folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Disk Bölümleme Ve Progrma Kurulumu

Disk Bölümleme Ve Progrma Kurulumu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

s.a. arkadaşlar usbden linux mint kurdum. kurarken yanlış kurdum. hddye fdisk formatı attım (: şimdi hddyi tek parça 500gb görüyo. bunu nasıl parçalayacam? 50,80,100 gblık falan bölümler açma derdindeyim. nerden nasıl yapılıyor?

linuxa atıyorum winamp kuracam. bunun normal setup dosyası olmaz heralde *.exe çalışmaz heralde bu tip şeylerde ne yapacam?

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Bahsedeceğim şey çözüm değil ama hem UP olsun, hem de ben de mi aynısıyla karşılaştım emin olayım.

Sanıyorum windows diski sanal olarak bölüyor ve kendi bildiği şekilde işlem yaptığından bölümlenmiş gibi davranıyor, ya da tüm işletim sistemleri aynı mantık çalışıyor.

Geçenlerde ben de bir linux mint sürümünü flash tan live olarak çalıştırmış ve HDD yi bütün olarak görmüştüm, ama win7 ayrı olarak görmekteydi. Acaba ben mi yanlış hatırlıyorum. Bir de sen baksana, belki dediğim gibidir.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    3Dxsolid
    3Dxsolid's avatar
    Erkek

linux de "gparted" adlı programdan yapabilirsin ama dönüşü olmaz veriler silinir.

Hayırlısı...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    3Dxsolid bunu yazdı

linux de "gparted" adlı programdan yapabilirsin ama dönüşü olmaz veriler silinir.

hoca indirdim ama çalıştıramadım. çift tıklayınca farenin işaretçisi değişiyo bişeyler oluyor gibi ama sonra hiçbişey olmuyor.

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    3Dxsolid
    3Dxsolid's avatar
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı
    3Dxsolid bunu yazdı

hoca indirdim ama çalıştıramadım. çift tıklayınca farenin işaretçisi değişiyo bişeyler oluyor gibi ama sonra hiçbişey olmuyor.

Hocam yüklemene gerek yok bu program default geliyor. linux a windows programlarını "wine" (winehq) aracılığı ile kurabilirsin.

Hayırlısı...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

%99 Ubuntu kullandığımdan Ubuntu için konuşayım. Mint için de aynıdır herhalde. Çok farklı olmaz.

Ubuntu LiveUSB ile çalıştırılmışsa, GParted yüklü olarak geliyor. Doğrudan çalıştırabilirsin. Şurada da detaylı anlatım var.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Kurulumda_elle_disk_b%C3%B6l%C3%BCmlendirme

Yakın olsak yüzyüze adım adım anlatırım da işte... :)

SWAP alanı ayırman gerekmez eğer en az 8gb RAM varsa.

-----------

Winamp doğrudan çalışmaz. Wine kurman gerekir ama onun da çok verimli çalıştığını düşünmüyorum.

Alternatif olarak Rhtymbox, Amarok gibi programlar var.

Müzikleri VLC player ile de çalabilirsin.

SkynetX tarafından 02/Oca/17 22:08 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 750 Toplam Mesaj: 6
linux disk bölümlendirme