Elektronik Devre Tavsiyesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mkyyldrm
    mkyyldrm's avatar
    Erkek

Hayırlı Geceler Herkese;

Sayın müritler, yıllardır takip ettiğim fakat davetiye olmadığı için üye olamadığım tahribat ailesine yakınlarda bende katılmış bulunmaktayım.Burada yapılan bilgi paylaşımlarının çok güzel sonuçlar verebileceğini düşünüyorum. Umarım Konuyu doğru yere açmışımdır,kusurumuz varsa affola.

Hocalar şimdi malumunuz Ramazan Ayı,Bütler finallerde bitti baya bir boşluğa düştük gibi oldu.Okuduğum bölüm ititbari ile çocukluktan beri elektroniğe olan merakım büyüktür hem biraz daha kendimi geliştirmek hemde birazda vakit geçirmek için önerebileceğiniz devreler varmıdır. Şunu yap yada orta ölçekli proje olabilir.

Açıkcası aklımda Arduino ile Robot Kol var ama nerden nasıl başlayacağıma kararsızım ? Yada sizin önerebileceğiniz herşeye açığım hocalar, bu arada robotik sistemler üzerine çalışmak ve lisans bitirme projesinide bunun üzerine düşünüyorum bu konudada akıl verecek abilerim büyüklerim olursa sevinirim.(Sizce Bitirmede Robotikmi Yoksa Daha Farklı Tarzda Önerileriniz Varmıdır.)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yucel
    Yucel's avatar
    Erkek

elektronik konusunda arduino ile başlaman isabetli bir karar olacaktır. Birşeyler ortaya koydukça hevesin artacak, daha farklı platformlara da yönelmeni sağlayacaktır. Bu da mesleki gelişmene büyük katkısı olacağına inanıyorum. Çin kaynaklı sitelerden, aliexpress gibi, arduino başlangıç kitleri sipariş ederek başlayabilirsin. Türkiye'den de yazılmış olan temel seviyede arduino kitabı alıp onu kendine rehber edinebilirsin. ( tabi kitap meraklısı degilsen instructables,arduinoturkiye,roboturka,hackaday,hackster gibi kaynaklar da mevcut ).

direk robot koldan başlamanı açıkcası önermem, tamam projeni yapabilirsin ama temel anlamda bazı şeyler eksik kalabilir. Öğrenirken tümevarım yöntemini kullanırsan senin için daha yararlı olacaktır. Yazılım'ın hello world'ü elektronikte led yakmaktır.

led'ini yak, birkaç tane led yak, analog bir veriyi oku, analog bir veri yaz, LCD'ye birşeyler karala, servo motoru sağa sola bir döndür zaten gerisi gelecektir, herşey zamanla daha bir kafaya oturacaktır.

less than one, more than zero.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek

gelecek robotlarda ama haberleşme sistemleri de benim ilgimi çekiyor bende karar aşamasındayım aslında nasıl yönelsem diye hoşgeldin bu arada 

mt93 tarafından 26/Haz/15 02:09 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Hocam eğer bu tür şeyler hakkında bilgin pek yoksa direk robot koldan başlama derim. Önce temel olarak ardunio ile haberleşmeyi, nasıl komut yazacğını vs öğrenmen lazım. Direk şak diye robot kol yapmayı denersen 2. günde beceremeyip bırakırsın.

Tavsiyem aşağıdaki gibi bir set alıp önce temel düzeyde bilgilerini geliştirmen, daha sonra ingilizcen varsa hackaday, instructables gibi sitelerden zibilyon tane proje bulursun.

http://www.robotistan.com/Orjinal-Arduino-Super-Baslangic-Seti-Rev3,PR-954.html

İlla buradan almana gerek yok ben hazır paket diye ve daha önce bu siteden sorunsuz alışverişim olduğu için yazdım. Ardunio yu aliexpress gibi yerlerden veya farnell, rs components gibi yerlerden alıp kitabı da dr veya idefixten alabilirsin.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zndmn
    zndmn's avatar
    Erkek

hocam öncelikle yardımcı olabileceğim konular olursa seve seve yardımcı olmaya çalışırım az buçuk arduino ile ilgilenmişliğim var elektronik müh. mezunuyum..

sana tavsiyem arduinonun örnek kodları olur hatta led yakmayla başlar sende onlarla başla yavaş yavaş ilerle..  

daha sonra klasik projelerden güneş takip eden bi sistem yapabilirsin basit ldr sensör kullanarak yapacağın bir sistem.. ya da siyah beyaz sensör olarak kullanılan optocouplerler var onlardan beyaz zeminde siyah çizgi izleyen robot falan deneyebilirsin.. bu bahsettiklerim için arduino motor shield alırsan uygulaması daha rahat olur.. ayrıca arduinonun kendi sitesinden yazılımıyla ilgili okuma yaparsan ilk aşamada iyi bir başlangıç olabilir..

