Elektronik Devre Projesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasbihal5
    hasbihal5's avatar
    Erkek

http://i.hizliresim.com/eWJ4k4.jpg

[URL=http://img493.yukle.tc/image.php?id=1024resim.jpg][IMG]http://img493.yukle.tc/thumbs/1024resim.jpg[/IMG][/URL]

http://img493.yukle.tc/image.php?id=1024resim.jpg

Arkadaşlar proje resmini paylaştım. Çözüm ve önerilerinizi bekliyorum...

Adam Olan Lafdan Anlar...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

selam,

endüstriyel anlamda kullanılacak bir proje ise ssr (solid state relay) kullanılabilir, fiyatları normal rölelere göre daha pahalı olmasına rağmen bu tarz işlerde kullanılıyor. 

devreye gelince, ortamda internete bağlı bilgisayar varsa internet tabanlı yapabilirsin olayı. gprs de olabilir ama bu biraz daha zor, çünkü bir tane modül alacaksın ve bir cep telefon hattıyla kullanacaksın.. ama maliyeti gözönüne alırsan bir bilgisayarı satın almaktan ziyade böyle bir çözüm üretilebilir. elektronik devrede kontrol için PIC tarzı bir mikrodenetleyici kullanman gerekecek. çünkü alınan veriye göre çıkışları açıp kapatan bir sisstem olmalı.

ssr ler işini görecektir. ben buradan almıştım okuldaki proje için 

http://www.bilotomasyon.com/

bana gelen mailde şöyle bir şey var 

SSR Fiyatımız BIM-S-DA için  18TL+KDV dir. Eğer üniversitede bunu karşılayacak bütçe yok ise bunu anlatan, üniversiteden aldığınız resmi yazıyı bize gönderirseniz
    6 adet SSR yi size ücretsiz gönderebiliriz.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Saygılarımızla
    Mesut BİLBEN
    BİL OTOMASYON MÜH. LTD. ŞTİ
    Tel:0216-451 91 28
    Fax:0216-451 91 49
    www.bilotomasyon.com

iletişime geçip sana uygun röle için fiyat alabilirsin. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ve burada bir soru cevap var.. faydalanabilirsin

1- pic kullanarak ssr ye direk bağlasak kontrol sağlanabilir mi pic akımı ve gerilimi ile? yoksa yükseltmemiz mi gerekecek. Eğer evet ise ne kullanılabilnir?
     SSR leri 5V Dc ile sürebilirsiniz gerekli akım da15mA dan düşük tür. Direk PIC çıkışndan da olur yada bir transistör veya opto transistör ile de sürebilirsiniz.

2- sıfır noktası denilen bir kavram var. kontrol etmek istediğimiz yük AC ama röleyi kontrol etmek içinde DC vereceğiz Dc için sıfır noktası gerekli değil? acaba ben yanlış mı biliyorum? Bu konuda nasıl bir yönlenirmeniz olacak.. Özellikle sıfır noktası şart ise bunu nasıl gerçekleştirebilirim
     Sıfır geçiş noktası anahtarlama demek, yük geriliminin sıfır noktalarında anahtarlama yapıldığı anlamındadır. Bunu SSR yapmaktadır DC tarafta yani kontrol tarafında birşey yapmaya gerek yoktur.

3- röleden çekilecek akım tahmini olarak max. 3 amperi geçmez, bunun için soğutucu gerekli mi? 
    BIM-S SSR lerde sürekli yük akımı 1,5A üzeri kullanılmaz. Siz SSR ile role veya kontaktör süreceğinizden bunun akımı da yüksek değil kullanabilirsiniz.
    Isıtıcı gibi yüksek akım gerektiren yüklerde veya yüksek akımlı kontaktör veya bobinlerde farklı tipSSR kullanılmalıdır. BM serisi soğutucu montajlı SSR ler Kullanılabilir.

