folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Ekranı Olmayan Laptopa Format Atmak

Ekranı Olmayan Laptopa Format Atmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Vergilius
    Vergilius's avatar
    Erkek

Herkese selam, laptopun ekranı kırık olduğu için ekranı komple söktüm anakarttan da pinini çıkarttım sadece kasası var. Bunu monitöre bağladığımda monitör bios ekranını göstermiyor direkt windows şifre ekranı geliyor, ne denediysem de bios ekranına giremedim hal böyle olunca da format atamıyorum. Üstüne bir de belki aygıt yöneticisinden ekran kartını kaldırırsam bir ihtimal apu'dan gösterir bios gelir diye düşündüm şimdi hiç görüntü yok :D 

Crt gibi eski tip bir monitör bağlasam gösterir mi vga analog görüntü olduğu için diye düşündüm veya

Laptopun anakartına bağlı olan pini vga veya hdmi a çevirebilir miyim yani direkt anakarttan görüntü alsam bios verir mi bunun aparatı var mı 

Nec mora, nec requies
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BiUyeOlamadim
    BiUyeOlamadim's avatar
    Erkek

HDD sökülü iken BIOS tuşuna sürekli basarak deneyebilirsiniz. 

BIOS'a girdikten sonra da görüntü muhtemelen gelecektir.

Yine olmazsa HDD sökülü iken yalnızca format USB takılı haldeyken başlattığınızda direk USB'den başlayabilir. Bu şekilde de nihayetinde görüntü gelir.

The tip of the tongue taking a trip of three steps down the palate to tap, at three, on the teeth. Lo. Lee. Ta.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Vergilius
    Vergilius's avatar
    Erkek
    BiUyeOlamadim bunu yazdı

Yine olmazsa HDD sökülü iken yalnızca format USB takılı haldeyken başlattığınızda direk USB'den başlayabilir. Bu şekilde de nihayetinde görüntü gelir.

HDD yok hocam SSD var dediğinizi denedim fakat yine bios gözükmüyor, bios'a giriyor sesten anlıyorum fakat görüntü gelmiyor. Bir tane daha laptopum var bu sene çıkmış güncel bir pc ve monitörü ona bağlayınca monitör ondaki bios'u da göstermiyor laptop kendi ekranında gösteriyor bios u monitörün ekranına yansıtmıyor. Yani sözün özü pc biosa giriyor fakat  harici monitörde bunu görüntüleyemiyorum. Araştırdığımda bios ekranını laptop sadece kendi ekranına verir deniyor ben de anakarta üzerinden ekrana giden portu dönüştürücü ile vga veya hdmı a çevirip girebilir miyim acaba diye düşünüyorum fakat böyle bir dönüştürücü var mı bilmiyorum 

Nec mora, nec requies
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BiUyeOlamadim
    BiUyeOlamadim's avatar
    Erkek
    Vergilius bunu yazdı
    BiUyeOlamadim bunu yazdı

HDD yok hocam SSD var dediğinizi denedim fakat yine bios gözükmüyor, bios'a giriyor sesten anlıyorum fakat görüntü gelmiyor. Bir tane daha laptopum var bu sene çıkmış güncel bir pc ve monitörü ona bağlayınca monitör ondaki bios'u da göstermiyor laptop kendi ekranında gösteriyor bios u monitörün ekranına yansıtmıyor. Yani sözün özü pc biosa giriyor fakat  harici monitörde bunu görüntüleyemiyorum. Araştırdığımda bios ekranını laptop sadece kendi ekranına verir deniyor ben de anakarta üzerinden ekrana giden portu dönüştürücü ile vga veya hdmı a çevirip girebilir miyim acaba diye düşünüyorum fakat böyle bir dönüştürücü var mı bilmiyorum 

Haklısınız olabilir, o kadar derin bilgim yok. Şöyle de deneyebilirsiniz:

Bazı bilgisayarlar, SSD veya HDD sökülü iken, USB'lerden (2.0 veya 3.0 denemeniz gerekebilir) birinde 'bootable' bir aygıt olduğunda direkt bu USB aygıtından başlatabiliyorlar. Yükleme işlemlerinden dolayı görüntünün gelmesi biraz uzun sürebilir, beklemeniz gerekli.

Başka bir yöntem ise, çalışan bir bilgisayarda arızalı bilgisayarın SSD'sine işletim sistemi kurup, kurulum tam olarak tamamlanmadan önce ilk 'yeniden başlatma' adımından sonra bu SSD'yi ekranı olmayan bilgisayara takıp, yüklemeye devam edebilirsiniz.

The tip of the tongue taking a trip of three steps down the palate to tap, at three, on the teeth. Lo. Lee. Ta.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

hangi porttan bagladın monitörü? diğer portları denesene. hdmi dan denediysen vga yı dene, vga denediysen hdmi dene.

bunlar yemezse. hdd yi çıkar, başka bi pc ye tak. format atmayı başlat, dosyaları kopyaladıktan sonra restart edecek. o restartta kapat pc yi. çıkar diski buna tak, kurmaya devam edecek zaten

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Vergilius
    Vergilius's avatar
    Erkek

Dostlar ikinize de teşekkürler, @yolbulucu hocam restart da dediğin gibi yaptım fakat olmadı maalesef. 

Çözümü bu video ile yaptım, windows update'i hizmetler'den  otomatiğe alınca oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=auIeFY1rA0o

Nec mora, nec requies
Toplam Hit: 776 Toplam Mesaj: 6
ekran kartı format bios apu