folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Dell İnspiron Format Yardımı

Dell İnspiron Format Yardımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    diener
    diener's avatar
    Erkek

arkadaşlar bir arkadaşın dell inspiron marka dizüstü bilgisayarına format atmak istiyoruz. bilgisayar 2-3 aylık. elimizde windows cdsi yok. bu makinelerin içinde format için özel bir windows var mı ?  formatı nasıl başalatabiliriz ?

OYUN BİTİNCE ŞAH DA PİYON DA AYNI KUTUYA KOYULUR... ÜŞENİYORUM ÖYLEYSE YARIN...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatihari41
    fatihari41's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kardeş 1 sene önce i3 n5010 3 ay önce i5 n5010 aldım ikisindende win764 bit home basic cıktı hepsindende cıkıyor dell'lerde diye biliyorum kurtarma cd leri

FthAяI(!)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

bilgisayarım sağ tık. ordan yönet e gir. ordanda disk yönetimine gir. orada eğer normalde bilgisayarım da görünmeyen bir par varsa ve adıda ön yükleme v. gibi bişeyse (eisa diye faland geçer.) recover partı var demektir. user manuel den hangi tuşla aktif olduğuna bakıp format atabilirsin.

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Egemen54
    Egemen54's avatar
    Erkek

Dell inspiron N5110 kullanıyorum. Şu anda bende recovery için ayrılmış 15 GB alan mevcut. Yüksek ihtimalle sizde de recovery alanı vardır.

@Düzenleme : Dell marka notebooklarda recovery için bilgisayar açılırken Ctrl+F11 e basmak gerekiyormuş. Daha sonra recovery ekranı geliyormuş vs. vs. Ancak bu özellik kullanılmadan önce cd ile format atıldığı takdirde aktifliğini kaybedebiliyormuş. Notebook açılırken Ctrl+F11 e basarak format atmayı deneyin, olmazsa buraya tekrar yazın halletmeye çalışırız.

Bilginin efendisi olmak için, çalışmanın kölesi olmak gerekir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosmic
    Cosmic's avatar
    Erkek

bendede ayrılmış alan var o şekilde ama sadece ayrılmış içi boş :) sistemsiz aldım :)

Bittik biz bittik
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatihari41
    fatihari41's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kendi içinde ayrılmış recover bölümü ile format atmayı denerseniz bilgisayarınızdaki şikayetler devam edebilir cunku recover fabrika görüntüsünü yukler ama virüstü gec acılması kasılmasını değiştirmez.. elinde pc ile gelen cd var ise 2. mesajımda gercek formatın nasıl atıldıgını yazıyorum bekleyin.. Dell serileri için

FthAяI(!)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatihari41
    fatihari41's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

ARKADAŞLAR EN ORJİNAL HİÇ Bİ YERDE BULAMAYACAGINIZ BİLGİDİR BEN DELL E ŞİKAYET ETMİŞTİM FORMAT DERDİME DERMAN OLMUYOR DİYE UZUN YAZIŞMALAR SONUCUNDA BU YAZIYI BANA HAZIRLADILAR BENDE BURADA PAYLAŞIYORUM..

Windows 7 64 BIT(INSPIRON N5010)

İşleme başlamadan önce bilgisayarınızdaki bilgileri yedeklemeyi lütfen ihmal etmeyiniz. Çünkü bu işlem sonucunda bilgisayarınızdaki bilgiler silinecektir.

ISLETIM SISTEMINI KURMAK ICIN

Bilgisayarinizin isletim sistemi ve driverlarinin tumu kurulmadan internete baglanmaminizi oneriyoruz.

Bilgisayarin acma kapama tusuna basip biraktiktan hemen sonra Dell yazisini gorur gormez F2 tusuna araliklarla basarak BIOS ekranina ulasiriz.

BIOS` a girilip advanced bolumunde SATA Operation AHCI secenegi ATA yapilir.

Bilgisayarımızı yeniden kapatıp tekrar açıyoruz. Karşımıza DELL logosu geldiğinde sürücü tercihi sayfası gelene kadar F12 tuşuna aralıklarla basıyoruz. Ekranda sürücü listesi çıkacaktır.

