folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Debian - Nginx - Nano Reboot Sonrası Degisen Konfigurasyon Problemi

Debian - Nginx - Nano Reboot Sonrası Degisen Konfigurasyon Problemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tarzan
    tarzan's avatar
    Erkek

Merhaba millet.

Nginx ile php-fpm calistiriyorum. Daha oncede .conf dosyami yazdiktan sonra reset attigimda calismama problemi ile karsilasmistim. Onemsemedim ama bunda baska bir sorun mu var, nano ile alakali bir sorun mu var anlayamadim. nano bazen cache de dosya tutuyor uzerine yazilsin mi ya da bak bunu aciyorum gibi soruyor. Genellikle disaridan kopyalama islemi yaptigim icin onaylayip dosyayi aciyordum.

Prestashop denedim en son. Kurdum iyzico ekledim hersey guzel derken gece reboot yapmistim. Simdi yine yonlendirme hatasi aliyorum. Bu hatayi 2 gun oncede veriyordu.

service nginx {stop, start, restart} yada systemctl {stop, start, restart} nginx.service islemlerinden sonra normal calisan conf dosyasi birden bire reboot islemi sonra calismamaya basliyor. Aklima bir tek editor geliyor. Boyle birsey ile karsilasan var mi? Bu sorunun nasil onune gecerim?

nginx versiyonu: 1.20.1, debian versiyonu: debian 10, nano versiyon: 3.2

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını itiyat haline getiren milletler; önce haysiyetlerini, sonra istikballerini daha sonra da hürriyetlerini kaybetmeye mahkumdurlar. M. Kemal Atatürk
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crystalmeth
    crystalmeth's avatar
    Erkek

hocam reboot sonrası servis başlamıyor olabilir mi?

reboot sonrası nginx -t ile confu kontrol edip daha sonra systemctl status nginx.service ile bakar mısın hata varsa döner zaten yada syslog baksana bi

“Fortes Fortuna Adiuvat”
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tarzan
    tarzan's avatar
    Erkek

Sistem basliyor error loglarinda bir hata yok. Ama reboot sonrasında nasıl oluyorsa boyle bir sorun oluyor. Yonlendirme hatasi mesela kurarken bir hata verdi diyelim. Cozuyorum onu. Calisiyor diye baska islere bakiyorum. Sonra yeniden baslatinca bir bakiyorum ayni sorun. Yedek alip yuklesem olabilir derim. Ama bu siteleri isteyene gostermek icin kullaniyordum. Aktif kullanimda degil. Botlardan baska ziyaretcisi yok yani.

Bu olayi fark ettigimden beri error loglarina olsun systemctl status nginx.service olsun hep bakiyorum. Zaten nginx baslayamadiginda uyari veriyor. Vermesede bakiyorum yeniden. Cozulen ayni hataya nasil donuyor anlamadim.

Not: Bu siteler ayni domaine ait subdomainlerde yayinlaniyor. Bu sorunla daha oncede karsilastim. Onda son .conf dosyasinin yedegi oldugu icin yukledim duzeldi. Simdi bunun yedegi yok. Aklima nano geliyor bir tek. Mail sunucusu, ftp, panel falan yok. ftp icin drive atip cekiyorum yada python la kucuk bi ftp olusturup onunla hallediyorum. Tek harici kullandigim nano kaliyor geriye. Olmazsa biraz daha bakayim bir konfigurasyonu vardir belki.

tarzan tarafından 16/Tem/21 14:38 tarihinde düzenlenmiştir

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını itiyat haline getiren milletler; önce haysiyetlerini, sonra istikballerini daha sonra da hürriyetlerini kaybetmeye mahkumdurlar. M. Kemal Atatürk
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    tarzan bunu yazdı

Sistem basliyor error loglarinda bir hata yok. Ama reboot sonrasında nasıl oluyorsa boyle bir sorun oluyor.

