folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Elektrik Elektronik Mühendisliğindeki En Önemli Alanlar Nelerdir?

Elektrik Elektronik Mühendisliğindeki En Önemli Alanlar Nelerdir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Merhabalar,

EEM alanında önemli, geleceği şekillendirecek mesela Lockheed, Boeing gibi şirketlerin ayrı bir önem verdiği alanlar/konular nelerdir acaba?

@mizahi;

Hocam konuya bekleniyorsunuz.

Teşekkürler

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Kontrol ve anten konuları olmalı

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Şu kontrolün makine ve elektrik mühendisliklerinden neden ayrı bir dal olduğunu anlamıyorum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

Şu kontrolün makine ve elektrik mühendisliklerinden neden ayrı bir dal olduğunu anlamıyorum.

Çünkü kontrol birçok disipline uygulanıyor. Ne sadece makina ne de elektronik. Daha doğrusu bu problemler kontrol teorisi için sadece n. dereceden bir sistemi ifade ediyor ve burada da işin matematiği ile uğraşıyorsun. Her ne kadar işin sonuç kısmında elektronik ve mekanik bilgisine ihtiyaç duyulsa da kontrol de artık ayrı bir branş olarak değerlendiriliyor. 

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

/yukarı

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

kardesim davetin icin cok tesekkur ederim. Yanlis hatirlamiyorsam benzer bir konun daha vardi. Profesyonel degilim ama deneyimlerimi yazayim kisaca. 

EEM devasa bir alan. Icerisinde onlarca konu var. kimi konularda bilgisayar muh ile, kimisinde makina, kimisinde kimya ile vs. bircok bilimle ortak calisir. hatta bazen birden fazlasi birlikte calisir. hicbirinin keskin cizgileri yoktur, kapsadigi alanlar surekli genisleyen daireler gibidir.

Soruya gelince; aslinda iki farkli soru sormussun. Ben duzenleyim. EEM'de gelecegi sekillendirecek alanlar nelerdir? LM, Boeing gibi firmalar bunlardan hangilerine oncelik verir?

EEM icerisinde doktora seviyesinde alanlar, universitelerde 3-5 e ayriliyor. Genel olarak gordugum kontrol, haberlesme, sinyal isleme, nanoteknoloji, devre dizayni, biyomedikal seklinde. Herbirisi ayri koldan ilerledigi icin, hepsi de gelecek vaad eden alanlardir. Bunlar icerisinde birkac konu var ki, su aralar baya gundemde. Onlari siralayayim:

Kontrol --> machine learning, artificial intelligence, robotic, estimation methods (optimal control), deep learning, dictionary learning, game theory,  cognitive radio,

Haberlesme --->  5G, internet of things, antenna design, network design, MIMO systems, cognitive radio, mmWave communication, channel encoding (LDPC, Turbo), information theory, artificial intelligence,

signal isleme ---> machine learning, dictionary learning, AI, deep learning, face recognition, speech coding, array processing, information theory,  virtual reality, cloud computing, filter design,

kalan alanlar hakkinda cok fazla bilgim yok, o yuzden baska arkadaslara birakayim onu. 

LM, Boeing, Raytheon gibi firmalar genelde hemen hemen butun EEM alanlarinda faaliyet gosterirler. boyle buyuk sirketler universiteler gibidir, butun ilgili alanlarda arge calismalari yuruturler. Hatta kendilerinin collegelari bile vardir. Raytheon CEO'su gecende bizim universitemize geldi, seminer verdi, izleyicilerden biri benzer soru sordu. tahmin edemeyeceginiz kadar genis bir perspektifte calisiyoruz dedi. Facebook'un AI uzerine calismasi da buna bir ornektir mesela.

All I need is a possibility.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

@mizahi;

Abim çok teşekkür ediyorum. Değerli bilgiler vermişsin. Sen halen daha ABD ordusuna mı çalışıyorsun?

Kesinlikle eem okumalıyım. Yoksa şu hayatımda bir şeyler eksik kalacak hep. :))

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

hocam ben ABD ordusuna calismadim. ABD ordusu ile bir projede beraber calisan danismanima yardim ettim. O proje bitti, hocam baska bir yerden (amazon) proje aldi, ona calisiyoruz simdi. adimizi hayin diye cikarma simdi :)

All I need is a possibility.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

ahaha pardon hocam. :)))