Değişken Üretmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

merhabalar;

gece gece aklıma takılan bir soru var hocalar ama bu saatte tam olarak google a ne istediğimi anlatamadım belki sizlere anlatabilirim.

hepinizin bildiği üzere değişken türleri var int,long gibi mesela ulong değişkeni 18,446,744,073,709,551,615 gibi bir tam sayıyı tutabiliyor aklında.

şimdi sormak istediğim soru(lar) şu

bu değişkenin kapasitesini arttırabilirmiyim ? arttırabilirsem ne kadara kadar nasıl arttırabilirim ? 

eğer arttıramıyorsam yada arttırdığım halde yeterli gelmiyor ise kendim bir değişken sınıfı oluştabilirmiyim ? 

örnek olarak furkan adında bir değişken sınıfı ve ulong değişkeninin tuttuğu sayının 10 katı büyüklüğünde tam sayı değişkeni oluşturabilirmiyim ? nasıl yapabilirim ?

birde var sayalım ki oluşturdum bu yeni furkan değişkeni standart değişkenlerden daha fazla sayı tuttuğu için bu değişkenler arası matematik işlemlerinde sıkıntı çıkarmı ?

çıkarsa bu benim işlemcimin gücünden mi kaynaklanır ?

eğer işlemci gücünden kaynaklı ise şöyleki bende i7 işlemci var ve ben bu yeni değişken türünü oluşturup projede işlem yapıyorum sıkıntı yok ama i3 bir makine aynı işlemi yaparken sorun yaşarmıyım ? yaşarsam elimdeki işlemcinin matematik kapasitesini nasıl ölçerim?

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

Up olsun

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    slim_38
    slim_38's avatar
    Erkek

Hoca yanlış anlamadıysam bunun için mimariyi tamamen değiştirmek gerekmez mi ? 

Münferidin münasıbı mükafatından mütefekkir olandır
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buzukatak
    buzukatak's avatar
    Erkek

bu değişkenin kapasitesini arttırabilirmiyim ? arttırabilirsem ne kadara kadar nasıl arttırabilirim ?

Olmaz.

eğer arttıramıyorsam yada arttırdığım halde yeterli gelmiyor ise kendim bir değişken sınıfı oluştabilirmiyim ?

Evet oluşturabilirsin.

örnek olarak furkan adında bir değişken sınıfı ve ulong değişkeninin tuttuğu sayının 10 katı büyüklüğünde tam sayı değişkeni oluşturabilirmiyim ? nasıl yapabilirim ?

Evet mümkün. Ama amaç üzüm yemekse gerek olmayabilir.

birde var sayalım ki oluşturdum bu yeni furkan değişkeni standart değişkenlerden daha fazla sayı tuttuğu için bu değişkenler arası matematik işlemlerinde sıkıntı çıkarmı ?

Her türlü ihtimali değerlendirmek yeni bir veri türünün yaratıcısı olarak senin sorumluluğunda. Evet sıkıntı çıkabilir, çılgınca test etmelisin.

çıkarsa bu benim işlemcimin gücünden mi kaynaklanır ?

Büyük ihtimalle hayır, bir sürü başka pis işler dönebilir.

.Net 4.0'dan beri böyle bir ihtiyaca cevap olarak System.Numerics uzayında BigInteger adlı bir koçyiğit var. Bu sayının sınırı sistem kaynakları kadar, büyük sayılarla cenk edebilirsin.

Nasıl yapabilirim demiştin. Vallahi pis iş.

İki 128-bit integer kütüphane örneği. Ben ikisini de (veya bir başka 3. parti kütüphane) kullanmadım ama incelemek için uygun olur.

http://int128.codeplex.com/

https://github.com/ricksladkey/dirichlet-numerics

Veya bahsettiğim BigInteger'in kaynak kodlarına da bakabilirsin.

https://referencesource.microsoft.com/#System.Numerics/System/Numerics/BigInteger.cs

anlıyorum.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

Bakınız nesne 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
Toplam Hit: 1244 Toplam Mesaj: 5
matematik değişken sayılar