Debian Non-Free Ne Demek Oluyor ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

https://packages.debian.org/wheezy/libapache2-mod-fastcgi

Nedir, ne değildir bu non-free olayı ?

ozgunlu tarafından 22/Ara/15 12:15 tarihinde düzenlenmiştir

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Şurada bahsedilenlere uymayan paketler.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

DFSG (Debian Free Software Guidelines) non-free bir distribution bir yazılım geliştirdiğin zaman bu debian sürümünde paralı satabiliyorsun diye biliyorum. Bunun için DFSG şikayet etsende bir sorun olmuyor sanırsam. Ancak debian community distribution ı non-free den restricted e alırsa ozaman DFSG politikasına uymak zorunda yazılımı geliştiren diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltsinler.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    janni bunu yazdı

DFSG (Debian Free Software Guidelines) non-free bir distribution bir yazılım geliştirdiğin zaman bu debian sürümünde paralı satabiliyorsun diye biliyorum. Bunun için DFSG şikayet etsende bir sorun olmuyor sanırsam. Ancak debian community distribution ı non-free den restricted e alırsa ozaman DFSG politikasına uymak zorunda yazılımı geliştiren diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltsinler.

hocam şimdi ben bunu ubuntuya kurmak için (ubuntu da multiverse diye geçiyor non-free), bi klasördeki multiverse diye geçiyor, onu yükleme şeyini açtım. 

gittim indirdim, kurdum sıkıntısız. ama ubuntu multiverse için = Multiverse - Software that is not free.

böyle diyor, şimdi bu benden para mı alacak, nereden alacak neye göre alacak. hiçbirşey anlamadım. 

free değil diyor ama kurmama izin veriyor O.o

bir de google cloud' da sistem oradan mı kitleyecek ?

ozgunlu tarafından 22/Ara/15 13:14 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Onlar seni bulur ve parayı alırlar sen merak etme :D

non-free'den kasıt sadece paralı değil aynı zamanda o programı değiştirip dağıtıp dağıtamayacağınıda belirliyor.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Onlar seni bulur ve parayı alırlar sen merak etme :D

non-free'den kasıt sadece paralı değil aynı zamanda o programı değiştirip dağıtıp dağıtamayacağınıda belirliyor.

hocam kaç para bunların piyasası, bi yerde fiyat göremedim de :D

bir de bunlar benim işime mi karışacak yani ? benim bunu bir image server için kullanmam gerekiyor, adamları kandıramaz mıyız :D

do something get my feet used to it gibi :/

ozgunlu tarafından 22/Ara/15 13:49 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek
    ozgunlu bunu yazdı
    janni bunu yazdı

hocam şimdi ben bunu ubuntuya kurmak için (ubuntu da multiverse diye geçiyor non-free), bi klasördeki multiverse diye geçiyor, onu yükleme şeyini açtım. 

gittim indirdim, kurdum sıkıntısız. ama ubuntu multiverse için = Multiverse - Software that is not free.

böyle diyor, şimdi bu benden para mı alacak, nereden alacak neye göre alacak. hiçbirşey anlamadım. 

free değil diyor ama kurmama izin veriyor O.o

bir de google cloud' da sistem oradan mı kitleyecek ?

Kurduğun için gelip senden para alma gibi bir şey değil hocam.

Linux dağıtımlarında repositories dediğimiz apps, dirvers etc...leri indirdiğiniz alanı kullanımda sıkıntı çıkacaktır. Yani işletim sistemi ile alakalı değil. Sen istiyorsan kurmuş olduğun distrubition için yazılım geliştirip satabilirsin fakat repositories deki bir software e ulaşmak için senden licence veya ücret talep edebilir hatta bedava olsa dahi bir sorun çıktığında support alamayacaksın dırıdır özeti :)

Toplam Hit: 1213 Toplam Mesaj: 7
debian non-free nedir?