folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder DVR Kartını Pir Sensörle Nasıl Çalıştırabilirim?

DVR Kartını Pir Sensörle Nasıl Çalıştırabilirim?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BRK35
    BRK35's avatar
    Erkek

Müridler bilgisayara bağlı dvr kartla yönettiğim bir güvenlik kamerası sistemim var. Dvr yazılımının motion detec özelliği var. Fakat bu özellik hareketi görüntü üzerinden algılamaya çalıştığından kamera saçma sapan yerlerde kayıda giriyor. Mesela görüntüde hareketli nesne yok, en ufak ışık değişiminde kamera devreye giriyor. Gerçekten hareket olduğunda ise bazen devreye girmiyor. Kısacası motion detec sağlıksız çalışıyor. Kameraların PIR (hareket sensörü) ile devreye girmesini nasıl sağlayabilirim?

DVR kartının üzerinde alarm soketi mevcut. Buraya PIR bağlanabilir mi? Bu işi yapıcak parçanın-donanımın adı nedir? 

Özetle: Kameralar sürekli izleme konumunda olacak. PIR dedektörü hareket algıladığında DVR kartına kayda gir şeklinde komut gönderecek. Ortamda hareket unsuru kalmayınca kayıt duracak. 

Folklorik olarak sana saygım var ama sana tapamam totem!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BRK35
    BRK35's avatar
    Erkek

DVR kartının üzerinde sanırım bu iş için yapılmış soketler var.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

evet hocam tabi ki mümkün. zaten alarm sistemindeki ana görevi pır sensörler yapar. aradaki aparatı temin edip o soketlerden herhangi birine takabilirsin.

ama bana soracak olursan, kameraların ki dururken pır takmazdım. kameranın -markasına bağlı olarak- içindeki motion dedection sensörü daha hassastır ve daha kalitelidir. kameranın kendi ayarlarından hassasiyetini de ayarlaman mümkün. tabi ki kameraların kalitesi önemli faktör :)

kolay gelsin

All I need is a possibility.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BRK35
    BRK35's avatar
    Erkek

mizahi bunu yazdı:
    -----------------------------

evet hocam tabi ki mümkün. zaten alarm sistemindeki ana görevi pır sensörler yapar. aradaki aparatı temin edip o soketlerden herhangi birine takabilirsin.

ama bana soracak olursan, kameraların ki dururken pır takmazdım. kameranın -markasına bağlı olarak- içindeki motion dedection sensörü daha hassastır ve daha kalitelidir. kameranın kendi ayarlarından hassasiyetini de ayarlaman mümkün. tabi ki kameraların kalitesi önemli faktör :)

kolay gelsin

Saolasın hocam. Kameramda hareket sensörü yok. Görüntü izleme yazılımında var o özellik. Görüntüdeki kontrast değişimi ilkesine göre çalışıyor sanırım. Görüntü üzerinde kareler şeklinde kareket alanını belirliyorsunuz. Hassasiyeti ayarlıyorsunuz ve kareler içinde hareket aldığında kayda giriyor. Güzel bir özellik fakat sağlıklı çalışmıyor. Örneğin gün ışında ufak bir değişme olsun (güneşin önünden bulut geçmesi gibi) bunu hareketmiş gibi algılıyor ve kayda giriyor. Bu tip şeylerden etkilenmesin diye hassasiyeti azaltıyorsunuz bu sefer insanları algılamıyor. İç mekanda olsa sıkıntı olmayabilir belki ama kamera dış mekanı gözetliyor. 

Gündüz bir şekilde idare ediyorum durumu fakat kamera gece moduna (IR) geçince iso değeri yükseliyor. Dolayısıyla görüntüde hafif karıncalanma oluyor. Bu karıncalanmalardan dolayı da kamera olmadık yerde kayda giriyor. 

Pir sensörün daha kararlı olacağını düşünmekteyim. Bahçe aydınlatmalarımda pir sensör mevcut ve 15 kg üzerindeki her canlıyı süper hassas algılıyor. Aynı sensörleri bu iş için kullanabilirsem harika olur. Direkt kameranın güç adaptörüne bağlamayı düşündüm sensörü fakat sürekli elektrik gidip gelmesinin kameraya zarar vereceğini düşündüm.  

Bunun için gerekli olacak aparat var mı yok mu onu merak ediyordum.  Kamera satan dükkanlara bi sorayım bakalım ellerinde var mı bu kart.

edit: Sanırım lazım olan aparat bu

http://ez-toyz.com/Alnet_Digital_AlarmCard.asp

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yns_berk
    yns_berk's avatar
    Erkek

tam bilmiyorum ama alarmın panelinden kayıt kartının üzerindeki sokete giriş olması gerekli, çünkü pır'ı direkt olarak kayıt kartına bağlayamıyorsun değil mi? kayıt kartı ve alarm paneli kombinasyon oluşturmalı, burda bir tezatlık var ama alarm ne zaman çalıyor bir hareket olduğunda bunu da istemezsin değil mi? senin istediğinle kamera çalışacak ama alarm çalacak bu nasıl çözülecek. bunun bir ayarı olmalı, hemde dışarıyı izleyecek diyorsun hani içerde hareket olunca alarm da çalacak burası doğru, hadi dışardan kedi geçti alarm çalacak ve kayıt olacak, kayıt olmasını istiyoruz ama alarm çalmasını istemiyoruz. karışık bir durum bir bilene danışmak gerek

