folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Einstein’İn İsmet İnönü"Ye Yazdığı Mektup

Einstein’İn İsmet İnönü"Ye Yazdığı Mektup

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    code_46
    code_46's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Ekselansları,

OSE Dünya Birliği’nin şeref başkanı olarak, Almanya’dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye’de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum. Sözü edilen kişiler , Almanya’da halen yürürlükte olan yasalar nedeni ile mesleklerini icra edememektedirler. Çoğu geniş tecrübe , bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler , yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler.

Ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi , birliğimize yapılan çok sayıda müracaat arasından seçilmişlerdir. Bu ilim adamları , hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler.

Bu başvuruya destek vermek maksadıyla , hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etmek cüretini buluyorum

Ekselanslarının sadık hizmetkarı olmaktan şeref duyan

Prof. Albert Einstein

Bizde harika zeki bi davranış içinde kabul etmedik. Bravo İsmet İNÖNÜ PAŞAM  Atatürkümüz ki ileriyi görüp davet etmişti Einstein i kendi başlattığı universite reformu için :(:(:(

En mükemmel insan yaptığı hatayı tekrar yapmayan insandır; hatasızlık Yaratıcıya aittir, insanlar ulaşamaz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

ben bunu Atatürk'e yazıldı diyebiliyordum

hatta  o kırk bilim adamı gelip çalışmışlardı einstein ise maddi konulardan ötürü amerika gitti diye biliom

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuna
    Tuna's avatar
    Erkek
    wert bunu yazdı:
    -----------------------------

ben bunu Atatürk'e yazıldı diyebiliyordum

-----------------------------
    Atatürk'e yazılmış olsaydı şimdimiz böylemi olurdu?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Geenmeboo
    Geenmeboo's avatar
    Erkek
    yahudi profesörler wardı o zamanlar türkiye de.Nazi soykırımından kaçanlar.

NEDEN? (soru olarak)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    decameron
    decameron's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Bilgi/Destek Madalyası Savaş Madalyası
    Erkek

Almanya’da 1932 yılında yapılan genel seçimleri Adolf Hitler’in Nasyonal Sosyalist Partisi’nin kazanmasıyla Nazi tehdidi altında bulunan Musevi’lerin himayesi maksadıyla kurulan birlik. OSE’nin açılımı Yahudi Nüfusu Koruma Grupları Birliği’dir. Birliğin merkezi Paris’te idi ve şeref başkanlığını Albert Einstein yürütmekte idi.

Albert Einstein birlik adına 17 Eylül 1933 tarihinde Atatürk’e bir mektup yazarak 40 musevi akademisyenin Türkiye’ye getirilmesini sağlamıştır.

Etinden korkanın kemiğini sikeyim!
Toplam Hit: 1833 Toplam Mesaj: 5