Aşağıda olduğu gibi:

Internal HD

CD/DVD

NIC

Burada CD/DVD secilir enter tiklanir. CD ya da DVD`den on yukleme icin bir tusu tiklayiniz uyarisi gorulur gorulmez ise hemen vakit kaybetmeden bir tus tiklanir ve windows kurulumu baslar.

Win 7 Kurulum aşamaları:

Windows kurulum dosyalarını yüklüyor.

Kurulum dosyaları hazırlandıktan sonra kurulum dilini, zaman ve yerel ayarlar için ülkeyi ve klavye dilini seçiyoruz.

Sonraki adımda kurulumu başlatmak için Install Now (Simdi Yukle) yazısına tıklıyoruz.

Karşımıza lisans ve kullanım koşulları geliyor.I accept the license terms (Lisans Kosullarini Kabul ediyorum) kutusunu işaretleyip next düğmesine tıklayalım.

. Custom (advanced) OZEL seçeneği ile yeni bir kurulum yapabiliriz.OZEL seçeneği seçip devam ediyoruz.

Windows 7'yi kuracağımız sabit disk bölümünü bir kez tiklayip seçiyoruz.

Surucu secenekleri gelismis i tikliyoruz

PARTITION YAPMAK ICIN

önce BICIMLENDIR (FORMAT) sonra da SİL (DELETE) yapmakta fayda var.

Kurulumun yapılması için seçeceğiniz bölüm için ne kadar bir alana ihtiyacınız olduğunu belirliyorsunuz. Pencerede “YENİ” ya da seçeneğinize tıklıyorsunuz ve orada örneğin 70 GB bir bölüm açmak için kutunun içine 71680 yazarız (1024 KB = 1 GB eder) ya da 50 GB’lık bir bölüm için 51200 yazarız. UYGULA’yı tıklayınız. Bunu onayladıktan sonra bir sonraki pencerede Hard Disk’in geri kalanı için tanımlanmamış bölüm diye adlandırır. Burayı tıklayıp rakamlarında herhangi bir değişiklik yapmadan YENİ’ye basarız ve daha sonra UYGULA seçeneğini tıklarız ve burası da üçüncü bir bölüm olarak oluşturulur.

Bu aşamadan sonar birden cok bolum olusturmussak ornegin C: ve E: bölümlerinden (C: yi seçerek) Windows’unn hangi bölüme yüklenmesini tercih ediyoruz ve İLERİ tercihini tıklıyoruz. Kurulum işlemi Masaüstü çıkana kadar devam edecektir.

Masaüstü oluşturuluyor.

İşte windows 7 yi kurduk ve masaüstü açıldı.Bundan sonraki resimlerde windows 7 içinde çeşitli bölümleri görebilirsiniz.

Ardindan

Masa ustune gelindiginde CD/DVD surucusune Drivers and utilities DVD`si takilir ve `exe calistir` secilerek kurulur ve islem ilerletilir ve next denilerek My system`e ulasilir. My Sistem basligi altindaki asagidaki driverlar tek tek kurulur ve eger bilgisayari yeniden baslatmayi onerirse bunu kabul edelim ve kuruluma kaldigimiz yerden devam ediyoruz.

System Utilities basligi altindaNotebook System Software

Chipset basligi altinda Intel Express Mobile Chipset Driver (ya da )

Chipset basligi altinda (Express Chipset Family) (Ya da)

Chipset Basligi altinda Intel driver Management Engine Interface

Video Basligi altinda Mobile Intel® GM45 Video Controller (UMA) (bunlardan biri)

Video basligi altindaATI Mobility Radeon HD4330 Video Controller (Discrete) (bunlardan biri)

Audio basligi altinda Realtek® ALC269Q Audio Driver 1

Network basligi altinda Realtek RLT8111D Gigabit Ethernet 1

Chipset basligi altinda Realtek® RTS5158E Media Card Controller 1

Network basligi altinda Wireless driver (if applicable) 1

Input device Driver ya da Mouse & Keyboard basligi altinda Dell Touch Pad Driver

Network basligi altinda Dell™ Wireless 365 2.1 Bluetooth® Adapter 1

Son olarak Internetteki http://support.dell.com sayfasinda once Support For Home User bolumundeki Start Here tiklanir ardindan Drivers & Downloads bolumu tiklanir cikan pencerede Enter a Tag secilerek olusan bosluga Service Tag numarasi yazilir ve Driver sayfasina ulasiriz. Burada Utilities ya da Applications Basligi altinda Quickset kurulur.

