folder Tahribat.com Forumları
linefolder Assembly - Reverse Engineering
linefolder Dos İnterruptları Windows Da Kullanılır Mı ?

Dos İnterruptları Windows Da Kullanılır Mı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Theholiqan
    Theholiqan's avatar
    Erkek

Merhaba Müritler

DOS interruptlarını biz exe dosyalarımızda kullanabilir miyiz 32 bit mimari de DOS interruptları ile işlem yapmak mumkun mudur ?

Çünkü hani This Program Cannot DOS mode diye bir yazı var ya exelerde ondan sordum

Saygılar Sevgiler

Bize çağ dışı diyorlar Doğrudur; Çağlar açtık, çağlar kapattık Çağlar bizden geri!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Normal olarak kullanılmaz, kullanılamaması gerekir. Nedeni basit: Örneğin BIOS kesmesiyle paralel porta yazma yaptık, ee o sırada paralel porta yazma yapan işletim sistemi ne yapacak?

32 bit işletim sistemlerinde NTVDM var, o bazı kaynakları emüle edebilir. O kadar.

WDK kullanırsanız -sanıyorum- tüm donanım kaynaklarına erişebilirsiniz. Yazdığınız uygulama Ring-0 çalışacaktır. Başka bir deyişle işletim sistemi çekirdeği ile aynı haklara sahip olacak.

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Theholiqan
    Theholiqan's avatar
    Erkek

Hmm anlıyorum yani sistemle çakışma olabilir o zaman windows altında normal işlemlerde kernel32.dll den sağlamam mı gerekir ?

Bize çağ dışı diyorlar Doğrudur; Çağlar açtık, çağlar kapattık Çağlar bizden geri!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Ne yapmak istediğinize bağlı. Genel olarak tüm Windows API'lerini kullanmanızda sakınca yok (tabi sistemden istediğiniz kaynakları geri vermek koşuluyla. Örneğin GetX diye başlayan apilerin bir de ReleaseX'i vardır. Çok önemli mi? Duruma göre.).

Sadece donanıma erişme ihtiyacınız varsa, sanallaştırma yazılımlarından birine MS-DOS kurabilir ve kullanabilirsiniz.

Olaylara karışmayın!
Toplam Hit: 1475 Toplam Mesaj: 4