bu cümle önemli, yaptığın değişiklikler kaydoluyor ama reboot atınca ne yaptıysan gidiyor diyorsun hocam; nano öyle bir önbellek mekanizmasıyla çalışmıyor, sen ctrl+o enter ctrl+x yaptın mı o dosya artık tamamen kayıtlıdır ve önceki haline dönme olayı vb. yapmaz

sistemi tara hocam virüs girmiş olabilir veya disk-os ile ilgili bir sorun olabilir gibime geliyor

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tarzan
    tarzan's avatar
    Erkek

Kayıt ediyorum, sonra nginx i kapatip, tekrar baslatiyorum. Yaptigim degisiklik calisiyor ya ondan sonra baska bir sey icin debiani reboot ettikten sonra enteresan bir sekilde geriye dondugunu fark ettim. Demin yine tekrar etti. error loglarina yansiyan bir durum yok.

Demin yine yonlendirme hatasi verdi. Saniyorum bu sefer prestashop ile ilgili bir durum oldu. Hata ayıklama moduna alip bakiyorum simdi. Tarayicida cok fazla yonleniyor diye bir hata cikti. Sonra yine duzeldi. Letsencrypt gecen gunu bunun aynisini yapmisti. Nano editor masum olabilir.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    tarzan bunu yazdı

debiani reboot ettikten sonra enteresan bir sekilde geriye dondugunu fark ettim. Demin yine tekrar etti. error loglarina yansiyan bir durum yok

cronları, servisleri ve açılışta başlayan dosyaları kontrol et hocam

çok büyük ihtimalle sorunun bunlarla alakalı

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    tarzan bunu yazdı

debiani reboot ettikten sonra enteresan bir sekilde geriye dondugunu fark ettim. Demin yine tekrar etti. error loglarina yansiyan bir durum yok

cronları, servisleri ve açılışta başlayan dosyaları kontrol et hocam

çok büyük ihtimalle sorunun bunlarla alakalı

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek

hazır bir panel vs kullanıyor musun ? bu panelin servisi nginx dosyasını domaine göre otomatik konfigure ediyor olabilir mi ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tarzan
    tarzan's avatar
    Erkek

@Genki yok hocam ssh ile baglanip gerekiyorsa pyftplib ile bi ftp server calistiriyorum onuda kapatinca nginx ve php disinda suan birsey calismiyor. fail2ban var bi tek onuda esnettim. Banliyordu surekli.

@yalinyalniz suan bir sorun gorunmuyor. Kontrol etmedigim birsey kalmadi. clamav, rkhunter, chkrootkit calistirdim en son. Bu yonlendirme hatasini letsencrypt e gectikten sonra almistim. Saniyorum bunlardan kaynakli gecici bir sorun suanki. Daha once benzeri bisey yasadigim icin icime kurt dustu.

Simdilik bir sorun bulamadim. Yine olursa bir up yaparim daha detayli bakariz. Sagolun beyler. Hetznere ziraat odeme yapamadi. Bu naziler kurcalamis olabilir ((: Karti kayit ederken 0 euro cekiyolar. Yanlislikla kayit et dedim. Banka supheli islem demis. Bunlarda silemeyiz karti diyor. Paypal kullan diyor. Ne anlattiysam anlamadilar. Basa donduk yine. 3d securenin Allah belasini versin.

"Dear Client,

We tried to charge your credit card once again, but it failed.

Please pay the outstanding amount using another payment method.

You can use PayPal or a bank/wire transfer."

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    tarzan bunu yazdı

You can use PayPal or a bank/wire transfer."

maalesef kart geçmiyorsa paypal ile ödeme yapman lazım, forumda güvenilir arkadaşlar var yardımcı olabilecek

let's encrypt sorun yaratmamalı bu arada, configte ekledikleri birkaç satır kod duplicate olsa bile sorun yaratmıyordu bildiğim ki o satırlar varsa tekrar açmamalı normal koşullarda

bir şey olursa bu konudan devam edebiliriz

Toplam Hit: 675 Toplam Mesaj: 10
debian 10 nginx .conf debian nano