Elektronik Baskül Tamiri (Yardım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    madrew
    madrew's avatar
    Erkek

Merhaba elimde elektronik bir baskül var "ol" yani kullanma klavuzuna göre aşırı yüklenme uyarısı veriyor ve tartma işlemini yapmıyor. Merak ettiğim ben bunu kendim bir ev kullanıcıs olarak tamir edebilir miyim ?  İçindeki devrenin fotoğrafı aşağıda,

Model sinbo sbs 4418

Sorduğum soruya dair bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim.

der die das
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

http://i01.i.aliimg.com/img/pb/105/781/687/687781105_631.jpg

bende tamir etmeye çalışmıştım ama başaramadım çünkü genelde devrelerde sorun olmuyor.

sorun ağırlık sensörleri yani 4 tane yere basan yerde bulunan sensörler arıza yaptığını için aşırı yük hatası veriyor.

bizimki yere ayaklarına düştüğü için şekilde gördüğün ağırlık verildiğinde esneyen ve esnediği kadar ağırlığı ölçen metal plaka bükülmüştü ve düzeltsem bile olmamıştı.

en son düzelmişti ama yanlış ölçüyordu çünkü çok hassas bir yapısı var çeliiğin üstüne güçlü bir yapıştırıcı ile sensör yapıştırmışlar ve en ufak bir hasarda yanlış çalışmaya başlıyor.

çözüme gelecek olursak.

tek tek devreye bağlı  4 ayak sensörünün kablolarını kesmeye başla hangisini kestiğinde düzelirse o sensör azrızalı demektir.

sonra diğerlerini tekrar bağla ve bantla.

arızalı sensörü tesğit ettikten sonra incele yapılacak bir yeri yok ama devre dışı bırakıp ağırlık testi yap 3 ayakla da sorunsuz ölçer diye tahmin ediyorum.

eğer anlamadıysan profildeki telefondan ulaş anlatayım olayı.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whoobay
    whoobay's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

bende tamir etmeye çalışmıştım ama başaramadım çünkü genelde devrelerde sorun olmuyor.

sorun ağırlık sensörleri yani 4 tane yere basan yerde bulunan sensörler arıza yaptığını için aşırı yük hatası veriyor.

bizimki yere ayaklarına düştüğü için şekilde gördüğün ağırlık verildiğinde esneyen ve esnediği kadar ağırlığı ölçen metal plaka bükülmüştü ve düzeltsem bile olmamıştı.

en son düzelmişti ama yanlış ölçüyordu çünkü çok hassas bir yapısı var çeliiğin üstüne güçlü bir yapıştırıcı ile sensör yapıştırmışlar ve en ufak bir hasarda yanlış çalışmaya başlıyor.

çözüme gelecek olursak.

tek tek devreye bağlı  4 ayak sensörünün kablolarını kesmeye başla hangisini kestiğinde düzelirse o sensör azrızalı demektir.

arızalı sensörü tesğit ettikten sonra incele yapılacak bir yeri yok ama devre dışı bırakıp ağırlık testi yap 3 ayakla da sorunsuz ölçer diye tahmin ediyorum.

Katılıyorum.

Herşey kolaydır, bazen değil işte ∆
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

http://i01.i.aliimg.com/img/pb/105/781/687/687781105_631.jpg

çözüme gelecek olursak.

Hocam adama yardımcı oluyosun saol vallahi de profiline girdim sitelerin altlarında erkekler numara veriyo ya beni ara şöyle böyle diye seninkide öyle olmuş .d Yardımlaşmak güzeldir beni ara :D diye

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    madrew
    madrew's avatar
    Erkek

Çok sağol hocam dediklerini dedim tek tek ve arızalı olanı tespit ettim, devre dışı bıraktım. Sonrasında pili taktığımda normal açılıyor ama üzerindeki ağırlığı algılamıyor. Yine aynı şekilde, pili takılı ve kapalı durumdayken üzerine ağırlık konulduğunda otomatik açılıp tartma işlemini yapması gerekirken, ağırlığı algılayamadığından açılmıyor.

der die das
Toplam Hit: 4608 Toplam Mesaj: 5