zndmn tarafından 26/Haz/15 03:15 tarihinde düzenlenmiştir

Zugzwang
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mkyyldrm
    mkyyldrm's avatar
    Erkek
    DesquneR bunu yazdı

elektronik konusunda arduino ile başlaman isabetli bir karar olacaktır. Birşeyler ortaya koydukça hevesin artacak, daha farklı platformlara da yönelmeni sağlayacaktır. Bu da mesleki gelişmene büyük katkısı olacağına inanıyorum. Çin kaynaklı sitelerden, aliexpress gibi, arduino başlangıç kitleri sipariş ederek başlayabilirsin. Türkiye'den de yazılmış olan temel seviyede arduino kitabı alıp onu kendine rehber edinebilirsin. ( tabi kitap meraklısı degilsen instructables,arduinoturkiye,roboturka,hackaday,hackster gibi kaynaklar da mevcut ).

direk robot koldan başlamanı açıkcası önermem, tamam projeni yapabilirsin ama temel anlamda bazı şeyler eksik kalabilir. Öğrenirken tümevarım yöntemini kullanırsan senin için daha yararlı olacaktır. Yazılım'ın hello world'ü elektronikte led yakmaktır.

led'ini yak, birkaç tane led yak, analog bir veriyi oku, analog bir veri yaz, LCD'ye birşeyler karala, servo motoru sağa sola bir döndür zaten gerisi gelecektir, herşey zamanla daha bir kafaya oturacaktır.

Hocam DesquneR Arduino konusunda o kadar iyi değilim fakat arduino ve ultrasonic HC-SR04 sensörle uğraşmıştım geçenlerde baya mesafe ölçümü felan. Çok özür dileyerek editliyorum son iki yıldır çizgi izleyen,sumo robot vs yapıyorum ve yaptırıyoruz  gerek yarışmalar gerek okulda klübümüz altında eğitim çalışması olarak. Dediğiniz gibi arduinoda daha yeniyim diyebilirim normal devre çizip basmışlığım var fakat yazılım olayı bende biraz sönük kalıyor elektronik bilgisine göre sanırım. :)

mt93 bunu yazdı

gelecek robotlarda ama haberleşme sistemleri de benim ilgimi çekiyor bende karar aşamasındayım aslında nasıl yönelsem diye hoşgeldin bu arada 

Haklısınız hocam mt93, haberleşme sistemleride çok geniş bir yelpazeye sahip bizim alanda ama bakalım insanın okurken bi yandanda aklında oluyor ne yapsam ne etsem diye :)

torpedo_XL bunu yazdı

Hocam eğer bu tür şeyler hakkında bilgin pek yoksa direk robot koldan başlama derim. Önce temel olarak ardunio ile haberleşmeyi, nasıl komut yazacğını vs öğrenmen lazım. Direk şak diye robot kol yapmayı denersen 2. günde beceremeyip bırakırsın.

Tavsiyem aşağıdaki gibi bir set alıp önce temel düzeyde bilgilerini geliştirmen, daha sonra ingilizcen varsa hackaday, instructables gibi sitelerden zibilyon tane proje bulursun.

http://www.robotistan.com/Orjinal-Arduino-Super-Baslangic-Seti-Rev3,PR-954.html

İlla buradan almana gerek yok ben hazır paket diye ve daha önce bu siteden sorunsuz alışverişim olduğu için yazdım. Ardunio yu aliexpress gibi yerlerden veya farnell, rs components gibi yerlerden alıp kitabı da dr veya idefixten alabilirsin.

torpedo_XL  

Hocam Arduino ile basit bir şekilde uğraşmışlığım vardır. Fakat öyle çok derin yazılım gerektiren şeyler denemedim daha önce ama bi yerden başlayacağım bakalım.

zndmn bunu yazdı

hocam öncelikle yardımcı olabileceğim konular olursa seve seve yardımcı olmaya çalışırım az buçuk arduino ile ilgilenmişliğim var elektronik müh. mezunuyum..

sana tavsiyem arduinonun örnek kodları olur hatta led yakmayla başlar sende onlarla başla yavaş yavaş ilerle..  

daha sonra klasik projelerden güneş takip eden bi sistem yapabilirsin basit ldr sensör kullanarak yapacağın bir sistem.. ya da siyah beyaz sensör olarak kullanılan optocouplerler var onlardan beyaz zeminde siyah çizgi izleyen robot falan deneyebilirsin.. bu bahsettiklerim için arduino motor shield alırsan uygulaması daha rahat olur.. ayrıca arduinonun kendi sitesinden yazılımıyla ilgili okuma yaparsan ilk aşamada iyi bir başlangıç olabilir..

zndmn Hocam şimdiden yardımlarınız için teşekkürler :) Arduino motor shield i sormak istiyorum ben size şuan için elimde mevcut değil motor shield. Diğelimki çizgi izleyen veya engelden kaçan robot yapacağım illaki mototr shield olmak zorundamı yoksa ona alternatif ne yapabilirim bide diğer şekilde yani direk arduinoya 2 dc motor bağlasak diyelimki çizgi izleyen için kaldırmazmı yoksa yazılımla halledilebilirimi ?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angelofhope
    angelofhope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocam arduino bu iş için biçilmiş kaftan.

