folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Ekran Kartı Fanı Gürültü Yapmaya Başladı

Ekran Kartı Fanı Gürültü Yapmaya Başladı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

Selamlar,

HD6770 Ekran Kartım var (yukarıdakinin aynısı). Fanı gürültü yapmaya başladı. Çıkardım, 1-2 üfledim felan ama işe yaramadı. 

1) Acaba 50 TL'ye hava üfleyici kompresörlerden alıp temizlesem iş görür mü? (Tozdan olduğunu pek sanmıyorum aslında..)

2) Bu ekran kartının üstündeki fan değişir mi? Yaklaşık kaça mâl olur?

Sevgiler.

RockZs tarafından 20/Tem/16 12:49 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akustikelektrik
    akustikelektrik's avatar
    Erkek

bende de 5770 vardı, fanı yüksek hızda gürültülü baya. Ancak kasanın soğutma sistemini güzel ayarlamıştım. Sonra catalyst control center üzerinden fan hızını kendim elle düşürdüm. Sıcaklık testlerini yaptım. Sessiz ve soğuk hale gelmişti kısaca. Fan değişir mi bilmiyorum ama işine yararsa benim 5770 kartı verebilirim. Kart bozuk şu an görüntü gelmiyor. Belki fanı falan işine yarar

şimdi gtx 750 ti aldım. Asus silence serisi. Normal şartlarda fan dönmüyor. sıfır ses var çok hoşuma gitti :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    akustikelektrik bunu yazdı

bende de 5770 vardı, fanı yüksek hızda gürültülü baya. Ancak kasanın soğutma sistemini güzel ayarlamıştım. Sonra catalyst control center üzerinden fan hızını kendim elle düşürdüm. Sıcaklık testlerini yaptım. Sessiz ve soğuk hale gelmişti kısaca. Fan değişir mi bilmiyorum ama işine yararsa benim 5770 kartı verebilirim. Kart bozuk şu an görüntü gelmiyor. Belki fanı falan işine yarar

şimdi gtx 750 ti aldım. Asus silence serisi. Normal şartlarda fan dönmüyor. sıfır ses var çok hoşuma gitti :)

benim fan yüksekte de düşükte de gürültü yapıyor. tozdan olduğunu düşünüyorum aslında, az önce ilk açtığımda gürültü yapmadı, 10 dk sonra başladı yine.. ya da fanın motorunda biriken tozlar ya da aşınmadan dolayı motor-pervane yatağında/bağlantı yerlerinde bi' enayilik olmuş olabilir..

5770 fan'ı olur mu onu da bilemiyorum, ilerde belki özel mesajla sana konuyla ilgili ulaşırım. Yada elimin altında kullanmadığım bir Zotac GTS 450 var, idareten ona geçebilirim..

Çok teşekkür ederim.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    koray
    koray's avatar
    Erkek

benim notebook un fanı yavaş çalışıyor hızlı çalışması için yazılım falan var mı :) fan controlden olmuyor :S veya temizlemek mi lazım

asus 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Claw
    Claw's avatar
    Erkek

Hocam al eline kartı bul bi bilgisayarcı onların hurda ekran kartları var o kartlardan baka baka bul seninkinin modelini varsa değiştir fanı. Maks 10tl falan tutar bende de aynısı olmuştu, 10tl ye işimi hallettim.

Real Eyes Realize Real Lies
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    Claw bunu yazdı

Hocam al eline kartı bul bi bilgisayarcı onların hurda ekran kartları var o kartlardan baka baka bul seninkinin modelini varsa değiştir fanı. Maks 10tl falan tutar bende de aynısı olmuştu, 10tl ye işimi hallettim.

Haklısın, yakınlarda bi' bilgisayarcı olması lazım. Bi' ara bakayım.. Teşekkürler.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Claw
    Claw's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı
    Claw bunu yazdı

Haklısın, yakınlarda bi' bilgisayarcı olması lazım. Bi' ara bakayım.. Teşekkürler.

Rica ederim hocam. Bide gpu-z ile bi ekran kartının değerlerini kullanım ve fan speed olaylarını ölçersen neye göre hareket edeceğini çözebilirsin bence

Real Eyes Realize Real Lies
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

müridler benim de laptopta yaklaşık 1 aydır ilk açılışta yaklaşık 2 dk drıdırıbııvrıjdskj diğer ses çıkarıyor. HDDden. 2 ay daha idare eder mi acaba ?

ya da taratıp bu bozulan bölümleri kullanım dışı bıraksam baya igder mi HDD ?

Toplam Hit: 858 Toplam Mesaj: 8
turbofan