folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Dijital Potansiyometre Entegresi Ve Alternatif Devre Çözümü [ ÇÖZÜLDÜ]

Dijital Potansiyometre Entegresi Ve Alternatif Devre Çözümü [ ÇÖZÜLDÜ]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Emrekaya13
    Emrekaya13's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhabalar. Benim bir elektronik kartı mikro denetleyici ile kontrol etme işlemim var. Gerekli çok işlemi yapabilecek kapasitedeyim. Çoğu işlemi yapabildim veri alma/gönderme/işleme vs. Ancak takıldığım bir konu, elektronik kartımda potansiyometre ile üzerindeki motoru çalıştıran bir sistem var. Ben bu sistemi elle değil de işlemciyle Görsel Arayüz ile yapmak istiyorum. Pwm sinyali göndererek bu karta bağlı olan potansiyometreyi iptal etmek istiyorum.  Kartın üzerindeki potansiyometreyi çıkartayım ,MCPxxxx/DSxxxx/ADxxxx dijital potansiyometre entegreleri  kullanayım dedim. Fakat bu  entegreleri kullanmasında sıkıntı çıktı. 1 hafta araştırdım net bir sonuç alamadım. (Türkçe kaynak yok denecek kadar az). Sizlerden isteğim, böyle bir devre için başka alternatifler var mıdır? Transistör/optokuplör vs kullandım fakat açık devre olayında emin olamadım. Devreyi çözümlemem çok zor, hazır devre. Bu konuda bana önerebileceğiniz elektronik devre tasarımı varsa çok makbule geçer. İyi çalışmalar.Vesselam..

Ayrıca Dijital potansiyometre entegresi kullanan arkadaşlarda yardımcı olursa sevinirim..

Potansiyometre ucundaki özellikler: 5 volt/1 .2 amper/10k pot değeri

Mod not. Konu basliklarinda yardim!!! gibi ifadeler kullanmak yasaktir. Bir de etiket girerken hashtag girmeye gerek yok, oraya girilen kelimelere tag olduklari ekstra bir sey yapmaya kalkmadan direkt malum oluyor.

Emrekaya13 tarafından 05/Eyl/16 17:59 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

http://arduino.stackexchange.com/questions/1844/how-to-emulate-an-analog-potentiometer-with-pwm şu fikir verebilir biraz.

Biraz daha ayrıntı verir misin hocam? Hangi entergreleri denediğinde ne sıkıntı çıktı?

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Emrekaya13
    Emrekaya13's avatar
    Erkek

@Lightsaber DS1868/mcp4131 Dijital potansiyometreleri Datasheet'inde gerektiği gibi kullandım. SPI haberleşme ile çalışıyor bu entegreler. Arduino'dan gerekli CLK/MOSI ve SS bağlantısını yaptım , gerekli kodları yazdım fakat bi randıman alamadım.

http://henrysbench.capnfatz.com/henrys-bench/arduino-output-devices/mcp41010-digital-potentiometer-arduino-user-manual/ Şu sitedeki gerekli olan herşeyi yaptım. Sorunumu hala çözemedim. Benim sorunuma çözüm olacağını düşündüm bu devreyi , ondan anlamak için uğraşıyorum. Fakat Elektronik kartım için alternatif çözümlere açığımm. 

!! Potansiyometreyi Mikroişlemci ile kontrol etmek asıl amacım. İyi çalışmalar..

Emrekaya13 tarafından 04/Eyl/16 17:41 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Emrekaya13
    Emrekaya13's avatar
    Erkek

DS1868 Entegresini çalıştırabildim sonunda! Sağolun..

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    Emrekaya13 bunu yazdı

Nasıl çalıştırdığını anlatta hocam forumun milletede faydası olsun. Rabbena, hep bana olmaz.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek
    DrKill bunu yazdı
    Emrekaya13 bunu yazdı

Nasıl çalıştırdığını anlatta hocam forumun milletede faydası olsun. Rabbena, hep bana olmaz.

18650 leri naptın hocam bu arada , ben rc arabamda denedim esc ye zarar verdi , peak akımı karşılayamadı

http://www.leyladansonra.com/
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    baristbt bunu yazdı
    DrKill bunu yazdı
    Emrekaya13 bunu yazdı

18650 leri naptın hocam bu arada , ben rc arabamda denedim esc ye zarar verdi , peak akımı karşılayamadı

Düz 18650 ler karşılayamaz hocam, onlar 5 - 8A veriyor o da MAX.

LG HE4 ler var onları seri bağlayıp normal lipo pil gibi kullanıyorum. HE4 20A continious 30A burst karşılayabiliyor. Hatta balance charge için kablo bile ayarladım :).

Pilleri patlatmadığına dua et hocam :D

DrKill tarafından 06/Eyl/16 01:20 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
Toplam Hit: 1312 Toplam Mesaj: 7
elektrik elektrik devre potansiyometre