Ben de 3-4 aydan beri uğraşıyorum. Yavaş yavaş projelere giriştik.

aliexpress ten alırsan arduinoyu 15 - 20 günde gelir ama çok ucuza gelir sana.

http://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-mega-2560-r3-starter-kit-motor-servo-RFID-Ultrasonic-Ranging-relay-LCD-for-arduino/1902960181.html

şöyle bir paket var. 100 lira.

robotik için işine yarayacak step ve servo motorlar paketin içinde var zaten.

bu paket uzunca bir süre idare eder seni.

youtube da meraklı maymunun arduino dersleri var.

https://www.youtube.com/watch?v=poBIqdAofxY

Bunlar sayesinde öğrendim bende.

Google da her şey var zaten.

Programming is our Religion, Algorithms are Our Bible & We ./make Our Own GOD
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mkyyldrm
    mkyyldrm's avatar
    Erkek
    angelofhope bunu yazdı

Hocam arduino bu iş için biçilmiş kaftan.

Ben de 3-4 aydan beri uğraşıyorum. Yavaş yavaş projelere giriştik.

aliexpress ten alırsan arduinoyu 15 - 20 günde gelir ama çok ucuza gelir sana.

http://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-mega-2560-r3-starter-kit-motor-servo-RFID-Ultrasonic-Ranging-relay-LCD-for-arduino/1902960181.html

şöyle bir paket var. 100 lira.

robotik için işine yarayacak step ve servo motorlar paketin içinde var zaten.

bu paket uzunca bir süre idare eder seni.

youtube da meraklı maymunun arduino dersleri var.

https://www.youtube.com/watch?v=poBIqdAofxY

Bunlar sayesinde öğrendim bende.

Google da her şey var zaten.

Eyvallah Hocam çok sağolsın paket baya iyiymiş yaa :) Bende şuan elimde Uno R3 var ama sanırım geçenlerde Led denemesi yaparken bi koku geldi neden bilmiyorum ama yanmmış olma ihtimalini düşündüm aceba yanlış pinleremi bağladım diye ama tekrardan deneyeceğim bu gün :) Pekala hocam aliexpress sıkıntı çıkarmıyor değilmi yurtdışından gelişlerde felan sınırda yani, youtube kanalı içinde teşekkürler hoca sağolasın bakıyorum hemen

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angelofhope
    angelofhope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Ofisteki bir abimiz aliexpress in müdavimi her gün yeni birşey geliyor çinden kargoyla.

biz de usb bellek, arduino falan siparişi verdik bir sıkıntı çıkmadı.

tek sıkıntı 15-20 gün alıyor gelemesi o kadar...

tavsiyem alabildiğin kadar çinden almaya çalış malzemeleri.

malum türkiyede adam sikmeye çalışıyorlar.

angelofhope tarafından 26/Haz/15 11:23 tarihinde düzenlenmiştir

Programming is our Religion, Algorithms are Our Bible & We ./make Our Own GOD
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mkyyldrm
    mkyyldrm's avatar
    Erkek

hahah affınıza sığınarak söylüyorum ama aynen öyle bir kere sağlam kazık yedim elektonikden türkiyede oda mecburiyetten almam gerekiyordu adamda biliyor işim acil ve almam gerek köklemişti fiyatı 

bilgiler için sağolun hocam şuan Uno R3'ü yattığı yerden çıkarttım inşallah çalışıp öğrenirim :D

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek

Valla taze bir Bilkent Elektrik-Elektronik Muhendisligi mezunu olarak soyleyim:

Eger elektronikle ilgili kendini gelistirmek istiyorsan(pratik yerlerinden bahsediyorum, teorik icin universite falan okuman lazim)

1. Arduino al : Digital/Analog sensorlerle calismayi, veri yazip okumayi, serial porttan PC ile iletisime gecmeyi ogren. Burada PC ye aldigin datalari islemeye falan calisma onlar kolay, onun yerine isin elektronik kismina yogunlas. AND/OR/XOR gibi gateleri olan cipler, MUX al  FET transistorlerden al. Hackaday'de bir milyon proje var, bazilarina gir ilgini cekenleri. Amplifier vs yapmaya calis basitce sinyal gucunu yukseltmek icin.

2. Eger ingilizcen varsa Arts of Electronics kitabini oku: sanirim en cok faydayi burdan alirsin.

3. Biraz daha ilerlemek istersen FPGA programlamaya basla, VHDL kullanirsin ve Xilinx in Spartan serisinden baslayabilirsin.

Edit: Robotlara ilgin varsa PID kontroller'(Feedback Theory) in teorisine calis. MATLAB Simulink ile kendi kendini gelistirip bunu daha sonra Arduino'ya implement edebilirsin. 

anubisx tarafından 26/Haz/15 13:00 tarihinde düzenlenmiştir

http://yigitdemirag.com
Toplam Hit: 1246 Toplam Mesaj: 11
elektronik robotics tbt arduino bitirmeprojesi