4- sistemi şöyle kuracağız pic ==> röle ==> (kontaktor ==> sigorta==>makine motoru..) parantez içine aldığım kısım zaten sistemde var olan şeyler, biz kontaktörü röle ile kontrolü düşünüyoruz. bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz
    Düşünceniz uygundur.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Ethernet, Gprs, Usb, Rs232, Rs485, Wifi altarnatiflerine de bak dicem. Endustriel cihaz onerdigimde fiyat yuksek geliyor senin icin.
    bir GPRS modem ortalama 55$ UART uzerinden telit vs. gibi bir urun ile iletisim karti yaparsin. Fakat kendin yapmak yerine hazir alicak olursan maliyeti var ya da birisi oturup senin icin kendi uretecek.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasbihal5
    hasbihal5's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

ve burada bir soru cevap var.. faydalanabilirsin

1- pic kullanarak ssr ye direk bağlasak kontrol sağlanabilir mi pic akımı ve gerilimi ile? yoksa yükseltmemiz mi gerekecek. Eğer evet ise ne kullanılabilnir?
     SSR leri 5V Dc ile sürebilirsiniz gerekli akım da15mA dan düşük tür. Direk PIC çıkışndan da olur yada bir transistör veya opto transistör ile de sürebilirsiniz.

2- sıfır noktası denilen bir kavram var. kontrol etmek istediğimiz yük AC ama röleyi kontrol etmek içinde DC vereceğiz Dc için sıfır noktası gerekli değil? acaba ben yanlış mı biliyorum? Bu konuda nasıl bir yönlenirmeniz olacak.. Özellikle sıfır noktası şart ise bunu nasıl gerçekleştirebilirim
     Sıfır geçiş noktası anahtarlama demek, yük geriliminin sıfır noktalarında anahtarlama yapıldığı anlamındadır. Bunu SSR yapmaktadır DC tarafta yani kontrol tarafında birşey yapmaya gerek yoktur.

3- röleden çekilecek akım tahmini olarak max. 3 amperi geçmez, bunun için soğutucu gerekli mi? 
    BIM-S SSR lerde sürekli yük akımı 1,5A üzeri kullanılmaz. Siz SSR ile role veya kontaktör süreceğinizden bunun akımı da yüksek değil kullanabilirsiniz.
    Isıtıcı gibi yüksek akım gerektiren yüklerde veya yüksek akımlı kontaktör veya bobinlerde farklı tipSSR kullanılmalıdır. BM serisi soğutucu montajlı SSR ler Kullanılabilir.

4- sistemi şöyle kuracağız pic ==> röle ==> (kontaktor ==> sigorta==>makine motoru..) parantez içine aldığım kısım zaten sistemde var olan şeyler, biz kontaktörü röle ile kontrolü düşünüyoruz. bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz
    Düşünceniz uygundur.

4 madde bana uygun benimde düşüncem o şekilde lakin ben uzun süredir bu tür proje yapmadığımda biraz paslandım. pic programlama ? hadi diyelim devreyi yaptım.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasbihal5
    hasbihal5's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

Ethernet, Gprs, Usb, Rs232, Rs485, Wifi altarnatiflerine de bak dicem. Endustriel cihaz onerdigimde fiyat yuksek geliyor senin icin.
    bir GPRS modem ortalama 55$ UART uzerinden telit vs. gibi bir urun ile iletisim karti yaparsin. Fakat kendin yapmak yerine hazir alicak olursan maliyeti var ya da birisi oturup senin icin kendi uretecek.

Bana ethernet lazım zaten resimde modemden bağlantı var.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    hasbihal5 bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

Bana ethernet lazım zaten resimde modemden bağlantı var.

Pardon resimdeki mavi yaziyi yazan sen degilsin heralde, karistirimisim. Ordaki parantez icindeki yaziya hitaben diger altarnatifleri belirtmistim.

http://www.sonmicro.com/en/onlinestore/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=22&Itemid=43

b
    oyle bir eternet rs232 cevirici aldiktan sonra 10$da pic,transistor vs. gibi 2-3 aparata verirsin. sonrasinda unblancedin belirttigi ssrlardan alip bitirirsin isini.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
Toplam Hit: 963 Toplam Mesaj: 7