FthAяI(!)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Egemen54
    Egemen54's avatar
    Erkek

fatihari41 bunu yazdı:
    -----------------------------

ARKADAŞLAR EN ORJİNAL HİÇ Bİ YERDE BULAMAYACAGINIZ BİLGİDİR BEN DELL E ŞİKAYET ETMİŞTİM FORMAT DERDİME DERMAN OLMUYOR DİYE UZUN YAZIŞMALAR SONUCUNDA BU YAZIYI BANA HAZIRLADILAR BENDE BURADA PAYLAŞIYORUM..

İşleme başlamadan önce bilgisayarınızdaki bilgileri yedeklemeyi lütfen ihmal etmeyiniz. Çünkü bu işlem sonucunda bilgisayarınızdaki bilgiler silinecektir.

Bilgisayarinizin isletim sistemi ve driverlarinin tumu kurulmadan internete baglanmaminizi oneriyoruz.

Bilgisayarin acma kapama tusuna basip biraktiktan hemen sonra Dell yazisini gorur gormez F2 tusuna araliklarla basarak BIOS ekranina ulasiriz.

Bilgisayarımızı yeniden kapatıp tekrar açıyoruz. Karşımıza DELL logosu geldiğinde sürücü tercihi sayfası gelene kadar F12 tuşuna aralıklarla basıyoruz. Ekranda sürücü listesi çıkacaktır.

Aşağıda olduğu gibi:

Internal HD

CD/DVD

NIC

Burada CD/DVD secilir enter tiklanir. CD ya da DVD`den on yukleme icin bir tusu tiklayiniz uyarisi gorulur gorulmez ise hemen vakit kaybetmeden bir tus tiklanir ve windows kurulumu baslar.

Win 7 Kurulum aşamaları:

Kurulum dosyaları hazırlandıktan sonra kurulum dilini, zaman ve yerel ayarlar için ülkeyi ve klavye dilini seçiyoruz.

Sonraki adımda kurulumu başlatmak için Install Now (Simdi Yukle) yazısına tıklıyoruz.

Karşımıza lisans ve kullanım koşulları geliyor.I accept the license terms (Lisans Kosullarini Kabul ediyorum) kutusunu işaretleyip next düğmesine tıklayalım.

. Custom (advanced) OZEL seçeneği ile yeni bir kurulum yapabiliriz.OZEL seçeneği seçip devam ediyoruz.

PARTITION YAPMAK ICIN

Kurulumun yapılması için seçeceğiniz bölüm için ne kadar bir alana ihtiyacınız olduğunu belirliyorsunuz. Pencerede “YENİ” ya da seçeneğinize tıklıyorsunuz ve orada örneğin 70 GB bir bölüm açmak için kutunun içine 71680 yazarız (1024 KB = 1 GB eder) ya da 50 GB’lık bir bölüm için 51200 yazarız. UYGULA’yı tıklayınız. Bunu onayladıktan sonra bir sonraki pencerede Hard Disk’in geri kalanı için tanımlanmamış bölüm diye adlandırır. Burayı tıklayıp rakamlarında herhangi bir değişiklik yapmadan YENİ’ye basarız ve daha sonra UYGULA seçeneğini tıklarız ve burası da üçüncü bir bölüm olarak oluşturulur.

Bu aşamadan sonar birden cok bolum olusturmussak ornegin C: ve E: bölümlerinden (C: yi seçerek) Windows’unn hangi bölüme yüklenmesini tercih ediyoruz ve İLERİ tercihini tıklıyoruz. Kurulum işlemi Masaüstü çıkana kadar devam edecektir.

Masaüstü oluşturuluyor.