...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BRK35
    BRK35's avatar
    Erkek

yns_berk bunu yazdı:

tam bilmiyorum ama alarmın panelinden kayıt kartının üzerindeki sokete giriş olması gerekli, çünkü pır'ı direkt olarak kayıt kartına bağlayamıyorsun değil mi? kayıt kartı ve alarm paneli kombinasyon oluşturmalı, burda bir tezatlık var ama alarm ne zaman çalıyor bir hareket olduğunda bunu da istemezsin değil mi? senin istediğinle kamera çalışacak ama alarm çalacak bu nasıl çözülecek. bunun bir ayarı olmalı, hemde dışarıyı izleyecek diyorsun hani içerde hareket olunca alarm da çalacak burası doğru, hadi dışardan kedi geçti alarm çalacak ve kayıt olacak, kayıt olmasını istiyoruz ama alarm çalmasını istemiyoruz. karışık bir durum bir bilene danışmak gerek

Hocam durum şu. Evde sadece kamera sistemi var alarm sistemi yok. Benim istediğim Pir sensörü nasıl alarm buzzerını çalıştırıyorsa, hareket gördüğünde stand by durumundaki kameralara record emrini vermesi. Piri direkt olarak kayıt kartına bağlayamıyorsun araya bi kart daha koyman gerekli sanırım. Pir sensörü o karta bağlıyorsun, o kartı da data kablosuyla dvr kartının alarm soketine bağlıyorsun. (yukarıdaki resimde kırmızı ile işaretledim)

Mesela apartmanlarda otomatik yanan ışıklar var. Bunlar da hareket sensörü kullanıyor. İnsanı görünce nasıl lambayı yakıyorsa karta bağlayınca da record a girmesi lazım. Kedi-köpek sorun değil bazı hareket sensörlerinde ağırlık sınırlaması var. 15 kg altındaki canlıları algılamaz diyorsa kedi köpeğe duyarlı değil demektir.

Kaldı ki şu haliyle bırak kedi köpeği, her şeyde kayda giriyor. Asıl hedef olan insanları her zaman algılamıyor. Bakıyorum yüzlerce kayıtlı görüntü var fakat hiçbirinde kayda değer bişi yok. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yns_berk
    yns_berk's avatar
    Erkek

BRK35 bunu yazdı:

yns_berk bunu yazdı:

Hocam durum şu. Evde sadece kamera sistemi var alarm sistemi yok. Benim istediğim Pir sensörü nasıl alarm buzzerını çalıştırıyorsa, hareket gördüğünde stand by durumundaki kameralara record emrini vermesi. Piri direkt olarak kayıt kartına bağlayamıyorsun araya bi kart daha koyman gerekli sanırım. Pir sensörü o karta bağlıyorsun, o kartı da data kablosuyla dvr kartının alarm soketine bağlıyorsun. (yukarıdaki resimde kırmızı ile işaretledim)

Mesela apartmanlarda otomatik yanan ışıklar var. Bunlar da hareket sensörü kullanıyor. İnsanı görünce nasıl lambayı yakıyorsa karta bağlayınca da record a girmesi lazım. Kedi-köpek sorun değil bazı hareket sensörlerinde ağırlık sınırlaması var. 15 kg altındaki canlıları algılamaz diyorsa kedi köpeğe duyarlı değil demektir.

Kaldı ki şu haliyle bırak kedi köpeği, her şeyde kayda giriyor. Asıl hedef olan insanları her zaman algılamıyor. Bakıyorum yüzlerce kayıtlı görüntü var fakat hiçbirinde kayda değer bişi yok. 

fikriniz güzel mantıklı da görünüyor umarım çalışır. kayıt kartı üzerindeki alarm girişinin nasıl bir mantıkla çalıştığını bilmiyorum açıkçası, o dediğiniz diğer kart ile uyumlu ise tadından yenmez gibi, boşuna saatlerce kayıt yapılmaz yerden tasarruf ederiz. umarım çalışır sonucu paylaşırsanız sevinirim, bende amatör olarak bu işlerle ilgileniyorum.

...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BRK35
    BRK35's avatar
    Erkek

yns_berk bunu yazdı:

fikriniz güzel mantıklı da görünüyor umarım çalışır. kayıt kartı üzerindeki alarm girişinin nasıl bir mantıkla çalıştığını bilmiyorum açıkçası, o dediğiniz diğer kart ile uyumlu ise tadından yenmez gibi, boşuna saatlerce kayıt yapılmaz yerden tasarruf ederiz. umarım çalışır sonucu paylaşırsanız sevinirim, bende amatör olarak bu işlerle ilgileniyorum.

Zaten yerden tasarruf etmek öncelikli amaç. Harddisk büyük olsa bile bu sefer izlemede sıkıntı yaratıyor. Örneğin kesintisiz 24 saat kayıt almış, bu 24 saatlik görüntünün 2 dk lık bir bölümünde bir olay olmuş. 2 dakikalık kısmı bulmak için oturup baştan aşağı her gün o görüntüleri taramak akıl karı değil. Dvr karta yüksek ihtimal pir bağlanabildiğini düşünüyorum. Ama o kartın adı ne bilmiyorum i/o card, alarm card diye geçiyor sanırım. Ben de amatörüm. Kendi sistemimi kendim kurdum. Gelişmeleri paylaşacağım.

Toplam Hit: 2432 Toplam Mesaj: 8