folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder Div Width Yüzde Yüz İken Float Vermek

Div Width Yüzde Yüz İken Float Vermek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek

Merhabalar hocalar, gece gece buna takıldım, bir türlü beceremedim.

Javascript ile bir slider yapmak istiyorum ( hazır slider istemiyorum). JS kısmı sorun değil ancak CSS kısmında takıldım.

width:100% height:500px olan bir div var. Bu div içerisinde gene 100% genişlikte 3-4 adet floated div olacak, Bu divlerın içerisinde resim ve metin olacak(resim background position center, size cover şeklinde verdim böylece tüm sayfayı kaplıyor genişlik olarak).  bir timer aracılığı ile sırayla değişecekler ( left: - window.width*index)

ancak dış div in içerisindeki divleri bir türlü float ile yanyana dizemedim.

Nerede yanlış yapıyorum, bilmediğim nedir?

Şimdiden önerielr için teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

https://jsfiddle.net/

kodlarını buraya yükler misin hocam ? Bakalım

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek

Hocam slider'ları ul li içerisinde yaparsan olur.

Yanyana liste yapıyorsun resimlerden, sonrasında animate metoduyla margin-left'leri negatife doğru kaydırıyorsun.

Limitin total slider genişliği oluyor yani window.width()*slider_sayisi 

margin-left'in de negatifliği bu sayıya geldiğinde, slider'ın başa dönsün istiyorsan sıfırlıyorsun yok geri geri gitmeye başlasın istiyorsan, bu sefer pozitife doğru gidiyorsun.

Ordaki limitin de 0.

Bunu da setInterval içine koyarsan, otomatik dönmeye başlar. 

Bu sağdan sola doğru (margin-left)

yukardan aşağı gitsin dersen margin-top'ı gibi şeyler. Yani orası senin yaratıcılığın.

Ya da fideIn ile belirterek yapmak istersen, hiç list falan yapma hepsini altalta koy, class'larını hide yap. Sırayla fadeIn fadeOut yap.

Bir sürü şekli var ama genel mantık bu.

Yine de tavsiyem plugin kullanman, amerika'yı yeniden keşfetme. En çok tercih edilenler de aşağıda :

http://bxslider.com/

https://owlcarousel2.github.io/OwlCarousel2/

manyaki tarafından 20/Haz/17 09:09 tarihinde düzenlenmiştir

since 2005 // tbt
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    manyaki bunu yazdı

Hocam slider'ları ul li içerisinde yaparsan olur.

Yanyana liste yapıyorsun resimlerden, sonrasında animate metoduyla margin-left'leri negatife doğru kaydırıyorsun.

Limitin total slider genişliği oluyor yani window.width()*slider_sayisi 

margin-left'in de negatifliği bu sayıya geldiğinde, slider'ın başa dönsün istiyorsan sıfırlıyorsun yok geri geri gitmeye başlasın istiyorsan, bu sefer pozitife doğru gidiyorsun.

Ordaki limitin de 0.

Bunu da setInterval içine koyarsan, otomatik dönmeye başlar. 

Bu sağdan sola doğru (margin-left)

yukardan aşağı gitsin dersen margin-top'ı gibi şeyler. Yani orası senin yaratıcılığın.

Ya da fideIn ile belirterek yapmak istersen, hiç list falan yapma hepsini altalta koy, class'larını hide yap. Sırayla fadeIn fadeOut yap.

Bir sürü şekli var ama genel mantık bu.

Yine de tavsiyem plugin kullanman, amerika'yı yeniden keşfetme. En çok tercih edilenler de aşağıda :

http://bxslider.com/

https://owlcarousel2.github.io/OwlCarousel2/

Bir slider çalışma mantığı bu kadar kolay anlatılabilirdi, tebrikler. K.O Perfect

Puanım 9

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek
    manyaki bunu yazdı
    ...

hocam cok tesekkurler mesaj icin ancak bunlar zaten bildigim seyler. sanirim derdimi dogru duzgun anlatamamisim. benim ogrenmek istedigim: belirli bir genislik verilmis nesnenin icerisinde baska nesneleri, distaki nesnenin boyutunu asacak sekilde siralayip siralayamayacagimdi. bugun ogrendim ki olmuyormus. en distaki nesnenin boyutu kadar gecerliymis bu islem. bende boyle dusunmustum ancak isyerindeki birini yanlis anlayinca boyle bir sey mumkun zannettim.

sorunumu en distaki tutucu olarak kullandigim divi toplam slide sayisi kadar buyuterek cozdum, yani sayfa acilisinda js ile alinan olcum ile tutucunun boyutunu buyulttum. yani boyut onload asamasinda belirlendi.

mantiksal acidan ben de liste kullanilmasindan yanayim. ancak benim yaptigim ufak bir projeydi ve bilgimi sinama amacliydi. o yuzden hazir bir slider kullanmadim.

tekrar tesekkurler cevaplar icin.

Toplam Hit: 2089 Toplam Mesaj: 5
css slider float width