük uzunluk ayarlamasına etki etmiyor.

Örneğin tahribat.com a girdiğin zaman sen ekranı masaüstü görüyormuş gibi mi görüyorsun yüksek çözünürlüklü mobilde?

iyibu! yeniden..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

Senin ilacın Adapt.JS

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosmic
    Cosmic's avatar
    Erkek

media query ler ile sen ekranın çözünürlüğüne değil viewport size ına bakıyorsun. media querylerde mobil ve web ayrımını masaüstü için    width    mobil için device-width olarak verip kullanabiliyorsun. retinalarda pixel ratiosuna göre media query verebiliyorsun.

Bittik biz bittik
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pknox
    pknox's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı

Beyler bu css ile mobil cihaz tespiti nasıl yapılıyor? Yani media sorguları ile 900px den küçükse, 1200 ile 900px arasındayse felan diye sorgular var. Ancak bunlar yüksek çözünürlüklü cep telefonlarında yanlış algılamaya sebep verecek şeyler.

Yani laptop var 1366px

cep telefonu var 1280px

laptop var FULL HD

cep telefonu var FULL HD

demişsin fakat zaten 1366px laptop ile 1366px telefon aynı görüntüyü sunar. değişen şey boşluklar ve yazı boyutu olur ki yazı boyutu cihaza göre düzenlenir, işte burada ipler çözülür. tıpkı laptopta aldığın görüntü gibi görüntü alırsın telefonda da.

temel değişken şudur: (orientation: landscape)

çözünürlük dediğin gibi ama telefon olduğu için dikey olduğundan işleri karıştırabilirsin. bunun için de yukarıdaki yönlendirme kodunu kullanman gerek. bununla cihazın yatay veya dikey konumda olduğunu hesaplatıyorsun, ona göre altındaki kodları çalıştırıyor.

pknox tarafından 12/Ağu/15 15:06 tarihinde düzenlenmiştir

Birkaç yıl sonra, asla incitilmeyeceğine söz verdiğin gün, tekrar deneyeceksin. Bu sefer biraz daha para için değil, onun için. Bu bir anttır.
Toplam Hit: 1166 Toplam Mesaj: 6
css programlama mobil cihaz