folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektrikli Vinç, Step Motor Gibi Bi'şey Lazım

Elektrikli Vinç, Step Motor Gibi Bi'şey Lazım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Taso Pezevengi
    iso
    iso's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Arkadaşlar, şimdi size mükemmel bir çizim yapacağım derdimi anlatmak için şak diye anlayacak konuya hakim arkadaşlar fakat çizimden önce özet geçmekte de yarar var.
    tekerlekli bir masa var. bu masa normalde 30 kg falan ama düz zeminde tekerleklerle ilerlediği için çekiş ağırlığı 5kg falan.

Şimdi ben bu masayı yaklaşık 3-4 metre çekmek istiyorum. duvara motor gibi bişey monte edip, bu tekerlekli masanın arkasına da ip bağlayıp o ipi de motora bağlayıp çeksin istiyorum işte. sadece zaman meselesi var. max 10 saniyede çekebilmeli 3,5 metreyi.
    Nasıl bir motor almalıyım ben buna. 5 kg ağırlığı çekecek ama 4 metreyi en fazla 10 saniyede tamamlayacak bişey.
    masa duvara vardığında motor kendiliğinden dursun istiyorum birde. habire çekmeye çalışmasın zaten gelmiş olan şeyi.
    edit: ortadan geçen şey duvar değil ip ip. duvar yazmışım. ip o belli zaten ip olduğu yazım hatası var orda

iso tarafından 14/Ara/16 23:39 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Soruna çözüm olacağımdan değil de aklıma şu geldi: O ipi motor bir kasnağa dolayacak bu sırada bir kuvvet oluşacak. F = m x a 'dan masa ivme kazanacak. Peki duvara çarpmadan nasıl duracak. Şayet ip rijit değil?

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Ev apartman bina okul girişlerinde koca kapıyı açıp kapatan raylı sistemler olmazmı . ufacık kumanda ile istedikleri kadar açık kapıyor ip değil ama raylı .

Masayı ray takıp ileri geri olmazmı

samaccc tarafından 15/Ara/16 00:37 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    obie
    obie's avatar
    Erkek

Sana lazım olan matkap motoru ;

550rpm hızı var.2 vitesli olanları 1300rpm.Mandren ucuna 1cm çapında demir takıp,demire ip dolayabilirsin.Tekerleksiz masayı bile anında duvara gömer.Durması için masa ile duvar arasına buton koyarsın,akımı keser.Yanlız bunlar sadece pil ile çalışıyor.

obie tarafından 15/Ara/16 04:10 tarihinde düzenlenmiştir

Anlayana sivrisinek saz,anlamayana sazı soksan az...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Taso Pezevengi
    iso
    iso's avatar
    Erkek
    obie bunu yazdı

Sana lazım olan matkap motoru ;

550rpm hızı var.2 vitesli olanları 1300rpm.Mandren ucuna 1cm çapında demir takıp,demire ip dolayabilirsin.Tekerleksiz masayı bile anında duvara gömer.Durması için masa ile duvar arasına buton koyarsın,akımı keser.Yanlız bunlar sadece pil ile çalışıyor.

eyvallah, elektrikli matkabı duvara monte ederek çözdüm. en düşük seviye güçte bile çok rahat çekiyor masayı. çözüldü.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek

motoru durdurmak içinde monostable magnetic switch kullanabilirsin. asansörlerde kullanılanlardan.

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek

Korkunçlu ev için mi

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Taso Pezevengi
    iso
    iso's avatar
    Erkek
    Genki bunu yazdı

Korkunçlu ev için mi

yeap moruk. duvara matkap bağladım halloldu ya. gerçekten yaratıcı çözümler bunlar

Toplam Hit: 1235 Toplam Mesaj: 8
motor seçimi