Devlerin Zorbalığı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    paradox
    paradox's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra aklımda beni yiyip bitiren bir düşünceyle geri döndüm. Yandex'in Türkiye Rekabet Kurumu'na Google ile ilgili yaptığı başvurudan sonra artık dayanamadım ve düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Hem bir developer olarak hem de kullanıcı olarak internet ve bilişim dünyasında devlerin devletleşme değil de daha çirkin bir şekilde devletleşmeden bir önceki adım olan mafya ve zorbalaşma evresinde olduğunu düşünüyorum.

Spotify ve Apple Music arasında yaşanan büyük davalara yol açacak haksız rekabet konusu da buna bir örnek verilebilir. 

Bizim gibi küçük girişimci ve developerların uğraştığı durumlardan birine de kendimden örnek vereceğim, yakın zamanda Fal uygulaması yaptım, tasarımı ve algoritması gerçekten üzerinde aylarca çalışılmış, 16 adet main güncellemeler yapılmış bir çalışmaydı. Image Processing dahil edildi, gönderilen fala sonuç giderken kullanıcının konumundan hava durumuna kadar hesaplanan bir çalışmaydı. Google Store'da yayınlandık fakat Apple kabul etmedi. Çok fazla Fal uygulaması var markette dedi. Bu farklı dedim, Google Play'de şimdiden 30K kullanıcısı var dedim, kabul edilmedi. Yani, rekabet etmeme izin verilmedi, neden? Zamanında markete giremediğim, bilgi ve madii sermayem zamanında olmadığı için.

Herneyse, konuyu şuraya getiriyorum.. İnternet özgürlük değil miydi? Küçük girişimcilerin işletmelerini özgürce, coğrafya gibi kısıtlamalar olmadan genişletmesi değil miydi? Ben 90lı yılları yaşayan birisi olarak, bugünün devlerinden bu reklam sloganlarını gördüm. 

Bu konu hakkında uzun uzun konuşabilirim fakat sizi sıkmadan kafamda şekillendiremediğim ama olması gerektiğini düşündüğüm çok detaylanması gereken ve bu yüzden de insanların düşüncelerinin paylaştığı bir ortam yaratılması gerektiğini düşünüyorum. Hatta yakın zamanda bunun üzerine bir platform kurmayı planlıyorum. İnsanların düşüncelerini paylaşıp, çözüm ürettiği bir platform..

Ne çözümü?

Bilişim dünyasında demokrasi olması gerektiğini düşünüyorum, şu anda özellikle developer ve girişimci tarafında diktatörlük olduğunu düşünüyorum.

Bilişim dünyasının daha özgür, daha güvenli, daha saygılı bir hale gelmesi için neler yapılabileceği üzerine ciddi çalışmalar yapılması.. Örnek vermek gerekirse, yazılım tarafında Open Source ruhunun Open Marketleri olabileceğini düşünüyorum. (Güvenlik düşünülmeden değil tabi)

Son olarak daha önemli bir konuya değineceğim, 50 - 100 yıl içerisinde bildiğimiz devlet anlayışının kalkacağını ve Bilişim devlerinin bu görevi üstleneceği hakkında da bazı öngörülerim var, şu anda Google'ın Türkiye'ye kafa tutması basit bir örnek. Bu karar geri alınır alınmaz bilmiyorum, Google geri alırsa daha çok para kazanmak için alır, Türkiye büyük bir market bunlarda hepimiz hemfikiriz ama konu bu değil, şu anda istese Google Türkiye'ye rahat bir şekilde kafa tutar ve bunun arkasında durur.  

Para dijitalleşiyor (Coinler) ve daha çoğu yönden paradan çok daha üstün bir şekilde dijitalleşiyor. Devletleşmede bu yönde ilerleyecek gibi geliyor bana, nasıl olur ne olur bilmiyorum ama o günlere yaklaşırken daha demokratik, daha eşit bir ortam yaratmamız gerektiğini düşünüyorum..

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek
    paradox bunu yazdı

Merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra aklımda beni yiyip bitiren bir düşünceyle geri döndüm. Yandex'in Türkiye Rekabet Kurumu'na Google ile ilgili yaptığı başvurudan sonra artık dayanamadım ve düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Hem bir developer olarak hem de kullanıcı olarak internet ve bilişim dünyasında devlerin devletleşme değil de daha çirkin bir şekilde devletleşmeden bir önceki adım olan mafya ve zorbalaşma evresinde olduğunu düşünüyorum.

Spotify ve Apple Music arasında yaşanan büyük davalara yol açacak haksız rekabet konusu da buna bir örnek verilebilir. 

Dediklerinin resmini yazmışsın.geriside hukuki temenniler çıkmažı.dedemin yaptığı işi babam yapmadı babamın yaptığı işi ben yapmadım muhtemelen benim çocuklarımda geleceğin sektörlerinde olacaktır kaçınılmaz ufak bir genelleme ama fizik ve yazılım geleceğin anahtarı biz o açarları süper Mario gibi arayacağız eminim diye gider.....

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pineapplemen.
    sercoo
    sercoo's avatar
    Erkek
    paradox bunu yazdı

internet özgürlük değil miydi? Küçük girişimcilerin işletmelerini özgürce, coğrafya gibi kısıtlamalar olmadan genişletmesi değil miydi? Ben 90lı yılları yaşayan birisi olarak, bugünün devlerinden bu reklam sloganlarını gördüm.

lies and deception baby..

i might be a pineapple but you're a fineapple baby
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    paradox
    paradox's avatar
    Erkek
    sercoo bunu yazdı
    paradox bunu yazdı

internet özgürlük değil miydi? Küçük girişimcilerin işletmelerini özgürce, coğrafya gibi kısıtlamalar olmadan genişletmesi değil miydi? Ben 90lı yılları yaşayan birisi olarak, bugünün devlerinden bu reklam sloganlarını gördüm.

lies and deception baby..

:)

Toplam Hit: 1410 Toplam Mesaj: 4
google internet yandex sporify