folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Ekonometri-Regresyon Analizi Yapılacak Data Önerisi

Ekonometri-Regresyon Analizi Yapılacak Data Önerisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iKlotho
    iKlotho's avatar
    Erkek

Bu sene üstten ekonometri dersi aldım. Final yerine ödev teslim etmemiz gerekiyor. Sorun şu ki ekonomiden gram anlamıyorum ve regresyon analizi yapılacak veri lazım. Tüik,bumko,kalkinma.gov vb. sitelere baktım ancak terimleri okurken kayboluyorum ve bazı veriler yıl bazında verilmiş 11-12 veri var bu kadar az veriyle de regresyon yapamam. Birbirini etkileyebilecek ekonomik veriler neler olabilir? Bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

Too weird to live, too rare to die.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lucas
    lucas's avatar
    Erkek

Döviz kuru-Dış ticaret ilişkisi, Reel ücret- istihdam ilişkisi, enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki en basitleri bunlar gibi. 2011 de almıştım bu dersi fazla hatırlamasamda Merkez bankasında,Tüikte, Hazine müsteşarlığı sitelerinde bunların verileri mevcut hocam.. 

Ekonomisi zayıf bir ulus, yoksulluktan ve düşkünlükten kurtulamaz; güçlü bir uygarlığa, kalkınma ve mutluluğa kavuşamaz; toplumsal ve siyasal yıkımlardan kaçamaz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iKlotho
    iKlotho's avatar
    Erkek
    lucas bunu yazdı

Döviz kuru-Dış ticaret ilişkisi, Reel ücret- istihdam ilişkisi, enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki en basitleri bunlar gibi. 2011 de almıştım bu dersi fazla hatırlamasamda Merkez bankasında,Tüikte, Hazine müsteşarlığı sitelerinde bunların verileri mevcut hocam.. 

Enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi kullanıcam hocam çok sağol. Veriyi databank.worldbank.org 'dan aldım 1960'a kadar veriler mevcut.

Too weird to live, too rare to die.
Toplam Hit: 884 Toplam Mesaj: 3
ekonomi regresyon analizi ekonometri