folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Dagin Tepesinde Saat Farki

Dagin Tepesinde Saat Farki

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acizmendi
    acizmendi's avatar
    Erkek
    Dagin tepesinde yasayan birinin mekanik saati daha yavas mi yoksa hizli mi calisir? Neden?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pc_KoPaT
    Pc_KoPaT's avatar
    Erkek
    Çalışmaz Desek...

Pisi Pisi KoPaT'ım...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    pek etkilemez sanirim,
    tabi basinc cok kuvvetli degilse...

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    bence saati yavaşlatacak kadar yüksek basınc varsa o saatin sahibinin saate bakacak kadar yaşayabileceğini pek zannetmiyorum :)))))))))))

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XP-Prof
    XP-Prof's avatar
    Erkek
    denizin altindaki basinc ile dagin tepesindeki basinci ayni dusunebilirsiniz
    dalgiclar normal saatler ile dalamadiklarina gore dagcilarda normal saatler ile tirmanis yapamiyor
    normal saat ile tirmanis yapan vatandasin dagcilik bilgisini saatiyle orantilarsak o vatandasin geri donmesi pek mumkun gozukmuyor vesselam
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HELLOWEEN
    HELLOWEEN's avatar
    Dişi
    dağın tepesinde tersine basıncın düşük olması lazım diil mi??bence saatin içindeki havanın basıncı fazla gelir ve saat dışa doğru patlar:))))
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acizmendi
    acizmendi's avatar
    Erkek
    sorunun cevabi basincla aslinda dolayli sekilde alaklidir ama asil sebep cok farklidir. dusunmeye devam edelim..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BartheZ
    BartheZ's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    mekanik saatlerin calisma prensibinin basinc değil yer cekimi oldugunu saniyordum. Hatta hareketlenmeden doğan ivme vs. vs.
    Dağin tepesinde adamin saatindeki akrebin ve yelkovanın ucundan mgh(dağ) asilir, yerdekinden mg(adamin boyundan biraz daha az)h asilir.

Hatta mekanik saat devri Galileo'nun actigi bi devirdir. miknatis mantigiyla da calisiyor olabilir, bir seyler ivme kazaniyor ve kinetiği diğer kutupta 0 oluyor, ordan tekrar geriye dönüyor falan filan.. Henüz yeni okumustum bunlarla ilgili bir seyler. anlasilan okurken aklim baska yerlerdeymis. yarin okur cevaplarim.

on error go to hell
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    http://www.andre-michelle.com/studies/cable_clock.htm
    buyrun size basincan bunalmis bir saat :)
    esnek bir saat uygulamasi dedikleri bu olmali
    sayfayi actiktan sonra sistemizdeki saati bir ileri bir geri alin gorun esnekligi

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acizmendi
    acizmendi's avatar
    Erkek
    ipucu: basincla alakali cunku agir molekuller yer yuzune daha yakin bulunmakta
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acizmendi
    acizmendi's avatar
    Erkek
    ipucu: saat firmalari saatlri yaparken dag tepesindeki yogunlugu baz almazlar.
Toplam Hit: 2470 Toplam Mesaj: 11