folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Derin Öğrenme - Görüntü Çözünürlükleri?

Derin Öğrenme - Görüntü Çözünürlükleri?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Hocalar ders projesi olarak etiketleme yapıyorum. Bu kapsamda fotolar çekiyorum. Elimde ayrıca etiketlenmiş datalar var. Fakat bu dataların boyutları 400x400. benim etiketlememde bu çözünürlüklerin tutması şart mı? 

Bunun için yüksek çözünürlükte çektiğim bir fotoyu, adobe ile çözünürlüğünü mü düşürmeliyim? Veya daha mantıklı bir yolu var mı?

Şayet telefonum biraz sıkıntılı yakın çekimde odaklamıyor.

banneduser tarafından 20/Nis/22 09:11 tarihinde düzenlenmiştir

ride or die..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek

Datanın boyutu ne kadar fazla olursa öğrneme sureci uzuyor die biliorum

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    Mx0TBT bunu yazdı

Datanın boyutu ne kadar fazla olursa öğrneme sureci uzuyor die biliorum

orası öyle hocam da benim merak ettiğim her bir layer için imgeyi küçültüp belirteçler çıkarıyorsun. Bu yüzden  imge boyutları önemli  diye düşünüyorum fakat tam bir bilgim de yok.

ride or die..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

fotograf boyutu önemli degildir hocam ama bu daha cok senin uygulaman ile ilgili bir sey. Yani classification yaparken neye göre yapiyorsun? Eger atiyorum 20 pixel soldan, 20 pixel yukaridan basla gibi sabit degerlerin varsa fotografin boyutu önemli. Yok eger belirli bir mantik üzerinden gidiyorsan (pixelleri tararken ilk buldugun 255,255,255 degerinden itibaren basla gibi) o zaman fotografin boyutunun önemi yok.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

fotograf boyutu önemli degildir hocam ama bu daha cok senin uygulaman ile ilgili bir sey. Yani classification yaparken neye göre yapiyorsun? Eger atiyorum 20 pixel soldan, 20 pixel yukaridan basla gibi sabit degerlerin varsa fotografin boyutu önemli. Yok eger belirli bir mantik üzerinden gidiyorsan (pixelleri tararken ilk buldugun 255,255,255 degerinden itibaren basla gibi) o zaman fotografin boyutunun önemi yok.

hocam resnet gibi mimarileri kullanacağım. onlarda öğrenme sırasında, layerlardan geçirirken -imgelerden özellik çıkarırken- imge boyutlarını küçültüyordu. O yüzden bu  durumu merak ettim. Yani benim imgem 400x400 yerine 350x350 olursa çıkaracağı featurelar daha küçük çözünürlükte olacak. İki farklı boyut benim için sıkıntı oluşturur mu hocam

ride or die..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kelebeksim
    kelebeksim's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

derin öğrenme diyor adam sen ne diyon ,

evet önemli görüntü çözünürlüğü yüksek olursa sittin sene sürer eğitim

sittin 60 yıl demek sixty den gelmiştir norveçli bir balıkçı olan umhadu istanbula ziyareti sırasında geçen muhabbetten dilimize oturmuş.

kelebeksim tarafından 19/Nis/22 21:19 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    kelebeksim bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

derin öğrenme diyor adam sen ne diyon ,

evet önemli görüntü çözünürlüğü yüksek olursa sittin sene sürer eğitim

sittin 60 yıl demek sixty den gelmiştir norveçli bir balıkçı olan umhadu istanbula ziyareti sırasında geçen muhabbetten dilimize oturmuş.

Orası tamam hocam da benim merak ettiiğim. elimde eğitim ve test için iki farklı çözünürlükte dosya var. Biri 400x400 diğeri 360x360. bu iki farklı çözünürlükte setleri birden kullansam sıkıntı yaşar mıyım? 

Konvolüsyon yaparken görüntü boyutları azalıyor? Set içerisinde farklı çözünürlükte görüntülerin olması sıkıntı yapar mı?

Alexnet konvolüsyon;

https://www.researchgate.net/publication/320052364/figure/fig1/AS:543136445198336@1506505227088/Scheme-of-the-AlexNet-network-used.png

ride or die..
Toplam Hit: 902 Toplam Mesaj: 7
derin öğrenme