İşte windows 7 yi kurduk ve masaüstü açıldı.Bundan sonraki resimlerde windows 7 içinde çeşitli bölümleri görebilirsiniz.

Ardindan

Masa ustune gelindiginde CD/DVD surucusune Drivers and utilities DVD`si takilir ve `exe calistir` secilerek kurulur ve islem ilerletilir ve next denilerek My system`e ulasilir. My Sistem basligi altindaki asagidaki driverlar tek tek kurulur ve eger bilgisayari yeniden baslatmayi onerirse bunu kabul edelim ve kuruluma kaldigimiz yerden devam ediyoruz.

Video Basligi altinda Mobile Intel® GM45 Video Controller (UMA) (bunlardan biri)

Video basligi altindaATI Mobility Radeon HD4330 Video Controller (Discrete) (bunlardan biri)

Input device Driver ya da Mouse & Keyboard basligi altinda Dell Touch Pad Driver

Son olarak Internetteki http://support.dell.com sayfasinda once Support For Home User bolumundeki Start Here tiklanir ardindan Drivers & Downloads bolumu tiklanir cikan pencerede Enter a Tag secilerek olusan bosluga Service Tag numarasi yazilir ve Driver sayfasina ulasiriz. Burada Utilities ya da Applications Basligi altinda Quickset kurulur.

Eyvallah hoca. Ben de Dell ile benzer bir sorun sebebi ile görüşmüştüm. Yukarıda yazdıklarını sözlü olarak söylemişlerdi not alabildiklerimi almıştım. Paylaşman güzel oldu.

Bilginin efendisi olmak için, çalışmanın kölesi olmak gerekir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mclaren
    mclaren's avatar
    Erkek

Akadasim ctrl+f11  veya benim yontemim baslangicta f8 e bas  3-5 kere  sana secenek verecek  bilgisayarimi onar  guvenli mod da ac  vs...

onari sec ilerki asamalarda sana tekrardan secenekler verecek toshiba system tool  gibi birsey  onda fabrika ayarlarina (ilk gunku haline donus) diye bir secenek verir onu tikla birkac  ok den sonra o formatida atar sistemide kurar sen arkana yaslan.. Birde  sonda pc adi psw  falan var onlari  verirsin  tamam.. Orjinal imagini kullanmak istiyorsan bu yolu izleyeceksin..Eger disardan cd kullanirsan  orjinal isletim sistemin gider..

Siz arkadaslarimdan rica ediyorum lutfen sirk, hayvanat bahceleri veya gosteri havuzlari denen o iskence kamplarini ziyaret etmeyin , ettirmeyin. Ozgurluk sadece insanlar icin gecerli bir kavram degildir. --------------------------- SINCE 2001 TILL FOREVER TBT Güçlü bir halk lidere ihtiyaç duymaz. E.Z
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ugur0
    ugur0's avatar
    Erkek

konuyu hortlatacam ama neyse. yav format attım makinaya n5110 15r işte. recovery cd si olusturmadan yaptım bu işi tabi simdik driver fln yok nete baglanmıo vs. recovery kısmı duruyo hdd de bunu cd ye cekebilme durumum varmıdır acep yada hdd üzerinden bi recovery yapabilmek fln biraz denedim öle bişilerde dvd istiyo paso beceremedim:/

imza
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sansar55
    sansar55's avatar
    Erkek
    EgmnCyln bunu yazdı

fatihari41 bunu yazdı:

Aşağıda olduğu gibi:

Internal HD

CD/DVD

NIC

Win 7 Kurulum aşamaları:

PARTITION YAPMAK ICIN

Masaüstü oluşturuluyor.

Ardindan

Eyvallah hoca. Ben de Dell ile benzer bir sorun sebebi ile görüşmüştüm. Yukarıda yazdıklarını sözlü olarak söylemişlerdi not alabildiklerimi almıştım. Paylaşman güzel oldu.

cizik

- ahmet abi sen hala ölmedin mi ya? - yok yok ölmedim - e öldü demişlerdi? - yok ölmedim
Toplam Hit: 43986 Toplam Mesaj: 11